hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mikrogazdálkodói beszámolót készítő vállalkozás önellenőrzése

  • adozona.hu
1

Egy kft. 2017-ben a ténylegesnél több árbevételt számolt el. Ezáltal nagyobb volt az eredménye, így áfatöbblete, iparűzésiadó- és társaságiadó-többlete keletkezett. A társaság önellenőrizni szeretné az áfát, az iparűzési adót, az eredeti bevallási időpontra. A társasági adót szükséges-e módosítani a 2017. évre, vagy a többlet befizetett adót figyelembe lehet venni a 2018. évi bevallásnál? A mikrogazdálkodási beszámolóban ki kell-e tölteni a középső oszlopot? – kérdezte olvasónk. Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló válaszolt.

Az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény 54. paragrafusa szerint az önadózás, az adóbeszedés útján megállapított vagy megállapítani elmulasztott adót, adóalapot és a költségvetési támogatást az adózó önellenőrzéssel helyesbítheti. Ha az adóhatóság ellenőrzésének megkezdését megelőzően az adózó feltárja, hogy az adóalapját, az adót, a költségvetési támogatást nem a jogszabálynak megfelelően állapította meg, vagy a bevallása számítási hiba, illetve más elírás miatt hibás az adó, költségvetési támogatás alapja, összege tekintetében, bevallását önellenőrzéssel módosíthatja.

Tehát hiába korrigálódna magától a különböző időszakok között az egyes adónemek hatása, ha azok eltérő adómegállapítási időszakra esnek, akkor az egyes éveket általában önellenőrizni szükséges ahhoz, hogy egyik időszakban se keletkezzen adókülönbözet. Igaz ez a társasági adóra is, tehát nem lehet a 2017. évi módosítás potenciális hatását figyelembe venni 2018-ban, s közben az előző évi különbözetet a 2018. évihez „hozzácsapva” bevallani egyben, a 2018-as bevallásban. Tehát az adóeljárásnál nincs „nem jelentős” tétel, ha leszámítjuk az ezer forint alatti nagyságrendet, amire nem lehet önellenőrzést benyújtani. Tehát külön kell a 2017. évi társasági adót javítani, és bevallani.

Ettől eltér a számviteli törvény, ami külön definiálja a jelentős és nem jelentős hibát (Szt. 3. § (3) bekezdés 3. és 4. pontja). Ezzel szemben a számviteli törvény szabályát negligálja a 398/2012. kormányrendelet mikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámoló esetén. A mikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámolónál az ellenőrzés megállapítása minden esetben az Szt. 3. paragrafus (3) bekezdésének 4. pontja szerinti nem jelentős összegű hibának minősül, az Szt. 3. paragrafus (3) bekezdésének 3. pontja szerinti jelentős összegű hiba nem állapítható meg. Ebből következik, hogy míg az adóeljárási szabályokban követni kell az előző bekezdésben leírtakat (külön korrigáló bevallás 2017. évre), addig a számvitelben a 2017. évi adókra vonatkozó önellenőrzést a 2018. évi beszámolóban (könyvelésben) mutatja ki a gazdálkodó (nincs háromoszlopos beszámoló).

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
mindflux

Azért van lehetőség elkerülni az önellenőrzést! Néhány cikk erről:

https://www.nav.gov.hu/nav/ado/tarsasagi/Nem_jelentos_osszegu_hiba.html

https://ado.hu/ado/adoellenorzes-onellenorzes-hatasa-a-tarsasagi-ado-alapjara/

https://ado.hu/ado/tarsasagi-ado-uj-onellenorzesi-lehetosegek/

A legutóbbiból egy részletet idéznék:
"Új szabályként 2014-től beépült a társasági adóról szóló törvénybe, hogy néhány feltétel teljesülése esetén nem kötelező önellenőrzési bevallást beadni, hanem a tárgyévi társasági adóbevallással rendeződik a hibahatás, vagyis a társasági adó csökkentése. A feltételek a következők:

nem jelentős összegű hibáról legyen szó,
a hiba javításának következményeként a társasági adó csökkenjen,
a nem jelentős összegű hibával érintett adóév adóalapja meghaladja a nem jelentős összegű hiba összegét.

Az új szabály alkalmazása csak egy lehetőség. Az adózó dönt az alkalmazásáról."

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Céges autó magánhasználatra

Juhász Tibor

okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő

Többes jogviszony, bejelentés

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink