hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Átutalásos számla fizetése készpénzzel: kell-e mulasztási bírsággal számolni?

  • adozona.hu

Gazdabolt nagykereskedőtől rendeli a termékeit (a bolt készletének megfelelően, ha a készlet csökken valamiből, akkor rendel). Minden esetben átutalásos számlát kap, de annak ellenértékét készpénzzel egyenlíti ki, havonta több millió forint értékben. Vonatkozik-e a felekre a 20 százalékos mulasztási bírság? Ha igen, akkor azt mikor, milyen bevalláson kell bevallani? A be nem vallásnak milyen következményei lehetnek? – kérdezte olvasónk. Kiss Péter adószakértő (Trutax Kft.) válaszolt.

A felmerült kérdések kapcsán első körben az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvényt (Art.) szükséges megvizsgálni. A 114. paragrafus (3)–(4) bekezdései a következőképp rendelkeznek:

(3) „Pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózó adóköteles tevékenysége keretében más, pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózónak a vele vagy más jogalannyal kötött szerződés alapján, az abban meghatározott szolgáltatás vagy termékértékesítés - általános forgalmi adó felszámítása esetén az általános forgalmi adóval növelt - ellenértékeként, szerződésenként egy naptári hónapban legfeljebb másfél millió forint összegben teljesíthet készpénzfizetést.”

(4) „Azon készpénzben teljesített fizetéseket, amelyeket a pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózó ugyanazon felek között kötött szerződések alapján ugyanazon adózó részére teljesít, a (3) bekezdés alkalmazásában egy szerződés alapján teljesített készpénzfizetésnek kell tekinteni, ha kétséget kizáróan megállapítható, hogy a felek közötti jogügylet nem rendeltetésszerű joggyakorlás miatt került több szerződésben meghatározásra.”

A készpénzfizetési szabály megsértéséről az Art. 233. paragrafusának (1) bekezdése szerint a pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózó a 114. § (3) bekezdésének megsértése esetén a készpénzfizetésnek a másfél millió forintot meghaladó része után húsz százalék mértékű mulasztási bírságot fizet. Ugyanezen paragrafus (2) bekezdése szerint a 114. § (3) bekezdésének megsértésével teljesített fizetés jogosultja, ha a szabálytalan fizetést elfogadja, a készpénzfizetésnek a másfél millió forintot meghaladó része után húsz százalék mértékű mulasztási bírságot fizet.

Vonatkozik-e a felekre a 20 százalékos mulasztási bírság?

Ha a készpénzfizetési értékhatár túllépése mellett adott esetben az Art. által meghatározott egyéb körülmények is teljesülnek (mindkét fél pénzforgalmi számla nyitására kötelezett, a kifizetés termékértékesítésekre, azaz adóköteles tevékenységre vonatkozik), akkor a fentiekben hivatkozott előírások érvényesek a felekre. A törvényben foglalt előírások megsértése esetén a kifizetés teljesítője (a gazdabolt), de a kifizetés jogosultja (a nagykereskedő) is bírságolható, potenciálisan a másfél millió forintot meghaladó rész 20 százalékára. Fontos megjegyezni, hogy a 20 százalékos mulasztási bírság nem mérsékelhető (nem maximum, hanem fix összeget jelent).

Mikor, milyen bevalláson kell ezt bevallani?

Az Art. 40. paragrafusa szerint a készpénzfizetés napjától számított 15 napon belül a NAV-hoz a vevőnek, a szolgáltatás igénybevevőjének – a vállalkozási tevékenységet nem folytató természetes személyek kivételével – be kell jelentenie a kapcsolt vállalkozások között létrejött, egymillió forintot meghaladó értékben teljesített szolgáltatások készpénzes kifizetéseit.

A bejelentési kötelezettség csak kapcsolt vállalkozások közötti készpénzmozgásra vonatkozik. Ha a gazdabolt és a nagykereskedő független feleknek minősülnek, nincs bejelentési kötelezettségük. Amennyiben kapcsolt vállalkozások, akkor a „40” jelű, „Bejelentés a készpénzfizetésről” elnevezésű nyomtatványon kell a készpénzfizetésről adatot szolgáltatni az adóhatóságnak.

A be nem vallás következményei

A fent említett 20 százalékos mulasztási bírság mellett, amennyiben az érintett vállalkozások bejelentésre is kötelezettek, mert kapcsolt feleknek minősülnek, a vevő (jelen esetben a gazdabolt) további 500 ezer forintig terjedő mulasztási bírsággal is sújtható.

A témában részletesebben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal által kiadott 3002/2019. útmutatóban lehet olvasni, ami a pénzforgalmi számlanyitásra kötelezett adózók közötti másfél millió forintot meghaladó készpénzfizetés korlátozásáról szól.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink