adozona.hu
Ekáer: 2021. január 1-jétől ismét változik a szabályozás
//adozona.hu/adozas_rendje/Ekaer_2021_januar_1jetol_ismet_valtozik_a_s_BFG8MC
Ekáer: 2021. január 1-jétől ismét változik a szabályozás
2021. január 1-jétől módosulnak az adózás rendjéről szóló törvény ekáer-re vonatkozó szabályai – írja blogjában Sztankó Dániel az RSM Hungary adóüzletágának igazgatója. Változik például, hogy mely termékek lesznek a közúti áruforgalmat ellenőrző rendszerben bejelentéskötelesek.
A részletszabályokat tartalmazó ekáer rendelet még nem jelent meg, de a törvény változásából a legfontosabb ekáer-módosítások már körvonalazódnak.
Változhat az ekáerbejelentésre kötelezett termékek köre 2021-től
2021-től csak az ekáer rendeletben meghatározott termékek esetén kell ekáer-számot kérni. A bejelentésre kötelezett termékek listája azonban nem feltétlenül azonos a jelenlegi „kockázatos termékek” listájával. Elképzelhető ugyanis, hogy az érintett, bejelentésre köteles termékek listája bővülhet.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a jövőben a vállalkozásoknak minden esetben vizsgálni kell, hogy a szóban forgó, fuvarozott termékek ekáer-kötelesek-e vagy sem.
Az ekáer rendelet módosításával feltehetően fény derül arra is, hogy milyen esetekben keletkezik majd az ekáer biztosíték-adási kötelezettség, és miként lehet mentesülni a kockázati biztosíték alól.
Még nem derült ki, változnak-e az ekáermentességi összeghatárok
2020-ban ekáer-mentesség vonatkozik azokra az esetekre, amikor egy termékegység tömege és értéke nem haladja meg a nem kockázatos termék esetében a 2.500 kg-ot és 5 millió forintot, kockázatos termék esetében pedig az 500 kg és 1 millió forintot. Kérdéses, hogy változnak-e és miként ezek az összeghatárok, melyeket több mint 5 éve jelölt meg értékhatárként a szabályozás.
Jelenleg, ha nem kockázatos termékek közúti fuvarozását nem útdíjköteles gépjárművel végzik, nincs ekáer-kötelezettség. Ezzel szemben kockázatos termék esetén minden gépjárművel végzett tevékenység ekáer-köteles. Mivel az ekáer-köteles termékek köre megváltozhat, úgy az érintett gépjárművekre vonatkozó szabály is módosulhat. Elképzelhető tehát olyan eset is, hogy egy vállalkozásnak 2020-ban nem kell még ekáer-szám, de 2021-ben – amennyiben az ekáer rendelet ezt előírja – már kelleni fog. Természetesen ennek fordítottja is előfordulhat: amennyiben 2021 a termék nem kerül be a listára, úgy jövőre már nem kell ekáer-számot kérni rá.
Árnyaltabbá válhatnak az ekáerszankciók
2021-től finomhangolásra kerül a szankcionálásra vonatkozó szabályozás. Eszerint különbséget kell tenni a súlyos kötelezettségszegés és apróbb hiba között.
40 százalékig terjedő mulasztási bírsággal sújtható az a kötelezett, aki a bejelentési kötelezettségét nem teljesíti, vagy a bejelentési kötelezettségét a fuvarozott termékek súlyára vagy értékére tekintettel hibásan teljesíti. Minden egyéb hiba esetén (például adatok elírása, betűk felcserélése, helytelen rendszám, lezárás elmulasztása, helytelen fuvarozás indoka stb.) természetes személy adózó esetében 200 ezer forintig, nem természetes személy adózó esetében 500 ezer forintig terjedő mulasztási bírság szabható ki.
A látszólagos lazítás mellett a vállalkozások, fuvarozók nem dőlhetnek hátra, figyelniük kell a közeljövőben kihirdetésre kerülő részletszabályokra, másrészt a fokozott ellenőrzésekre – hívja fel a figyelmet Sztankó Dániel.
Hozzászólások (0)