adozona.hu
Magánszemély felújítja italboltját, amit maga használ. Áfát is visszakap?
//adozona.hu/afa/Maganszemely_felujitja_kocsmajat_amit_valla_U3WRX9
Magánszemély felújítja italboltját, amit maga használ. Áfát is visszakap?
Egyéni vállalkozó szeretné az általa használt italboltot felújítani, amely magánszemélyként a tulajdona. Vajon vállalkozóként mit számolhat el költségként vagy értékcsökkenéssel, illetve az áfát visszakapja-e? Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértőtől megtudjuk.
Olvasónk így részletezi helyzetét: az áfát az általános szabályok szerint megállapító egyéni vállalkozó szeretné az általa használt italboltot kívül és belül egyaránt felújítani (homlokzatjavítás, tetőcsere, belső átalakítás). Az italbolt a magánszemély (saját maga) tulajdonában van, de nem vitte be a vállalkozásba az ingatlant, és értékcsökkenést nem számol el utána. Levonhatja-e a felújításhoz használt anyagok, szolgáltatások áfáját a vállalkozó ennél az ingatlannál, ami nincs bent a vállalkozásában? A felújítás összegét elszámolhatja költségként, vagy csak értékcsökkenéssel lehet elszámolni? Ha igen, milyen százalékos értékkel?
Az egyéni vállalkozó költségelszámolási szabályait a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 11. sz. melléklete, az értékcsökkenés elszámolási módját ezen belül a II. fejezet tartalmazza – hívja fel a figyelmet szakértőnk.
Kizárólag üzemi célt szolgálnak azok a tárgyi eszközök és nem anyagi javak, amelyeket a magánszemély önálló tevékenységével (tevékenységeivel) kapcsolatban használ, azokat más célra részben sem használja és üzleti nyilvántartásai ezt egyértelműen alátámasztják. Nem minősülhet kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszköznek a személygépkocsi.
I. fejezet: Költségként elszámolható kiadások különösen a következők:
2. a kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszközök, nem anyagi javak beszerzésére, előállítására fordított kiadás, ha az a 100 ezer forintot nem haladja meg, továbbá beszerzési értékétől függetlenül a kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszközök, nem anyagi javak folyamatos, zavartalan, biztonságos üzemeltetését szolgáló javítási, karbantartási munkára fordított kiadás, azzal, hogy a járművek esetében a III. fejezetben foglaltakat kell alkalmazni;
1. bekezdés szerinti Fogalmak:
a) A tárgyi eszköz fogalma
Tárgyi eszköznek minősül minden olyan anyagi eszköz (földterület, telek, telkesítés, erdő, ültetvény, épület, egyéb építmény, műszaki berendezés, gép, jármű, üzemi és üzleti felszerelés, egyéb berendezés), tenyészállat, amely tartósan, legalább egy éven túl – közvetlenül vagy e törvényben meghatározott módon közvetve – szolgálja a vállalkozás tevékenységét,
illetve a 2. bekezdés szerint: A kizárólag üzemi célt szolgáló saját tulajdonú tárgyi eszköz, nem anyagi javak értékcsökkenésének elszámolása
illetve:
d) A tárgyi eszköz bővítésével, rendeltetésének megváltoztatásával, átalakításával, az élettartam növekedésével kapcsolatban felmerült kiadás, továbbá az elhasználódott tárgyi eszköz eredeti állaga (kapacitása, pontossága) helyreállítását szolgáló felújítással kapcsolatban felmerült kiadás (mindezek együttesen: felújítási költség) a felmerülés évében elszámolható, vagy választható, hogy az értékcsökkenési leírás alapját növeli. (Bár ez nem tartozik a témához, meg kell jegyezni, hogy a tenyészállat beszerzési ára, valamint a tenyészállattal kapcsolatban a tenyésztésbe állításig felmerült anyagkiadás és a mások által végzett munka igazolt összege tekintetében a magánszemély választhatja, hogy azt a felmerülés évében költségként elszámolja vagy azzal az értékcsökkenés alapját növeli.)
Fentiek alapján: amennyiben igazolhatóan kizárólag a vállalkozási tevékenységet szolgálja a felújitás, karbantartás, úgy az arra forditott kiadások elszámolhatók. Tárgyi eszközként aktiválni és értékcsökkenteni viszont nem lehet, mert az csak a saját tulajdonú eszközökre vonatkozik. Mivel a vállalkozási tevékenységet szolgálja, az áfája visszaigényelhető.
Hozzászólások (0)