hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Áfa elektronikai hulladék értékesítésekor

  • adozona.hu

„Társaságunk kisebb értékű (eredeti piaci ár 20-30 ezer forint) elektronikai hulladék értékesítését tervezi (saját, de már leselejtezett termékek). Ezek akkumulátort is tartalmaznak. Fordított adózással kell a számlát ezek kapcsán kiállítani? Csak magát az akkumulátort találtam meg az áfatörvényben. De nem külön értékesítenénk az akkumulátort, nem is szétszedhető a termék. Az ilyen termékek veszélyes hulladéknak minősülnek?” Olvasói kérdésre Tüske Zsuzsanna vámszakértő válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Hulladékkezelés esetén az elsődleges kérdés annak tisztázása, hogy a hulladék veszélyesnek minősül vagy sem – szögezte le elöljáróban szakértőnk. Megjegyezte: a kérdésben szereplő elektronikai termékkör egy nagyon széles értelmezése a témának, az elektronikai hulladék ugyanis veszélyes komponenseket tartalmaz, és bár sértetlenül nem számít veszélyes hulladéknak, bizonyos sérülésekkel már a környezetbe kerülhetnek a benne rejlő esetleges veszélyes anyagok. Azt, hogy mit kell veszélyes hulladéknak tekinteni, a hulladék jellemzői alapján kell eldönteni, egész pontosan a 2012. évi CLXXXV. törvény 1. mellékletben meghatározott veszélyességi jellemzők legalább egyikével rendelkező hulladék minősül veszélyes hulladéknak. A szóban forgó hulladék pontos ismerete nélkül minősítést nem lehet elvégezni, de véleményem szerint az akkumulátor nagyobb valószínűséggel befolyásolja a minősítést, és előfordulhat, hogy veszélyes hulladéknak minősül a gyártási selejtjük. A veszélyes hulladékok kezelésére vonatkozó szabályok szigorúbbak, az ilyen hulladékok „piacképessége” korlátozottabb.

Az is fontos szabály, hogy a hulladékbirtokosnak (aki a hulladékot átadja), meg kell győződnie arról, hogy az átvevő az adott hulladék szállítására, közvetítésére, kereskedelmére, illetve kezelésére vonatkozó hulladékgazdálkodási engedéllyel rendelkezik-e, vagy az adott hulladékgazdálkodási tevékenység végzéséhez szükséges nyilvántartásba vétele megtörtént. Tehát hulladékot átadni/értékesíteni csak a megfelelő engedéllyel rendelkező gazdálkodók részére lehetséges. Ennek ellenőrzése és betartása a hulladéktörvény alapján a hulladékbirtokosának feladata, akik a kérdésből feltételezhetően Önök lesznek – írta válaszában szakértőnk.

Az áfatörvény 6. számú melléklet tartalmazza azon hulladékok listáját melyek esetén fordított adózás alkalmazandó. Ezen melléklet az árukat (hulladékokat) vámtarifaszám alapján azonosítja, így szintén szükséges Önöknek minősíteni, azaz az érvényes Kombinál Nomenklatúra szerinti vámtarifaszámot megállapítani az értékesíteni kíván áruhoz, amely alapján egyértelműen meghatározható, hogy a fordított adózást szükséges-e alkalmazni az értékesítés során – hívta fel a figyelmet Tüske Zsuzsanna.

Áruosztályozás szempontjából, mivel az akkumulátor nem különíthető el az elektronika többi részétől, azt nem önálló termékként kell figyelembe venni, hanem a teljes árunak a részeként. Az árut pedig az egészre vonatkozó objektív jellemzők alapján kell besorolni és meghatározni a megfelelő vámtarifaszámot. Az áruosztályozás elvégzését a vonatkozó jogszabályok (jelenleg a Bizottság (EU) 2018/1602 végrehajtási rendelete a vám- és a statisztikai nomenklatúráról) alapján kell elvégezni. Egy hulladékot, amely homogén, azaz egy anyagból készült, anyagi milyensége szerint osztályoznak a megfelelő vámtarifaszám alá. Ugyanakkor egy összetett árut (mint egy elektronikai hulladék), ami több összetartozó anyagból készült, már lényegesen nehezebb besorolni, szükséges ismerni az objektív jellemzőit, összetevőit, lényeges jellemzőjét is. A helyes vámtarifaszám meghatározása a kereskedelemben több adózással is összefüggő okból, így az áfa-besorolás miatt is lényeges szempont egy áru tekintetében.

Segítségre lenne szüksége az áfatörvény gyakorlati alkalmazásával kapcsolatban?
Kiadványunk praktikus útmutató azoknak a területeknek az áttekintéséhez, amelyek gyakori problémát okoznak.
Rendelje meg most 10% kiadói kedvezménnyel az "ÁFA –Speciális problémák" című kiadványt!
Részletek >>
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink