A teljesítésigazolás szerepe az általános forgalmi adózásban

  • dr. Csobánczy Péter közgazdász, jogász, adótanácsadó
1

Egyes ágazatokban – például az építőiparban – bevett, de általában is szokásos gyakorlat, hogy a felek a teljesítés igazolásáról állapodnak meg egymással, és annak tanúsítására rendszerint okiratot, úgynevezett teljesítésigazolást állítanak ki. Kérdés: van-e jelentősége ennek a gyakorlatnak általános forgalmi adózási (áfa) szempontból, és ha igen, mi?

Mindez különös élességgel akkor vetődik fel, ha a teljesítés igazolója, jellemzően a termék beszerzője, szolgáltatás igénybevevője ebbéli kötelezettségének nem vagy késedelemmel tesz eleget.

A válaszhoz mindenekelőtt arra a szövegkörnyezetre szükséges utalni, ahol a teljesítés – mint olyan – körülírásra kerül. Ez az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (áfatörvény) 55. § (1) bekezdésében található, olyan kifejezésként, mint ami a továbbiakban az áfatörvény szerint adóztatandó ügylet tényállásszerű megvalósulását jelöli.

A „tényállásszerűség” ebben az összefüggésben azt jelenti, ahogy az egyes adóztatandó ügylettípusokat (termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás stb.) az áfatörvény meghatározza az alapvető rendelkezésekkel foglalkozó I. fejezetében.

Nos, ha áttekintjük ezeket a rendelkezéseket, megállapíthatjuk, hogy azokban „igazolási” vagy más, az előzővel egyenértékű, ahhoz rokonítható kötelezettség előírása nem szerepel. De ugyanez a megállapítás érvényes az áfatörvény más helyeire is, ahol a teljesítés adófizetési kötelezettséget keletkeztető tényként jelenik meg.

Ebből a hallgatásból pedig nem vonható le más következtetés, csak az, hogy áfajogi szempontból az ügyleti teljesítést nem kell igazolni. [Ezt egyébként sajátos módon alátámasztja az ellenkezőjéből következtetés elve is, mert az áfatörvény igenis számos alkalommal operál igazolási kötelezettséggel, de azt ilyenkor nevesített formában teszi, például: a termék határon átnyúló adómentes értékesítéséhez kapcsolódva a 89. § (1) bekezdésben, illetve a 98. (2) bekezdés a) pontban; vagy az adólevonási jog korlátozása alóli kivételek meghatározása során a 125. §-ban!]

A fentiek ellenére az ügyleti teljesítés másik fél általi igazolása azért betölthet bizonyos szerepet, nevezetesen: a tényállás tisztázásában mint lehetséges bizonyítási eszköz.

Fontos azonban hangsúlyozni: a nyomaték nem magán a tényálláson van, mert annak – mint láttuk – nem kötelező kelléke ez, hanem a tisztázáson.

Továbbá: ezt a szerepet nem töltheti be kizárólagosan sem, mert még ha a teljesítésigazolás mint okirat az ügyleti teljesítést helyesen – értve ez alatt: áfatörvény szerinti tartalommal – tanúsítaná is, alkalmazása nem kötelező, mert az nem áfajogi kötelmen, hanem rendszerint a felek szerződéses kikötésén, azaz polgári jogi kötelmen alapul. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy ha a szerződéses kikötés ellenére a teljesítésigazolást nem vagy késedelmesen állítják ki, annak leginkább polgári jogi jogkövetkezménye lehet, viszont azok a joghatások, amelyeket az  az ügyleti teljesítéshez kapcsol, például a fizetendő adó megállapítását, bevallását vagy a számlakibocsátás határidőn belüli teljesítését, ettől függetlenül beállnak.

Hamarosan: NAV-ellenőrzések 2025: fókuszban a bizalmi vagyonkezelés, transzferárazás, adategyeztetési eljárás – webinárium.
Megjelent az „eÁfa 2025: a digitális adózás jelene” című webinárium videófelvétele.
Áfás/egyéni vállalkozós kiadványcsomagunk 50 százalék kiadói kedvezménnyel itt vásárolható meg.

Heuréka! Az Adózóna podcastsorozata – 13. rész: lízingügyletek áfakezelése és kockázatai
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

A cikk minisztériumi szintű finomkodás közepette magyarázza, hogy bizony a teljesítésigazolást (Ptk: 6:38.§) a NAV egyáltalán nem követelheti meg.

A kérdés az építóiparra céloz, de a válasz ezzel nem is foglalkozik, pedig az építőiparban is csak LEHETŐSÉG a teljesítésigazolás, az korántsem kötelező. A NAV azonban - jogellenesen - végzés formájában KÖTELEZI bármely felet, hogy mutassa be a teljesítésigazolást, ezzel azt sugallva, hogy az kötelező (lett volna). Ilyenkor a felek nekiállnak okiratot hamisítani - nem egyszer formai hibák mellett - amit a NAV aztán szembeállít a bizonylattal és már kész is van az adóhiány...

A választ újra kellene írni, az építőiparra kiegyezve.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Iparűzési adó alapja

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Innovációs járulék

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Munkajog

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink