hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A NAV-nak is dolgozott a kitiltási botrány vádlottja

  • hvg.hu

Szinte tálcán kínálta az ügyészség, hogy bukkanjunk rá, kit vádolt meg a kitiltási botránnyal kapcsolatban. Az állam egyik nagy beszállítójának számító cég tulajdonosa és ügyvezetője, a CBA központi cégének résztulajdonosa az, akit egyedül vádolt meg az ügyészség. A hvg.hu-nak azt mondta, nem tud arról, hogy ő vádlott lenne, kis időt kért a reagálásra, azóta elérhetetlen. A főügyészség nem erősít meg, de nem is cáfol.

Meglepő és szokatlan nyíltsággal írta körül a fővárosi főügyészség, hogy ki az a magánszemély, aki a kitiltási botrány miatt indult nyomozás során vádlott lett, jóformán csak rá irányítva a figyelmet. Egy jól ismert információtechnológiai és biztonsági szolgáltatásokat nyújtó cég 40-es éveinek végén járó, budapesti ügyvezetője, T. V. monogrammal. A leírás Tábor Viktorra, az ANT (Advanced Network Technologies) Kft. egyedüli tulajdonosára és egyik ügyvezetőjére illik. A hvg.hu nem hivatalos információi szerint ő az, akit vádol az ügyészség vesztegetést színlelve elkövetett befolyással üzérkedés bűntette miatt. Az ügyészség szóvivője kérdésünkre sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta információnkat.

Tábor Viktort a munkahelyén értük el. Annyit mondott, hogy nem látta még az ügyész bejelentéséről tudósító cikkeket, és nem tud róla, hogy vádlott lenne, de kért kis időt a reagálásra. Kérésére elküldtük az ügyészség közleményét, de utána hiába hívtuk kis idő múlva a cégét, nem értük el, azt a tájékoztatást kaptuk, hogy elment. A leveleinkre azóta sem reagált.

Cége a NAV-nak is dolgozott

Tábor Viktor amellett, hogy az ANT Kft. egyedüli tulajdonosa és egyik ügyvezetője, még a cégnyilvántartás szerint a CBA központi cégének, a CBA Kereskedelmi Kft. résztulajdonosa is 2012 szeptembere óta. (Megkerestük a CBA-t is, amint válaszolnak, cikkünket frissítjük.)

Az ANT Kft. egy több mint 1 milliárd forintos árbevételű cég, IT-szolgáltatásokat nyújt, és kiváló ügyfélkört találunk a referenciái között. A társaság honlapja szerint a renferenciák között ott van a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), több mint 10 éve a hivatal biztonsági projektjeihez szállít hardvert.

A cég több informatikai céggel közösen számos nagy értékű, egyenként többmilliárdos informatikai közbeszerzést is nyert az elmúlt öt évben. A Komárom-Eszergom Megyei Kormányhivatalnál számítástechnikai eszközök, a Készenléti Rendőrségnél számítógéprendszerek és ezekhez kapcsolódó szolgáltatások beszállítására nyertek tendert, és hasonló közös beszállításokat nyertek az elmúlt években a Debreceni Egyetemen, a Nyugat-magyarországi Egyetemen, a Nemzeti Infokommunikációs Zrt.-nél, az ÁNTSZ-nél, az Országos Mentőszolgálatnál, a Magyar Postánál, és például a Budapesti Közlekedési Központnál is.

A cég 2012-től több évig partnere volt a ma már felszámolás alatt álló Széchenyi Banknak, a bank IT-fejlesztéseit segítette. De több mint 10 éve partnere a Magyar Telekomnak is, hardver és szoftverbeszállító, illetve a vállalat belső informatikájának napi üzemeltetésében is részt vesz. Együttműködnek az ELTE-vel, az Óbudai, valamint a Károli Gáspár Református Egyetemmel is.

A balhét ő viszi el egyedül?

Az egész ügyben azonban van pár furcsa dolog. A kitiltási botrányban az eddig nem cáfolt értesülések szerint hat személy érintett, egyikük, Vida Ildikó akkori NAV-elnök ismerte el, hogy rajta van a listán. Annyit mondott még Vida, hogy pár kollégája is a kitiltottak között van, de neveket nem említett.

Bár a ma körülírt vádlott cége dolgozott a NAV-nak, ő maga (legalábbis egy-két éve) nem volt NAV-os. Mégis az ügyészség csak őt írta körül elég pontosan most, mint akit  és ezt az ügyész is elmondta a mai sajtótájékoztatón  az Egyesült Államok kitiltott. De más személynek a nevét nem húzta elő az ügyészség (sőt, azt is mondták, hogy ebben az ügyben Vida Ildikó nem érintett), így voltaképpen Tábor Viktorra húzhatnák rá a vizes lepedőt.

Az ügyészség igazából egy láncolatot érzékeltetett, amelynek csak egyik eleme volt a vádlott. A lánc úgy nézhetett ki, hogy a Bunge amerikai étolajgyártó cég felkért egy lobbistát, hogy járjon közbe, mert az étolajpiacon sebesen terjedő áfacsalók ellen valamit be kell vetni. A lobbista állítólag a vádlottal beszélt, és a vádlott állította azt (az ügyészség által elmondottak szerint), hogy 2 milliárd forint az ára annak, hogy az áfacsalást értelmetlenné tevő áfacsökkentést (27-ről 5 százalékra) meglépje a kormányzat. A vádlott hivatkozott az óriási kormányzati megbízásokkal rendelkező Századvégre és annak egyik tulajdonosára, Heim Péterre, de az ügyészség szerint ez valótlannak bizonyult, a vádlott nem ismeri Heim Pétert, nem mutatható ki közöttük kapcsolat. A sajtótájékoztató után nem sokkal a Századvég ki is adott közleményt, ezzel a felütéssel: „kiderült ugyanis, hogy egy csaló visszaélt a cég nevével”.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaarányosítás

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink