hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Katások adó-visszatérítése – példával

  • Szipszer Tamás adótanácsadó, mérlegképes könyvelő
3

A 2021. szeptember 30-án kihirdetett, 560/2021. számú kormányrendelet lehetővé teszi, hogy a kisadózó vállalkozások akár már 2022. február 15-én visszakapják a 2021. évre vonatkozó havi tételes adójuk 25 százalékát.

Mindenekelőtt azt fontos tisztázni, hogy az adókedvezményre csakis az a kisadózó vállalkozó jogosult, aki a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (szja-törvény) értelmében 2021-ben legalább egy napig családi adókedvezményre volt vagy lett volna jogosult. Vagyis, ha a kisadózó vállalkozó a 2021-es év bármely napján jogosult a családi pótlékra (például saját háztartásban nevelt vér szerinti gyermek miatt), vagy legalább 91 napos várandós személy, illetve ilyen személy házastársa volt, akkor jogosult az adó-visszatérítésre.

Az adókedvezményre egyaránt jogosult a főállású és nem főállású kisadózó is. A főállású kisadózók így akár 150 000, illetve ha havi 75 ezer forint tételes adó megfizetését vállalták, akkor akár 225 000 forint kedvezményre is igényt tarthatnak.

Természetesen nem jár kedvezmény az olyan hónap után, mellyel kapcsolatban nem merült fel tételes adófizetési kötelezettség. Így nem jár az utólagosan adott kedvezmény  a koronavírus-járvány miatti katamentesség által érintett hónapokkal kapcsolatban azon vállalkozásoknak, melyek megkapták a mentességet.
Olvassa el a téma kapcsán az Adózóna "Gyermeket nevelőknek járó adó-visszatérítés: mutatjuk a részleteket" című írását is!
A kedvezményre egyaránt jogosult a katás egyéni vállalkozó és bármely más bejelentett kisadózó is (például betéti társaság kisadózó tagja stb.).

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, milyen visszatérítés jár, ha a kisadózó vállalkozó egyben munkaviszonyban is tevékenykedik, valamint, hogy hogyan és milyen adatok megadásával igényelhető a visszatérítés!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (3)
Szipszer Tamás

Tisztelt Hozzászólók!

Az 560/2021-es Kormányrendelet 6§ (5) bekezdése tehát akként rendelkezik, hogy a visszatérítés összegét 2021 év tekintetében a bevallásban, bevallás tervezetben kell figyelembe venni mint a kifizető által levont szja növelő tételt.

A 6§ (8) és (9) bekezdései pedig világossá teszik, hogy a 2021 évi szja bevallás tervezetben ez az összeg szerepelni fog még akkor is ha egyébként a kisadózó nem lenne köteles szja bevallás benyújtására. Vagy az adóhatóság írja bele a tervezetbe vagy magának a kisadózónak kell azt érvényesítenie ha nem tesz nyilatkozatot

Értelmezésem szerint emiatt a kisadózónak mindenképpen foglalkoznia kell majd jövőre a szja bevallással.

üdvözlettel

Szipszer Tamás

Michle Klára

Hát ez érdekes, mert a KATA vállalkozó 2022-ben kap visszatérítést akkor hogy is van ez??? Miért a 2021-es bevallásban kell ezt figyelembe venni??

Ruszin Zsolt

A katásoknál a visszatérítés összegét a 2021. év tekintetében a bevallásban, a bevallási tervezetben a kifizetők által levont szja előleget növelő tételként kell figyelembe venni. (560/2021. (IX. 30.) Korm. rendelet 6.§ (5)).

Na, erre tessék gombot varrni.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaarányosítás

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink