hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Buktató az áfatörvényben: adószám-felfüggesztés is lehet a vége?

  • dr. Csobánczy Péter
1

Befolyásolja-e az adott ügylet áfabeli megítélését, ha a tranzakció nem része a vállalkozás által az adóhatóságnak bejelentett tevékenységnek? – merült fel a kérdés több ízben olvasóink körében. Cikkünkben részletesen bemutatjuk hogyan kell értelmezni az áfatörvény erre vonatkozó passzusait.

Többször hangzik el kérdésként, hogy valamely tranzakció áfabeli megítélésére befolyással lehet-e az, ha a tranzakció nem része az adózó által az adóhatóságnak bejelentett tevékenységnek, vagy ha az adózó ezzel összefüggésben nem, vagy nem megfelelően tett eleget tevékenység-bejelentési kötelezettségének? Hátterét e kérdéskörnek az adja, hogy az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (Art.) 16. § (3) bekezdés d) pontja alapján az adózónak be kell jelentenie tevékenységeit a rá vonatkozó nómenklatúrára hivatkozással, és ha e bejelentési/változás-bejelentési kötelezettségének egyáltalán nem, vagy késedelmesen, hiányosan, hibásan, illetve valótlanul tesz eleget, akkor az Art. 172. §-a értelmében mulasztási bírsággal sújtható.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből részletesen indokolt választ kap a kérdésre!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Zsolt Ruszin

A cikk szerzője korábban a Pénzügyminisztérium főosztályvezetőjeként semmit sem tett azért, hogy az adóhatóság tevékenységi körökre épített áfa levonási jogot megtagadó gyakorlata megszűnjön. Nem jelent meg egyetlenegy cikk, iránymutatás, vagy más jelzés a minisztérium részéről, jelenleg egyetlenegy publikus "adózási kérdés" se érhető el, ami a témával foglalkozna. Bár a korábbi ÁFA törvény is az EU csatlakozás fényében előírta, hogy a magyar szabályozás már mindenben megfelel az irányelvnek, valójában a minisztérium végignézte az általa felügyelt adóhatóság ámokfutását, amihez a kezdeti időkben az adóügyekben hajmeresztő butaságokat is kimondani képes bíróságok is segédkeztek.

Egy egyéni vállalkozó tevőlegesen folytatott hajókölcsönzési tevékenységéhez vásárolt hajó áfájának visszaigénylését azért tagadta meg, mert az nem szerepelt az egyéni vállalkozói igazolványában. Sikerült is elérnie a hivatalnak, - bírói közreműködéssel - hogy az egyéni vállalkozói igazolványát az illető visszaadja. (KGD2003. 175., Legfelsőbb Bíróság Kfv.I.35.352/2001.)

Ezek a visszaélések később is folytatódtak, az adóhatóság a "módszert" számtalan esetben alkalmazta. Egy másik ismert ügyben (KGD2012. 157., Legf. Bír. Kfv. I. 35 365/2011.) egy önkormányzati Kht-t szeretett volna a hivatal hazavágni, azzal, hogy a "tulajdonosi minőségben" végzett tevékenység nem jogosít adólevonásra. A Legfelsőbb Bíróság ekkor már az EU irányelvvel azonos gondolatokkal - bár azt nem említve - visszatapsolta az ügyet elsőfokra.

A volt főosztályvezető úr nyilván ismét találkozott egy konkrét üggyel, ahol egy revizornak még mindig megengedték, hogy "felszálljon erre a vesszőparipára". Akkoriban hagyta, most meg ...

Ut desint vires tamen est laudanda voluntas

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Csed

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Gyed, harmadik ország

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink