adozona.hu
Kiszivárogtatott béremelési ajánlatok a mai tárgyalás előtt
//adozona.hu/2017_es_valtozasok/Kiszivarogtatott_beremelesi_ajanlatok_a_mai_AUNU4F
Kiszivárogtatott béremelési ajánlatok a mai tárgyalás előtt
A most bruttó 111 ezer forintos minimálbér (nettó 73 815 forint) jövőre 122 ezer forintra emelkedne, legalábbis ez szerepel a nemzetgazdasági tárca által a péntek délutáni tárgyalás előtt a szociális partnereknek kiküldött „kalkulációban”. Hornung Ágnes, az NGM államtitkára szerint a bérezési rendszer teljes átalakítására van szükség.
Tíz százalékkal emelkedhet jövőre a bruttó minimálbér, a munkaadóknak pedig ötszázalékos járulékcsökkentést adnának – a Magyar Nemzet információi szerint a ma délután folytatódó bértárgyalásokon ezt az ajánlatot teszi a kormány a munkaadók és a munkavállalók képviselőinek.
Arra Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter is utalt a tegnapi kormányinfón, hogy „határozott és jelentős” jövő évi béremelés a kormány célja a ma kezdődő bértárgyalásokon. (A bértárgyalások egyébként nem most kezdődnek, a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma, a VKF már több fordulóban tárgyalt a bérekről.) Lázár János elengedhetetlennek nevezte a jelentős béremelést, mert a versenyképességet nem lehet tovább az olcsó munkaerővel, illetve az alacsony bérekkel biztosítani Magyarországon.
A VKF mai ülésén egyébként a munkavállalói oldal a minimálbér esetében jövőre 10,4, 2018-ra pedig 11,8 százalékos emelést szeretne elérni, ez biztosítja ugyanis a szakszervezetek szerint azt, hogy a nettó minimálbér két éven belül elérje az egy főre számított létminimumot, ami jelenleg mintegy 88 ezer forint. A garantált bérminimum esetében ennél valamivel nagyobb, 16,3, illetve 13,3 százalékos emelést akarnak. Ezt persze a jelenlegi adótörvények és járulékterhek alapján számították ki. Az ő kalkulációikon például az módosíthatna, ha a munkavállalói terheket, például az szja-t tovább csökkentenék. A lapnak szakszervezeti vezetők arra is felhívták a figyelmet, hogy a munkaadói terhek csökkentése kedvező ugyan, csak egyáltalán nem biztos, hogy a munkáltatók az így jelentkező megtakarítást teljes mértékben a bérekbe forgatják majd vissza.
A munkaadói oldal információink szerint hároméves programban szeretne megállapodni azzal, hogy a munkaadói terhek jövőre öt százalékkal csökkenjenek, 2018-ban és 2019-ben pedig további két és fél, két és fél százalékkal.
A mostani ajánlatával a kormány a munkaadók és a munkavállalók elvárásait egyszerre teljesítené. Így a korábbi éveknél könnyebb lesz a béralku, azt viszont nem tudni, hogy a tízszázalékos béremelés és az ötszázalékos járulékcsökkentés mekkora bevételkiesést jelent a költségvetésnek – fogalmazott a Magyar Nemzet.
Hornung Ágnes, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) pénzügyekért felelős államtitkára pénteken az M1 aktuális csatornán azt mondta, hogy az uniós versenyképességi problémák és a növekedés egyik legnagyobb gátját jelentő szakképzett munkaerő hiánya miatt a bérezési rendszer teljes átalakítására van szükség, aminek kidolgozása már folyamatban van – foglalta össze az MTI.
Hozzászólások (0)