5 találat a(z) csoportos személyszállítás cimkére

Személyi jövedelemadó 2023: itt vannak a változások Cikk

Az egyes adótörvények módosításáról szóló 2022. évi XLV. törvényben a személyi jövedelemadóról szóló (szja) törvényt érintő rendelkezések többsége jellemzően kedvező változás, pontosítás.

Csoportos személyszállítás bérelt járművel Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem, szíveskedjen tájékoztatni, hogy ha a munkáltató bérelt (nem operatív lízingbe vett) gépjárművel szállítja a munkavállalóit a munkahelyre, akkor megvalósul-e (minden egyéb feltétel teljesülése esetén) az Szja tv. 3. § 63. pontjában foglalt csoportos személyszállítás fogalma, és a munkaadó által nyújtott szolgáltatás szja-mentes marad-e? A bizonytalanságot az okozza, hogy a fenti jogszabályhely a) alpontja saját tulajdonú vagy saját üzemeltetésű járművet említ. Ezzel ellentétben az nszf.hu honlapján a csoportos személyszállításra igénybe vehető támogatással kapcsolatos tájékoztatóban a következő található: "Csoportos személyszállításnak minősül, ha a munkaadó saját, vagy bérelt autóbusszal, mikrobusszal, személygépkocsival, vagy erre a célra igénybevett szolgáltatás útján, a munkaadóhoz vezető útvonalon egy vagy több településről legalább négy munkavállaló szállításáról gondoskodik." Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Szekeres Zsolt

Csoportos személyszállítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 9 személyes buszt vásárolna dolgozói munkába való szállításához. Hogyan történik a megítélése az így vásárolt busznak áfa szempontjából és cégautóadó szempontjából? Az üzemeltetéssel és fenntartással kapcsolatos költségek áfája levonásba helyezhető-e? Köszönettel!

Munkába járás költségtérítése az szja- és az áfa-törvény szemszögéből Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk 1 db személygépkocsit bérel 5 fő dolgozója számára munkába járás céljából. A dolgozók lakóhelye és a munkavégzés helye között nincs közvetlen tömegközlekedés, bejárásuk más módon nem biztosítható. 1. kérdés: Esetünkben az érintett 5 dolgozó részére a 15 Ft/km költségtérítés adható-e külön-külön adómentesen? Van-e lehetőségünk a személygépkocsi bérleti díját és a felmerült üzemanyagköltséget elszámolni? vagy 2. kérdés: A bejáráshoz szükséges személygépkocsi tekinthető-e csoportos személyszállításra alkalmas járműnek? Ha igen, akkor milyen formában számolható el a gépkocsira költség (pl: autópálya-matrica, üzemanyagköltség)? Így a bérleti díj áfája visszaigényelhető-e? Ha igen, akkor milyen mértékben? Szükséges-e ebben az esetben útnyilvántartás vezetése? 3. kérdés: A fenti esetben mi tekinthető szabályszerű eljárásnak, mely jogszabályhely(ek) pontosítják a helyes elszámolást? Válaszát előre is köszönöm.

Csoportos személyszállítás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Kérem kérdésemet szíveskedjenek egy számviteli szakértőhöz továbbítani. Cégünk az egyik hazai erőműben végez speciális takarítási, karbantartási tevékenységet. A munkavállalóinkat az erőmű saját buszjáratán szállítja be az objektum területére, ennek ellenértékét ki is számlázza felénk. A kérdés az, hogy ezt a szolgáltatást az igénybe vett szolgáltatások között az 52-es számlaosztályban kell lekönyvelni, vagy személyi jellegű egyéb kifizetésként az 55-ös számlaosztályban mint munkába járással kapcsolatos költségtérítést? A kérdés eldöntése számomra azért nehézkes, mert a SZt. konkrétan nevesíti, hogy a munkába járási költségtérítés a személyi jellegű kifizetések része. Ugyanakkor itt nem történik meg a költségek megtérítése a dolgozók felé, hanem a tevékenység elvégzése érdekében egy szolgáltatás igénybevétele történik. Melyik álláspont a helyes?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kondipark adóvonzata

Nagy Norbert

adószakértő

Adószámos magánszemély

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink