hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Adózatlan vagyon tisztára mosása utólagos adófizetéssel

  • Lepsényi Mária adószakértő

Hét banknál – OTP, MKB, Erste, Raiffeisen, FHB, UniCreditet, Gránit Bank – lehet igénybe venni az új adóamnesztiát azoknak, akik kedvező adózási feltételek mellett haza szeretnék hozni vagyonukat. Ennek feltétele, hogy a személyi jövedelemadó alapjául szolgáló pénzösszeget 2017. június 30-áig befizetés vagy utalás alapján jóváírják.

Idén január 1-jétől lehetőség van utólagos adófizetésre, amelyre vonatkozó szabályokat a Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló 2011. évi CXCIV. törvény (Gst.) 39/D paragrafusa rögzíti.

Az ide vonatkozó rendelkezés szerint az szja-törvény hatálya alá tartozó magánszemély a 2016. június 30-ig megszerzett, alább felsorolt bevételei tekintetében alkalmazhatja az szja-törvénynek a bevételre vonatkozó általános rendelkezései helyett az utólagos adófizetés szabályait:

  • egyéb jövedelem;
  • kamatjövedelem;
  • értékpapír-kölcsönzésből származó jövedelem;
  • csereügyletből származó jövedelem;
  • osztalékból származó jövedelem;
  • árfolyamnyereségből származó jövedelem;
  • ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelem;
  • vállalkozásból kivont jövedelem.

Az utólagos adófizetés szabályai nem alkalmazhatók az olyan jövedelem alapjául szolgáló bevételekkel kapcsolatban, amelyeket terhelő személyi jövedelemadót vagy személyijövedelemadó-előleget az adózás rendjéről szóló törvény (Art.) vagy az szja-törvény rendelkezése alapján a kifizető köteles megállapítani, vagy amellyel összefüggésben a kifizető az Art. vagy az szja-törvény alapján adatszolgáltatásra vagy igazolás kiállítására kötelezett.

Az utólagos adófizetés szabályainak választása esetén a jövedelmet terhelő személyi jövedelemadó mértéke 10 százalék. A fizetendő adó a jövedelem és az adómérték szorzata. Az utólagos adófizetés szabályainak választása esetén a fizetendő adó megállapításakor kedvezmény nem vehető figyelembe.

A jövedelmet a személyi jövedelemadón és az önellenőrzési pótlékon kívül más fizetési kötelezettség nem terheli. Az önellenőrzési pótlék megállapítása érdekében a magánszemélynek a nyilatkozatában közölnie kell a bankkal, hogy a személyi jövedelemadó alapjául szolgáló jövedelmet mely adóévben (vagy adóévekben) szerezte meg. Nyilatkozatközlés hiányában azt kell feltételezni, hogy a jövedelem megszerzése a nyilatkozattétel adóévét megelőző hatodik adóévben történt, és ennek megfelelően kell megállapítani az önellenőrzési pótlék összegét. Az önellenőrzési pótlékot a jövedelem megszerzésének adóévére vonatkozó személyijövedelemadó-bevallás benyújtására előírt határidőtől a jóváírás hónapjára vonatkozó adóbevallás benyújtására előírt határidőig terjedő időszakra kell felszámítani.

Az adókötelezettségek ilyen módon történő teljesítésének az a feltétele, hogy a bank által az adókötelezettségek teljesítése céljából megnyitott bankszámlán a személyi jövedelemadó alapjául szolgáló pénzösszeget 2017. június 30-áig befizetés vagy utalás alapján jóváírják.

Az adókötelezettségét a magánszemélynek olyan bank útján kell teljesítenie, amelyet az állami adóhatóság – a bank kérelmére – erre kijelölt. Hét banknál lehet igénybe venni az új adóamnesztiát azoknak, akik haza szeretnék hozni vagyonukat. A NAV az OTP-t, az MKB-t, az Erstét, a Raiffeisent, az FHB-t, az UniCreditet és Gránit Bankot jelölte ki arra, hogy közreműködjenek az úgynevezett utólagos adófizetés lebonyolításában.

A banknak a személyi jövedelemadót és a megállapított önellenőrzési pótlékot a magánszemély által befizetett pénzösszegből annak jóváírását követő 8 napon belül kell megállapítania és levonnia, valamint a jóváírás hónapjára vonatkozó adóbevallásában vallja be és az adóbevallás benyújtására előírt határidőig fizeti meg.

A bank adóbevallásában a megállapított személyi jövedelemadóról a magánszemélyre vonatkozó adatokat nem közöl. A banknak a személyi jövedelemadó megállapításáról igazolást kell kiállítania a magánszemély részére.  

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink