hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Veszélyes szülői kölcsönre hivatkozni vagyonosodási vizsgálatnál

  • dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó
3

Rendre felmerülő kérdés, elfogadja-e az adóhatóság egy vagyonosodási vizsgálatban a szülői kölcsönre hivatkozást. Milyen feltételeket vizsgálnak? Lehet-e kölcsönadó a nagyszülő? Finanszírozhatta-e a szülő a megvásárolt ingatlant? Vizsgálható-e ilyen esetben a kölcsönadó szülő?

Magyarországon az a feltevés, hogy a szülő vásárolja az ingatlant, nem is áll olyan messze az igazságtól, ahogy az sem, hogy a szülők igen sokszor nyújtanak kölcsönt vagy adnak pénzajándékot a gyermeknek. Vagyonosodási vizsgálat során azonban az adózónak kell bizonyítania, hogy a szülők ténylegesen kölcsönadtak a gyermeküknek.

Nyilatkozattétel és tanúvallomás a szülőtől

Amennyiben az adózó a vagyongyarapodási vizsgálat esetén arra hivatkozik, hogy a megvásárolt ingatlan fedezetét a szüleitől vagy a nagyszüleitől kapta, az adóhatóság nyilatkozattételre szólítja fel a kölcsönadóként megnevezett személyeket. Mind a kölcsönadónak, mind a kölcsönvevőnek ugyanolyan nyilatkozatot kell tenniük arról, hogy mikor, hol, ki előtt adták át a kölcsönt, azt milyen pénznemben nyújtották, ha nem forintban adták, akkor hol, és milyen formában váltották át.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben további intelmekre hívjuk fel a figyelmet, miért legyen megfontolt már az első pillanatban, hogy mit nevez meg vagyonszerzése forrásának.
A teljes cikkhez előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (3)
Ruszin Zsolt

Felhívnám a figyelmet az alábbi friss Kúria döntésre: Kfv.I.35.245/2011/4.szám (hatarozat_50958.rft. Idézet az ítéletből:

A felülvizsgálati bíróság a rendelkezésre álló adatok alapján kiemeli, hogy az első fokú bíróság a felperes több kérelmet tartalmazó keresetéből csupán egy kérelmet tartott elfogadhatónak, az 1997-ből származó 8 millió Ft nagyszülői ajándék meglétét, annak a 2008-as ingatlanvásárláshoz való felhasználását. Minden más kereseti kérelmet elutasított, benne a becslés jogalapját, és a KSH adatok alkalmazhatóságát vitató felperesi keresetet is. Rögzítette, hogy a 8 millió Ft felett egyéb megtakarítást sem tudott a felperes igazolni. Lényeges körülmény az ügyben az is, hogy a 8 millió Ft ajándékozásának tényét az alperes sem vitatta. Az erre irányuló okirat bizonyító erejét elismerte, csupán életszerűtlennek találta ekkora összeg 11 évig való otthon tartását, és nem fogadta el a 8 millió Ft 2008 évben még rendelkezésre állását, felhasználását, illetve az erre irányuló felperesi bizonyítást értékelte elégtelennek, különös tekintettel arra, hogy az Art. 109. § (3) bekezdése értelmében a bizonyítási lehetőség átszállt a felperesre. Ilyen tényállás mellett az első fokú bíróságnak a rendelkezésre álló (részben a közigazgatási eljárásból ismert, részben a bírósági eljárásban felvett) bizonyítékok egybevetése alapján kellett mérlegeléssel döntést hoznia. Az alperes felülvizsgálati kérelmében a per tárgyát képező 8 millió Ft-os tétel vonatkozásában lényegében a bírói mérlegelés helyességét vitatta, a perben felvett többletbizonyítékok (tanúvallomások) perdöntő jelentőségét kérdőjelezte meg.

Az eredeti (megyei) bírósági döntés (a Vas megyei Bíróság 2011. január 17-én kelt 1.K.20.133/2010/8. sorszámú jogerős ítélete) a szülői ajándékról pedig ezt mondta ki:

Az első fokú bíróság a bizonyításnak helyt adott, a két tanút meghallgatta, és ezek, valamint a per egyéb adata alapján bizonyítottnak találta, hogy a 8 millió Ft ajándék 2008-ban még megvolt, így az felhasználható volt a ... ház megvásárlásához. Az ítélet indokolása szerint Sz. K. tanú jelen volt az 1997-es pénz átadásánál, továbbá a 2000-es években egy asztalosmunka végzése közben megtalálta a pénzt ugyanabban a nylonzacskóban az egyik ágyneműtartóban, amelyben az annak idején átadásra került.
Dr. K. pedig a felperes mondta, hogy 10 millió Ft megtakarítása van, ezt, valamint a házastársi közös lakás eladásából származó ráeső 7 millió Ft-ot használja fel a ... házhoz, a többire bankkölcsönt vesz fel. Az előlegként átadott 1 millió Ft igen változatos címletű volt, amely alapján vélelmezhetően nem bankból származott.
A vizsgálat adataiból láthatóan 2004-2007 között a felperesi gazdálkodás pozitív volt, azaz nem volt szükség a pénz felhasználására. A 2004 előtti gazdálkodásra vonatkozóan nincsenek adatok.
E nélkül az összeg nélkül nem jött volna létre az adásvétel, ez szükséges volt a vételárhoz, és bár kétségtelen tény, hogy ekkora összeget otthon tartani kockázatos, de nem kizárt, nyilván a felperes számolt a veszteségekkel.
A 8 millió Ft tehát a 2004-es nyitó tételben szerepeltethető, és mivel egyéb évekre való felhasználása nem volt szükséges, így 2008-ra elszámolható. A felperes által állított további 2 millió Ft megtakarítás ugyanakkor a bíróság álláspontja szerint nem bizonyított.

Összegezve: a szülői támogatás léte és megléte korántsem olyan "vékony jég", mint amit a cikk sugall. Ehhez viszont talpraesett, a hivatal gondolkodását ismerő és értelmesen fogalmazni tudó szülőkre, vagy szakemberre van szükség a nyilatkozattételek, tanúvallomások során.

Gyulai Erzsébet

Remélem ez a Fideszesekre is vonatkozik, nem csak az ellenzékiekre és a kis emberekre!!!

Zima László

Szeretném tudni, hogy a kölcsönadó szülőknek vajon honnan van 72, vagy épp 100 millája? Csak nem a Kádár rendszerben szerezték? Ott lehetetlen volt! Tehát ők is itt lopták!

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink