adozona.hu
Cégbírósági rendelkezések visszavont kényszertörlés után
//adozona.hu/adozas_rendje/Cegbirosagi_rendelkezesek_visszavont_kenysz_2VGMK9
Cégbírósági rendelkezések visszavont kényszertörlés után
Megszüntetett kényszertörlést követően mi lesz a nyilvántartott túlfizetéssel? Olvasói kérdésre dr. Juhász Péter jogász-adószakértő (HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.) válaszolt.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
Elöljáróban szeretném felhívni szíves figyelmét arra, hogy egzakt választ csak a tényállás teljeskörű ismeretében áll módunkban adni – kezdte válaszát dr. Juhász Péter.
Alapvetően a kényszertörlési eljárás célja a cég vagyonának felosztása, a kérdésből sajnos nem derül ki, hogy ezen eljárás alatt milyen határozatok születtek. A Ctv. 118. § (1) bekezdése szerint: ha a cégbíróság azt állapítja meg, hogy a céggel szemben követelés bejelentésére nem került sor, valamint a cég vagyonával kapcsolatos bejelentés vagy adatszolgáltatás nem érkezett, a cégbíróság – a 62. § (4) bekezdése figyelembevételével – a céget – a 116. § (1) bekezdés d) pontja szerinti esetben eltiltás mellőzése mellett – törli a cégjegyzékből.
Tartson velünk online rendezvényünkön! IFRS-változások: új standardok és módosítások – webinárium |
Ugyanezen § (6) bekezdése értelmében, ha a céggel szemben követelés bejelentésére nem került sor, azonban a cég fellelhető vagyonnal rendelkezik, a cégbíróság – a 116. § (1) bekezdés d) pontja szerinti esetben eltiltás mellőzése mellett – a céget a 62. § (4) bekezdése figyelembevételével törli a cégjegyzékből. Ha azonban a cég fellelhető vagyonának tulajdonjogával összefüggésben kétség merül fel, a cégbíróság megszünteti a kényszertörlési eljárást és kezdeményezi a cég ellen a felszámolási eljárás megindítását.
Ugyanezen § (6a) bekezdése szerint a cég törlése esetén, ha a cég fellelhető vagyontárggyal rendelkezik, a cégbíróság a Ptk. 3:48. § (2) bekezdése alkalmazásával rendelkezik a vagyontárgynak a tagok közötti felosztásáról, és szükség szerint rendelkezik a vagyontárgyra vonatkozóan a közhiteles vagy közérdekvédelmi célból vezetett nyilvántartásban a tagot megillető tulajdonjog bejegyzéséről. A cégbíróság a cég törléséről rendelkező végzésében szükség szerint rendelkezik valamely vagyontárgyra vonatkozóan a közhiteles vagy közérdekvédelmi célból vezetett nyilvántartásban a céget megillető vagyoni értékű jog – ide nem értve a tulajdonjogot –, illetve a cég javára vagy érdekében feljegyzett tény törléséről is. A cégbíróság végzését a vagyontárgy tulajdonosának is megküldi.
Hozzászólások (0)