hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Személygépkocsi felújításának áfája

  • adozona.hu
2

Adott egy belföldi, áfakörös, különbözeti áfa alá bejelentkezett gazdasági társaság. Fő tevékenysége: személygépjármű-bérbeadás, új tevékenysége: régi személygépkocsik magánszemélytől történő megvásárlása, felújítása, generálozása. Hogyan alakul a felhasznált alkatrész, igénybe vett szolgáltatás áfájának levonási joga? Az értékesítést milyen áfa terheli? Áfa és számviteli szempontból ez az ügylet minek minősül? Olvasói kérdésre Nagy Norbert adószakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt:

Adott egy belföldi, áfakörös, különbözeti áfa alá bejelentkezett gazdasági társaság. Fő tevékenysége a személygépjármű-bérbeadás, esetenként használt gépjárművek beszerzésével és változatlan formában, árrés adózással történő továbbértékesítésével foglalkozik. Új tevékenysége: régi – működésképtelen, közúti közlekedésre alkalmatlan – személygépkocsik magánszemélytől történő megvásárlása, felújítása, generálozása. Ezalatt a lemezalkatrész korrodált részének kicserélése, teljes karosszéria javítás, teljes fényezés, valamennyi kárpit cseréje, mechanikus alkatrészek felújítása vagy cseréje, teljes futómű-, motor-és váltógenerál értendő. Ezzel összefüggésben alkatrész-beszerzési és -szerelési szolgáltatási díjak merülnek fel. Az említett munkálatok elvégzésével fizikailag a gépjármű közúti közlekedésre alkalmassá válik. Részben rendszám nélkül, részben rendszámmal – amennyiben a lehetőség adott, a gépkocsira OT rendszámot igényel – értékesíti. Saját használat nem történik. Hogyan alakul a felhasznált alkatrész, igénybe vett szolgáltatás áfájának levonási joga? Az értékesítést milyen áfa terheli? Áfa és számviteli szempontból ez az ügylet minek minősül?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Viszonteladói adózás esetén az értékesítés tárgya vagy használt ingóság, vagy műalkotás, régiség, illetve gyűjteménydarab lehet. Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (áfa-törvény) 213. § (1) bekezdésének a) pontja szerint használt ingóság az olyan műalkotásnak, gyűjteménydarabnak és régiségnek nem minősülő ingó termék, amely adott, illetőleg kijavítása vagy rendbehozatala utáni állapotában eredeti rendeltetésének megfelelően használható.

További fontos feltétel az is, hogy a beszerzés eleve továbbértékesítési céllal történjen. Az áfa-törvény értelmében továbbértékesítési cél a mástól szerzett termék saját használat vagy egyéb módon történő hasznosítás nélküli értékesítése, amely értékesítéskori használati értékében legfeljebb csak a kereskedelemben szokásos értékváltozás miatt tér el a szerzéskori használati értékétől.

A teljes átalakításon, felújításon átesett gépjárművek esetében nem valósul meg az előző feltétel, így ez esetben nem alkalmazható a viszonteladói adózás. A felújított gépjárműveket belföldi értékesítés esetén 27 százalékos áfa felszámításával kell számlázni. Az adóköteles értékesítésre tekintettel és figyelembe véve az áfa-törvény 125. §-ának előírását, a felújításhoz kapcsolódó anyagokat, alkatrészeket, valamint az igénybe vett szolgáltatásokat terhelő előzetesen felszámított áfa levonásba helyezhető.


Olvasónk a válasz kapcsán további kérdést tett fel, amely így hangzik:

Válaszához kötődve kérdezném, hogy itt nem az áfa-törvény 87. §-a érvényesül az értékesítéskor? Mert magánszemélytől vásárolta, és „ha lett volna rajta áfa", akkor nem vonhatta volna le. Ha ez így a jó, akkor hogyan alakul az alkatrészek és szolgáltatások áfájának levonhatósága? Illetve a kérdésben még szerepelt, hogy ezt az ügyletet számviteli szempontból hogyan kell elszámolni?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A 2020/11. Adózási kérdés alapján „Az áfa-törvény 87. §-a (1) bekezdésének c) pontja ugyanis 2021. január 1-jétől úgy rendelkezik, hogy mentes az adó alól a termék értékesítése abban az esetben, ha az értékesítést megelőzően a termékhez előzetesen felszámított adó kapcsolódott volna, az a 124. § (1) bekezdés d) pontja szerint – a 125. § (1) bekezdés a) pontban foglaltakra is figyelemmel – nem lenne levonható.

A hivatkozott rendelkezésből következően, ha a beszerzéshez nem kapcsolódott előzetesen felszámított áfa, 2021. január 1-jétől már csak a saját vállalkozás keretében történő hasznosítási célra – azaz például cégautónak, bérbeadási célból, taxiszolgáltatás nyújtásához – vásárolt személykocsi későbbi értékesítése adómentes.

Azonban, ha az adóalany a személygépkocsit továbbértékesítési céllal vásárolta nem adóalanytól, vagy olyan adóalanytól, aki (amely) az áfa-törvény 87. §-a alapján az értékesítés során nem számolt fel áfát, vagy alanyi adómentes minőségében eljáró adóalanytól, vagy a különbözeti adózás szabályait alkalmazó viszonteladótól, használtcikk-kereskedőtől, és a beszerzést így nem terhelte előzetesen felszámított adó, ennek a személygépkocsinak a 2021. január 1-jén vagy azt követően történő értékesítésére, vagy az értékesítés ellenértékébe beszámító, 2020. december 31-ét követően átvett, jóváírt előlegre az adómentesség nem alkalmazható.

Az eredeti kérdés szerint a tevékenység „régi – működésképtelen, közúti közlekedésre alkalmatlan – személygépkocsik felújítása, generálozása”, majd az ezt követő értékesítése. A személygépkocsikat tehát nem saját használatra, tárgyi eszköznek vásárolják. Ennek megfelelően az értékesítés nem lehet adómentes.

A gépjárművek felújítását a saját termelésű készletek elszámolásának (befejezetlen termelés, késztermék) megfelelően kell könyvelni. Az alkatrészeket, illetve az igénybe vett szolgáltatásokat, valamint a közvetlen önköltség részét képező egyéb költségeket (munkabér, járulékos stb.) év közben a megfelelő 5-ös főkönyvi számlára kell könyvelni, majd az elkészült gépjárművet a Saját termelésű készletek állományváltozásával szemben készletre kell venni (T 25 – K 581). Az értékesítés árbevételének elszámolásával együtt a készletet is csökkenteni kell (T581 – K 25) az adott gépjármű készletértékével.



Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
Adózóna

Kedves Papattila!

Köszönjük, hogy kommentárját a kérdés-válasz felületünkön is elküldte, delegáltuk szakértőnknek.

Üdvözlettel: az Adózóna szerkesztősége

papatimontankf

Kedves Nagy Norbert,

A továbbértékesítés fogalmát meghatározza az anyagi jogszabály: Áfa tv. 259.§ 22. "továbbértékesítési cél: a mástól szerzett termék saját használat vagy egyéb módon történő hasznosítás nélküli értékesítése, amely értékesítéskori használati értékében legfeljebb csak a kereskedelemben szokásos értékváltozás miatt tér el a szerzéskori használati értékétől". Értelmezésem szerint a kérdésbeli eset a meghatározás második részében előírt feltételnek nem felel meg, így nem alkalmazható a 125.§ mentesítő szabálya. Következésképp a felhasznált anyagok, illetve szolgáltatások 50%-ának áfa-ja nem helyezhető levonásba és az értékesítés a 87.§ alapján adómentes lesz.

papattila

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink