hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Lehet-e túlbuzgó a NAV, és reklamálhat határidő előtt a pénzért?

  • adozona.hu
7

Mikor esedékes a járulék vagy bármilyen adó befizetése: a határidő napján 0 óráig, vagy 24 óráig? – kérdezte olvasónk annak kapcsán, hogy vállalkozása teherautóját nem engedték tovább a revizorok, amikor azt tapasztalták, hogy társaságnak adótartozása van, aminek viszont – a cég elmondása szerint – az adott napon volt a fizetési határideje. dr. Verbai Tamás, a HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója válaszolt.

„Egyik teherautónkat a vámosok megállították Budapesten. (A teherautón rönkfa volt, de ez mellékes.) A megállítás 13-án délelőtt 10 órakor történt. Kiderült, hogy az adófolyószámlán 350 000 forint adótartozásunk van. De ez az adótartozás 13-án a 08-as bevallás okán könyvelődött fel, melyet el is kívántunk utalni 13-án. Azért emelem ki a 13-át, mert 12-e vasárnapra esett, így minden 13-ára tolódott. Tehát el kívántuk utalni a 350 ezer forintot körülbelül délben, amikor beérünk az irodába. Viszont mivel a teherautót a NAV megállította, s ez alapján megállapította, hogy adótartozás van, ezért azt nem engedték tovább. Lefoglalási cselekményt hajtottak végre.

Közben a NAV valamelyik irodájából felhívtak, s tájékoztattak, hogy amennyiben átutaljuk most azonnal a 350 ezer forintot, akkor továbbengedik az autót. Besiettünk az irodába, s elutaltuk a 350 ezer forintot. A NAV részére e-mailen megküldtük az utalás tényét, s elengedték az autót.

Kérdésem: mikor esedékes a járulék vagy bármilyen adó befizetése? A határidő napján 0 óráig, vagy 24 óráig? Tehát esetünkben 13-a 0 órakor már az adófolyószámlán kellett volna lennie, vagy elég lett volna, ha 24 óráig megérkezik? Mert ugyebár a bevallásra 12-e 24 óráig van lehetőség. Ha a 4 órás utalást nézzük, akkor, ha akár 16 órakor, az utolsó pillanatban utalok, akkor is határidőben megkapja a NAV a pénzt” – ecsetelte kérdésében olvasónk.

Szakértőnk válasza elején felhívta a figyelmet arra, hogy a kérdésben szereplő problémára csak a tényállás teljes körű ismerete mellett adható egzakt válasz.

Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (Art.) 37. paragrafusának (1) bekezdése szerint az adót e törvény mellékletében vagy törvényben előírt időpontban (esedékesség) az adóhatóság által megállapított adót – ha e törvény eltérően nem rendelkezik –a határozat jogerőre emelkedésétől számított 15 napon belül kell megfizetni. Ha az adóhatóság által határozattal megállapított adó törvényben előírt esedékessége előtt a fizetésre kötelezett gazdasági társaság cégbejegyzés nélkül szűnik meg, a megszűnés napján valamennyi, az adóév egészére fizetendő adó esedékessé válik.

Az Art. 37. paragrafusának (2) bekezdése alapján az adó megfizetésének időpontja az a nap, amikor az adózó belföldi fizetési számláját az azt vezető pénzforgalmi szolgáltató megterhelte, fizetési számlával nem rendelkező adózó esetében pedig az a nap, amikor az adót a pénzforgalmi szolgáltató vagy – ha jogszabály lehetővé teszi –az adóhatóság pénztárába befizették, illetve postára adták. Minden más esetben az adó megfizetésének időpontja az a nap, amikor az adóhatóság számláján a befizetést jóváírják.

Az Art. 2. számú mellékletének I.1. alpontja értelmében az adókat a melléklet szerinti határidőig kell megfizetni, illetve a költségvetési támogatásokat e melléklet szerinti időponttól lehet kiutalni. Az e törvény 33. paragrafusának (3) bekezdése a)-c) és e) pontjában meghatározott esetben az adózónak az adóbevallás benyújtásával egyidejűleg az adót is meg kell fizetnie.

A fentieket értelmezve tehát az adókat az Art.-ban megállapított határidőig kell megfizetni, amely értelmében – figyelemmel az Art. 37. paragrafus (2) bekezdésére – akkor minősül határidőben megfizetettnek az adó összege, ha a határidő (utolsó) napján az adózó belföldi fizetési számláját az azt vezető pénzforgalmi szolgáltató megterhelte. Azzal együtt természetesen, hogy ha az utolsó nap munkaszüneti napra esik, akkor a határidő a következő munkanapon jár le.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (7) , melyek közül a legfrissebbek:
BafiG

Szerintem viszont egyértelmű a helyzet. Ameddig a fizetési határidő nem járt le, addig lejárt tartozásról nem beszélhetünk. A tartozás akkor válik lejárttá, ha megállapítható, hogy sem a határidőn belül, sem azt követően nem került megfizetésre. A törvény meghatározza, mikor tekinthető a tartozás megfizetettnek és hogy mikor jár le a határidő. Nem elég tehát az adófolyószámla állását nézni, látni kell az ahhoz tartozó fizetési határidőket, hogy látszódjon, a tartozás lejárt-e. A jelen esetben ezt nyilvánvalóan elmulasztotta a NAV, hiszen 16.00 előtt nem állapítható meg, hogy a tartozás lejárt.

A válasz amúgy véleményem szerint sem volt lényegretörő.

Csaba Kecskés

Szakértő ilyen esetben nincsen könnyű helyzetben, az első, amiben teljesen igazat kell neki adni, hogy az esetet annak összes körülményére tekintettel kellene vizsgálni. Nem tudhatjuk, hogy mit felejtett el esetleg említeni a kérdező, aminek jelentősége lenne.

A törvénynek szerintem jogszerű az az értelmezése, hogy a határidő napján 24 óráig kell mind a bevallást benyújtani, mind a befizetést eszközölni - utóbbi esetében persze figyelve arra, hogy a terhelés napja ne csússzon át a következő napra.

A gyakorlat azonban láthatóan más, de ezt mindenki látja, aki már pár évet dolgozott a szakmában. Verhetjük az asztalt, hogy nekünk igazunk van, de szerintem drágább mulatság, mint előbb utalni és aztán beadni a bevallást. A adózó, mint cég ügyvezetője nem az igazság iránti buzgalmunkért fizet bennünket, hanem például azért, hogy ne legyen semmi gikszer az adóügyekben.

A mi cégünknél a vámos adókkal olyan eset volt, hogy utólagosan pótléklistát küldtek, amiben több befizetés esetében is az látszódott, hogy pótlék van rá felszámítva azért, mert az adó nem 12-ig, illetve 20-ig érkezett be. Megnéztük a naptárat, azért nem akkor érkezett, mert az munkaszüneti nap volt. Észrevételt nyújtottunk be, amire az a válasz jött, hogy igazunk van, elfogadják a választ és törlik a tartozást. Szerencsére előtte éppen nem volt szükségünk adóigazolásra...

Ha a NAV fejlődni szeretne, akkor javaslom, minél hamarabb kösse össze a vámos és a nem vámos adó rendszereket, összesen legyen 1 db folyószámla és a 17-es nyomtatványon vagy annak jövőbeli változásán minden adónemről minden adónemre lehessen átvezetést kérni. Emellett, ha meg tudja oldani, hogy a bevallások összege pár óra alatt már látszik a folyószámlán, akkor a befizetések folyószámlára könyvelésére se kelljen annyit várni, mint ma. S emellett az EGYKE-n a jövőben a vámos jellegű meghatalmazásokat is lehetővé kellene tenni. Sokat segítene...

Taktikai okokból én is azt javasolnám, hogy addig ne menjen be bevallás, amíg nincsen befizetve a pénz. Szerintem nem olyan bonyolult délután vagy este benyújtani a már korábban elkészített bevallást, hiszen csak az AbevJava-ba kell belépni és a felhasználónevet, valamint a jelszót egyszer megadni, betölteni a már elmentett és elektronikus beküldésre megjelölt (azaz benyújtásra 100%-ig előkészített) bevallást és kattintani a küldés gombra, utána ellenőrizni, hogy megjött-e a nyugta.

Kalicz Alexandra

Nem vállalnám be, hogy minden egyes ügyfelem minden egyes bevallását a határidő napján délután 4 után adjam be. Ennél jobb megoldást kellene kitalálni.

Laki Istvánné

Nem kapott egyértelmű választ a kérdező. A válaszadó csak egy sablon szöveget adott le. Ez a minőség sérti az Adózóna kialakult jó hirnevét. A kérdés az volt, hogy a bevallás utolsó napjának 0 vagy 24.órájáig kell befizetni a pénzt.

Ruszin Zsolt

Túl meleg van. Ez az egyetlen magyarázat.

Rien

Úgy tűnik az Adózóna 2 hete lerágott csontot vett elő, anno többen felhívtuk
Szakértő Úr figyelmét, hogy a NAV jogszabályt sértett, illett volna ezt neki
"szak-érteni"!
A vámos felhívhatta a NAV folyószámlást, aki annyit értett az ügyhöz, mint tyúk az ABC-hez, a felkönyvelt bevallásról úgy gondolta, hogy az lejárt tartozás, aznap.
Ennyi. Vele kéne kifizettetni a kocsi állásidejét, és az egyéb károkat.

mgyula44

Véleményem szerint a kérdező nem kapott választ a kérdésére. Valószínűleg azért, mert az Art. sem ad rá választ, de akkor a válaszadónak erre is ki kellett volna térnie. A megoldás a problémára az, hogy előbb el kell utalni az adót legkésőbb a határidő napján 16,00 óráig, hogy aznap terhelődjön a bankszámla, és a bevallást 16,00 után, legkésőbb éjfélig kell beküldeni.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink