hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Új év, új szabályok a polgári perekben

  • dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó

A tavaly ősszel elfogadott törvénymódosításnak köszönhetően szerencsésen indul a 2021-es év azoknak, akik polgári peres eljárás megindításán gondolkodnak, ugyanis a jogalkotó is észlelte, hogy a polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvényben (Pp.) nagyobb szerephez kell jutnia az észszerűségnek.

A Pp.-t módosító 2020. évi CXIX. törvényhez fűzött általános indokolás szerint a törvénymódosítás elsődleges célja a perjogi szabályok egyszerűsítése és rugalmasabbá tétele, valamint a jogkeresők igényérvényesítésének megkönnyítése. Az új szabályok a keresetlevéllel szemben egyszerűbb tartalmi követelményeket támasztanak, és több teret engednek a bíróságok számára – a keresetlevél visszautasítása helyett – hiánypótlási felhívásra.

Nem ítéletet kell írni

A keresetlevél tartalmát érintő módosítás pontosítja a kereseti kérelemre vonatkozó rendelkezéseket, vagyis a felperesnek a bíróság döntésére irányuló határozott kereseti kérelmet kell előterjesztenie és – a korábbi gyakorlattal szemben – nem a bíróság kívánt döntését kell szó szerint megszövegeznie.

Eddig a keresetlevelet az ügyvédeknek úgy kellett megírniuk, mintha az már maga az ítélet lenne. Ha a bíróság ezt nem tartotta megfelelőnek, akkor visszautasította a keresetet, ebből kifolyólag sokkal több volt a visszautasított, mint a befogadott kereset. Az ügyvédek pedig önhibájukon kívül olyan helyzetbe kerültek, hogy nem tudták, hogy a törvény szerint megfelelően megszerkesztett keresetet befogadják, vagy visszautasítják-e. Ezzel sérült az emberek jogbiztonsága.

Kevesebb „adminisztráció”

A keresetlevél záró részére irányadó új szabályok értelmében a nem természetes személy fél (például egy kft.) perbeli jogképességét alátámasztó adatokat csak akkor kell külön rögzíteni (cégkivonat), ha a nem természetes személy fél nem rendelkezik közhiteles nyilvántartásból elérhető azonosító adatokkal (a társasházak esetében a perbeli jogképesség körében továbbra is részletes nyilatkozatot kell tenni). A felperes törvényes képviselőjeként megjelölt személy vonatkozásában pedig már nem szükséges terjengősen levezetni, hogy az adott személy miért jogosult a felperest képviselni, elegendő azt előadni, hogy a törvényes képviselő milyen minőségben jár el (például ügyvezető, gondnok). Ugyanakkor, ha a záró részben előadottak alátámasztása okirattal történik, úgy a kapcsolódó okiratot továbbra is csatolni kell [Pp. 171. § (1) bekezdés c) pont].

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük a keresethalmazatra vonatkozó könnyítésekre, illetve az élből visszutasítás helyett a keresetkiegészítési felhívás preferálását lehetővé tevő módosításokat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ekho minimálbér alatti jövedelem esetén, arányosítás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Rendezvénybelépő elszámolása

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Jövedéki termék értékesítése fesztiválon

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink