hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Személyi jövedelemadó 2023: itt vannak a változások

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

Az egyes adótörvények módosításáról szóló 2022. évi XLV. törvényben a személyi jövedelemadóról szóló (szja) törvényt érintő rendelkezések többsége jellemzően kedvező változás, pontosítás.

Egyéni vállalkozók

Az egyéni vállalkozók 2023. január 1-jétől az ideinél előnyösebb feltételekkel választhatják az átalányadózást:

– A jövő évtől az átalányadózás a tárgyévet megelőző adóévben szerzett bevétel összegétől függetlenül választható [szja-törvény 50. § (1) bekezdés].

– A tárgyévre vonatkozó bevételi értékhatárok továbbra is az éves minimálbérhez kötődnek. Az átalányadózás akkor alkalmazható, ha a tárgyévben a bevétel nem haladja meg az éves minimálbér tízszeresét, illetve az adóév egészében kizárólag kiskereskedelmi tevékenységet végző egyéni vállalkozó esetében az éves minimálbér ötvenszeresét [szja-törvény 52. § (1) bekezdés]. A jövő évi minimálbér mértéke 232 000 forint.

Már kapható a HVG ADÓ 2023 különszáma!

– A már működő egyéni vállalkozók az átalányadózás választását a 22SZJA bevallásban jelezhetik. A kezdő vállalkozónak a bejelentkezés alkalmával kell nyilatkoznia az átalányadó választásáról. Aki már átalányadózó, annak ismételten nem kell nyilatkoznia, mert a korábban tett nyilatkozata visszavonásig érvényes.

– Azok számára, akik az átalányadózás alól kilépnek, vagy az arra való jogosultságuk megszűnik, a törvény lazítja az ismételt választás feltételét. Az eddigi négyéves várakozási idő 2023-tól a kilépés (megszűnés) évére és az azt követő 12 hónapra csökken.

A személyi jövedelemadóról további cikkeket itt olvashat!

– A tevékenységét év közben kezdő, megszüntető vagy szüneteltető egyéni vállalkozó a rá vonatkozó bevételi értékhatárt a tevékenység folytatásának napjaival időarányosan veheti figyelembe. Ebből a szempontból a tevékenységét év közben kezdőnek kell tekinteni azt az egyéni vállalkozót is, aki az átalányadózásra áttérést közvetlenül megelőző időszakban kisadózónak („katásnak”) minősült.

– Jelenleg az egyéni vállalkozó általi családi járulékkedvezmény érvényesítés esetén az egyéni vállalkozónak havonta kell adóelőlegét bevallania. A törvény 2023-tól könnyítést tartalmaz azáltal, hogy ha az átalányadózást alkalmazó egyéni vállalkozó családi járulékkedvezményt kíván érvényesíteni, úgy az átalányban megállapított jövedelme adóelőlegét negyedévente kell megállapítania és bevallania.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogyan változnak például a 25 év alatti fiatalok kedvezményére, az ingatlan szerzési értékére, a bizalmi vagyonkezelésre, a költségelszámolásra vonatkozó szabályok!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink