adozona.hu
Adózatlan vagyon tisztára mosása utólagos adófizetéssel
//adozona.hu/2017_es_valtozasok/Adozatlan_vagyon_tisztara_mosasa_utolagos_a_THBAOV
Adózatlan vagyon tisztára mosása utólagos adófizetéssel
Hét banknál – OTP, MKB, Erste, Raiffeisen, FHB, UniCreditet, Gránit Bank – lehet igénybe venni az új adóamnesztiát azoknak, akik kedvező adózási feltételek mellett haza szeretnék hozni vagyonukat. Ennek feltétele, hogy a személyi jövedelemadó alapjául szolgáló pénzösszeget 2017. június 30-áig befizetés vagy utalás alapján jóváírják.
Idén január 1-jétől lehetőség van utólagos adófizetésre, amelyre vonatkozó szabályokat a Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló 2011. évi CXCIV. törvény (Gst.) 39/D paragrafusa rögzíti.
Az ide vonatkozó rendelkezés szerint az szja-törvény hatálya alá tartozó magánszemély a 2016. június 30-ig megszerzett, alább felsorolt bevételei tekintetében alkalmazhatja az szja-törvénynek a bevételre vonatkozó általános rendelkezései helyett az utólagos adófizetés szabályait:
- egyéb jövedelem;
- kamatjövedelem;
- értékpapír-kölcsönzésből származó jövedelem;
- csereügyletből származó jövedelem;
- osztalékból származó jövedelem;
- árfolyamnyereségből származó jövedelem;
- ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelem;
- vállalkozásból kivont jövedelem.
Az utólagos adófizetés szabályai nem alkalmazhatók az olyan jövedelem alapjául szolgáló bevételekkel kapcsolatban, amelyeket terhelő személyi jövedelemadót vagy személyijövedelemadó-előleget az adózás rendjéről szóló törvény (Art.) vagy az szja-törvény rendelkezése alapján a kifizető köteles megállapítani, vagy amellyel összefüggésben a kifizető az Art. vagy az szja-törvény alapján adatszolgáltatásra vagy igazolás kiállítására kötelezett.
Az utólagos adófizetés szabályainak választása esetén a jövedelmet terhelő személyi jövedelemadó mértéke 10 százalék. A fizetendő adó a jövedelem és az adómérték szorzata. Az utólagos adófizetés szabályainak választása esetén a fizetendő adó megállapításakor kedvezmény nem vehető figyelembe.
A jövedelmet a személyi jövedelemadón és az önellenőrzési pótlékon kívül más fizetési kötelezettség nem terheli. Az önellenőrzési pótlék megállapítása érdekében a magánszemélynek a nyilatkozatában közölnie kell a bankkal, hogy a személyi jövedelemadó alapjául szolgáló jövedelmet mely adóévben (vagy adóévekben) szerezte meg. Nyilatkozatközlés hiányában azt kell feltételezni, hogy a jövedelem megszerzése a nyilatkozattétel adóévét megelőző hatodik adóévben történt, és ennek megfelelően kell megállapítani az önellenőrzési pótlék összegét. Az önellenőrzési pótlékot a jövedelem megszerzésének adóévére vonatkozó személyijövedelemadó-bevallás benyújtására előírt határidőtől a jóváírás hónapjára vonatkozó adóbevallás benyújtására előírt határidőig terjedő időszakra kell felszámítani.
Az adókötelezettségek ilyen módon történő teljesítésének az a feltétele, hogy a bank által az adókötelezettségek teljesítése céljából megnyitott bankszámlán a személyi jövedelemadó alapjául szolgáló pénzösszeget 2017. június 30-áig befizetés vagy utalás alapján jóváírják.
Az adókötelezettségét a magánszemélynek olyan bank útján kell teljesítenie, amelyet az állami adóhatóság – a bank kérelmére – erre kijelölt. Hét banknál lehet igénybe venni az új adóamnesztiát azoknak, akik haza szeretnék hozni vagyonukat. A NAV az OTP-t, az MKB-t, az Erstét, a Raiffeisent, az FHB-t, az UniCreditet és Gránit Bankot jelölte ki arra, hogy közreműködjenek az úgynevezett utólagos adófizetés lebonyolításában.
A banknak a személyi jövedelemadót és a megállapított önellenőrzési pótlékot a magánszemély által befizetett pénzösszegből annak jóváírását követő 8 napon belül kell megállapítania és levonnia, valamint a jóváírás hónapjára vonatkozó adóbevallásában vallja be és az adóbevallás benyújtására előírt határidőig fizeti meg.
A bank adóbevallásában a megállapított személyi jövedelemadóról a magánszemélyre vonatkozó adatokat nem közöl. A banknak a személyi jövedelemadó megállapításáról igazolást kell kiállítania a magánszemély részére.
Hozzászólások (0)