Készpénz mellett szamlazz.hu. Duplikázódhat-e a bevétel?

  • adozona.hu

Lehetséges-hogy a pénztárgép-összesítő a szamlazz-hu-n kiállított számlás bevételeket is tartalmaz? Olvasónk az esetleges duplikációval kapcsolatban tett fel kérdéseket, amelyekre dr. Kelemen László adószakértő jogász válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Valóban előfordulhat, hogy a pénztárgép-összesítő tartalmaz szamlazz.hu-n kiállított számlákat is? (Egy benzinkútról van szó, aki nyugtás és számlás értékesítéseket is bonyolít.) A nyugtás vásárlásokat beüti a pénztárgépbe. A számlás vásárlások esetében szamlazz.hu-s bizonylatokat is készít, és némely esetben a pénztárgép által kiállított hőpapíros, egyszerűsített számlát adja a vevőnek. Lehetséges, hogy a pénztárgépes forgalomösszesítőben szerepelnek a kasszán kiállított készpénzes, OTP bankkártyás számlák, illetve a szamlazz.hu-s számlák is? Össze lehet kötni ilyen szinten a pénztárgépet és a szamlazz.hu-t? Illetve, az adatszolgáltatás miatt nem lesz duplikáció a NAV-hoz befutó adatoknál? Tehát, egyszer a napi zárás bemegy az OPG adatokon keresztül a NAV-hoz, majd az OSA adatok is bemennek a NAV-hoz, ha a napi pénztárgépes forgalmat mutató pénztárgépes bizonylaton szereplő összegben benne van a szamlazz.hu-s számla is, és a hőpapíros számla is. Hogy szoktak eljárni ilyen esetekben?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Fontos azt kiemelni, hogy a NAV konzekvensen képviselt iránymutatásai szerint vagy a pénztárgépben, vagy a számlázórendszerben kell rögzíteni az ügyletet. A kétszeres rögzítés kétszeres adatszolgáltatást jelent és jelentős bírsággal járhat. (Nyilván a kétszeres adóztatás nem merülhet fel, de a mulasztási bírság is igen jelentős összegű lehet a kérdésben leírt jogsértés esetén.)

A NAV által közzétett kérdés-válasz szerint:

(https://onlineszamla.nav.gov.hu/kerdesek_es_valaszok)

„Ugyanarról az ügyletről számla és nyugta egyidejű kibocsátása nem merülhet fel. Ez vonatkozik a pénztárgéppel teljesített nyugtaadás esetére is, mivel a pénztárgépekre vonatkozó rendelet nem tartalmaz olyan előírást, hogy a számlával kísért értékesítést a pénztárgépben rögzíteni kell. Az adóalanyok által alkalmazott azon gyakorlat, mely szerint a számlával bizonylatolt értékesítésről a pénztárgéppel nyugtát is kiállítanak, nem helyes és az így bizonylatolt ügylet tekintetében kétszeres adatszolgáltatást eredményez. A – nem pénztárgéppel előállított – számlával bizonylatolt ügyletek adatait a pénztárgépben nem kell rögzíteni.

Ha az adóalany a számlával bizonylatolt ügylet ellenértékét a pénztárgép pénztároló eszközében helyezi el, akkor arról pénzmozgás (pénztári befizetés) bizonylatot kell kiállítania a pénztárgéppel.

[Áfatörvény 159. § (1) bekezdés, 165. § (1) bekezdés b) pont, 166. § (1) bekezdés, 48/2013. NGM rendelet 49/A §, 48/2013. NGM rendelet 67. § 14. pont, 1. számú melléklet].”

Ugyanezen forrás rendelkezik arról is, hogy hogyan kell a pénztárgépből kiállított egyszerűsített számláról adatot szolgáltatni:

„A pénztárgéppel előállított számlára nem vonatkozik az online számlaadat-szolgáltatás, mivel az nem minősül nyomtatvány alkalmazásával kibocsátott számlának és a Számlarendelet alapján számlázó programmal kiállított számlának sem.

A Számlarendelet 2. § 2. pontja szerint számlázó programnak minősül a számla kibocsátására alkalmas számítástechnikai program, programfunkció, programmodul, ideértve az online számlázó rendszereket is. Emellett a Számlarendelet 1. § (2) bekezdését („E rendelet hatálya annyiban terjed ki a pénztárgéppel és taxaméterrel kibocsátott számlára és nyugtára, amennyiben e rendelet erről kifejezetten rendelkezik”) is figyelembe véve, a pénztárgéppel kibocsátott számla nem tekintendő számlázó programmal kiállított számlának.”

Az, hogy össze lehet-e kapcsolni a pénztárgépet és a kérdező által használt számlázóprogramot az megoldásokat szolgáltató cégek fejlesztésétől függ.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Rehabilitációs hozzájárulás

Széles Imre

tb-szakértő

Nyilászáró beépítése fordított adózással

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink