adozona.hu
Hol végződik a munka, hol kezdődik a szolgáltatás?
//adozona.hu/afa/EUB_igazgatosagi_tag_hea_afa_B0QHJK
Hol végződik a munka, hol kezdődik a szolgáltatás?
Egy gazdasági társaság életében jól elkülöníthető az, hogy a munkavállalóként dolgozó informatikus, asszisztens vagy könyvelő a személyi jövedelemadó szabályai alkalmazásával kapja a fizetését, míg a külsős szolgáltatók (mondjuk ügyvédek, adótanácsadók) számlát állítanak ki, és a munkadíjukat áfával növelten (vagy éppen alanyi adómentesen) fizeti ki a cég.
Minden szabályozásból kicsit kilógnak a társaságok vezető tisztségviselői, akik kicsit önállóbban és kötetlenebbül végzik a munkájukat (vagy osztják be az idejüket), ezzel együtt, amikor bérezésre kerül a sor – fő szabály szerint – ők is a munkavállalókhoz hasonló konstrukcióban kapják meg a javadalmazásukat.
Az Adózóna „Speciális esetek a számvitelben 2.” című kiadványát itt rendelheti meg! |
Ahogy az is gyakran előfordul, hogy gazdasági társaságok igazgatóságába meghívnak a szakmájukban elismert üzleti tanácsadókat vagy ügyvédeket, hogy a jelenlétükkel képviseljék a tulajdonosi érdekeket, segítsék a társaság működését, vagy egyszerűen csak emeljék a társaság társadalmi megbecsültségét. Természetesen semmi nem zárja ki, hogy egy szakember esetleg több gazdasági társaság igazgatóságának legyen a tagja, és azt sem zárja ki semmi, hogy emellett még „főállásban” a saját szakmai tevékenységét folytassa.
Az igazgatósági tagok javadalmazását – amint fentebb írtuk – alapesetben a munkavállalók „munkabéréhez hasonlóan” rendezik [a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 21. § (1) bekezdésének d) pontja ott is tárgyalja], arról pedig, hogy a munkaviszonyban dolgozók üzletszerű gazdasági tevékenységet folytatnak-e a saját nevük alatt, és ezáltal áfaszempontból adóalanynak minősülnek-e a héa-irányelv 10. cikkének megfelelően az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (áfatörvény) 6. § (5) bekezdése rendelkezik: „Nem minősül […] független formában végzett gazdasági tevékenységnek az a tevékenység, amelyet munkaviszony, munkaviszony jellegű jogviszony vagy olyan munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony keretében végeznek, amelyben a jogosult irányítása és felelőssége mellett a kötelezett alárendelt helyzetben van a tevékenység végzése eredményének, díjazásának, valamint egyéb feltételeinek és körülményeinek meghatározásában.” Azaz elmondható, hogy egy munkaviszonyban dolgozó munkavállaló nem végez független formában végzett gazdasági tevékenységet, áfa fizetésére nem köteles.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, milyen ügy került a vezető tisztségviselők javadalmazásával kapcsolatban előzetes döntéshozatalra az Európai Bíróság elé!
Hozzászólások (0)