adozona.hu
Árfolyam számlaérték meghatározásakor: melyik időpontban érvényes a mérvadó?
//adozona.hu/afa/Arfolyam_alkalmazasa_melyik_idopontban_erve_HOBV61
Árfolyam számlaérték meghatározásakor: melyik időpontban érvényes a mérvadó?
Ha a külföldi partner a számlán teljesítési dátumot is feltüntet a számla kelte és a fizetés határideje mellett, akkor melyik dátum az irányadó az árfolyam megállapításához? – kérdezte olvasónk. Kis Gábor, a Finacont Kft. adó- és számviteli tanácsadója válaszolt.
A külföldi partnertől befogadott számla forintra történő átváltásakor az áfabevallás és az összesítő nyilatkozat elkészítéséhez az áfatörvény rendelkezéseit kell figyelembe venni. Az nem derül ki a kérdésből, hogy a bejövő számla termékbeszerzésre vagy szolgáltatás igénybevételére vonatkozik-e, illetve közösségen belüli partnertől, vagy a közösség területén kívül letelepedett, harmadik országbeli adóalanytól származik-e.
A társaság számviteli nyilvántartásaiban – döntése szerint – alkalmazhatja egy választott belföldi hitelintézet által meghirdetett devizavételi és devizaeladási árfolyam átlagát, de az adóhatóságnak történő előzetes bejelentés alapján alkalmazható az MNB- vagy az EKB-árfolyam is. A társaság döntését szükséges a számviteli politikában rögzíteni. Azon gazdasági események esetén, amelyeknél az ellenérték külföldi pénzértékben kerül meghatározásra, a külföldi pénzértékre szóló követelés, illetve kötelezettség forintértékének meghatározása során tehát – a vállalkozó számviteli politikában rögzített döntése alapján – alkalmazható az általános forgalmi adóról szóló törvénynek az adóalap forintban történő megállapítására vonatkozó előírásai szerinti árfolyam is.
Az áfatörvény rendelkezései szerint a termék közösségen belüli beszerzése esetén, ha az adó alapja külföldi pénznemben kifejezett, akkor a forintra történő átszámításhoz a beszerzésről szóló számla kiállítási időpontjában érvényes árfolyamot kell alkalmazni, de legkésőbb a teljesítés napját követő hónap 15. napján érvényes árfolyamot kell figyelembe venni. Ez azt jelenti, hogy az átváltási árfolyamhoz kapcsolódóan ebben az esetben nem mérvadó a számlán feltüntetett teljesítési időpont.
Termék importja esetén a vámérték megállapításánál alkalmazott árfolyamot kell alkalmazni. Az átváltási árfolyamhoz kapcsolódóan tehát ebben az esetben sem mérvadó a számlán feltüntetett teljesítési időpont.
Ha a külföldi partnertől az áfatörvény 37. paragrafusa alá tartozó szolgáltatás igénybevétele történt – függetlenül attól, hogy a külföldi partner a közösség másik tagállamában, vagy harmadik államban letelepedettnek számít – a teljesítés időpontja a mérvadó.
Ugyanakkor a bejövő számláknak a társaság könyvelésében történő rögzítése esetén az árfolyam meghatározásakor a számviteli törvény rendelkezései az irányadók. A számviteli törvény 60. paragrafusának (4) pontja alapján a devizaszámlán lévő deviza, illetve kötelezettség meghatározásához a beszerzéskor, szolgáltatás igénybevételekor érvényes banki vételi és eladási árfolyam átlagán, vagy az MNB, illetve az EKB által közzétett devizaárfolyamon kell forintra átszámítani.
Ez azt jelenti, hogy főszabály szerint a könyveléshez használt árfolyam és az áfabevalláshoz, összesítő nyilatkozathoz használt árfolyam – ügylettípustól függően – eltérhet egymástól. Ugyanakkor a számviteli törvény 60. paragrafusának (5a) pontja alapján a társaság a számviteli politikájában rögzített döntése alapján alkalmazhatja az átváltáshoz az áfatörvénynek az adóalap forintban történő megállapítására vonatkozó előírásai szerinti árfolyamot is.
Hozzászólások (0)