adozona.hu
Kiszűri az áfacsalásokat, vagy növeli a papírmunkát? Az ekáerről vitáztak a képviselők
//adozona.hu/2015_adovaltozasok/Kiszuri_az_afacsalasokat_vagy_noveli_a_papi_DGOBDK
Kiszűri az áfacsalásokat, vagy növeli a papírmunkát? Az ekáerről vitáztak a képviselők
Kivételes eljárásban folytatta le az adózás rendjéről szóló törvény elektronikus áruforgalom közúti ellenőrzésével összefüggő módosítás vitáját az Országgyűlés szerdán.
Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára expozéjában felidézte, hogy január 1-jei hatállyal bevezették az elektronikus közúti áruforgalmi rendszert (ekáer), amelynek elsődleges célja a jogkövető piaci szereplők pozíciójának erősítése, az áruforgalom átláthatóságának biztosítása, a gyakran emberi egészséget veszélyeztető élelmiszerekkel összefüggő visszaélések kizárása, s az adóelkerülők kiszűrése.
A törvényjavaslatot ismertetve az államtitkár kiemelte: a cél olyan szabályozás kialakítása amely lehetővé teszi, hogy a rendszer működése során felmerülő kérdésekre mihamarabb megoldások születhessenek. Közlése szerint a rendszer teszt-üzemmódja után számos egyeztetés, tanácskozás, véleménykérés történt, több gazdasági társaságnál jártak, hogyan lehet a rendszert átláthatóvá, kevéssé bürokratikussá, hatékonnyá tenni. Szavai szerint sehol sem kérdőjelezték meg a rendszer bevezetését, és mindenki elismeri a kormány gazdaság kifehérítését célzó javaslatát. A viták arról szóltak, hogyan lehet bevezetni, hogy kevésbé bürokratikus legyen, de az adott gazdasági társaság működését segítse - mondta.
A tapasztalatok összegzése után az NGM úgy döntött - amit a kormány is elfogadott -, hogy a törvényi szabályozás csak a rendszer bevezetésére vonatkozzon, a részleteket pedig miniszteri rendeletben szabályozzák. Ezt társadalmi vitára bocsátják, és legkésőbb a jövő héten megjelennek a részletszabályok - jelezte. Az államtitkár azt mondta: több esetben könnyítést, egyszerűsítést tartalmaz majd tervek szerint rendelet, míg a kockázatos termékeknél további szigorítások várhatóak az adóelkerülés megakadályozására.
Kitért arra is: a törvényjavaslat tartalmazza a kockázati biztosítéknyújtási kötelezettség határidejének változását, ezt első alkalommal március 11-én kell nyújtaniuk az erre kötelezett adózóknak.
Boldog István (Fidesz) szerint rugalmasabbá, életszerűvé válik az ekáer azzal, hogy miniszteri rendeletben orvosolhatók a problémák. Szükségesnek nevezte az áfacsalások visszaszorítását is. Szólt a többi közt az élelmiszer-alapanyagként szolgáló mezőgazdasági termékek fuvarozásáról, amelyek szállítását lassítja az ekáerszám kérése.
Legény Zsolt (MSZP) szerint a kormány a jogbiztonság alapvető elemeit hagyja figyelmen kívül. Bírálta, hogy korábban nem volt felkészülési idő a hibás rendszerre, és kijelentette azt is: az ekáer nem a csalásokat fogja felszámolni, csupán adminisztrációs terhet jelent a vállalkozásoknak. Kifogásolta, hogy nem tudható, kiknek ad mentességet a miniszter rendeletben a rendszer használata alól, szerinte a kivételeket törvényben kellene rögzíteni. Frakciótársa, Harangozó Gábor áfacsökkentést sürgetett. Szerinte azért ilyen kiterjedt az "áfamaffia", mert a kormány egyes elemei is benne lehetnek a bizniszben.
Vejkey Imre (KDNP) fikciónak nevezte a szocialista politikus által elmondottakat. A kereszténydemokrata képviselő is a szabályozás rugalmassá válását emelte ki. Ismertette a rendszer hatályba lépésének eltolását, és a jogszabály elfogadását kérte a képviselőktől.
Szilágyi György (Jobbik) kételkedett abban, hogy a rendszer visszaszorítaná az áfacsalásokat. Sérelmezte, hogy szinte minden, a rendszerrel kapcsolatos kérdés törvényi helyett rendeleti szinten szabályozható. "A komoly gazdasági bűncselekménynél szinte minden esetben kimutatható a politikum szerepe" - jelentette ki, hozzátéve: jelentős előnyt élvezhetnek majd azok, akik mentesülnek az ekáerben való részvétel alól. Nem szabad kiskapukat hagyni - jelentette ki.
Ikotity István (LMP) szerint a kormány által kapkodva, egyeztetés nélkül bevezetetett dilettáns rendszer sokkal nagyobb károkat okoz, mint amennyi hasznot hoz. Úgy vélte, beigazolódtak a félelmek, a rendszer nagy költségeket okoz, ezzel csökkenti a kisvállalkozások versenyképességét. Eközben a csalásra berendezkedett nagy volumenű áruforgalom észrevétlenül játszhatja ki majd azt - tette hozzá. Szólt az ekáer káros környezeti hatásairól is. Megoldási javaslatként elmondta: egy brit szoftvert Szlovákiában már sikeresen alkalmaznak az áfacsalások kiszűrésére.
Turi-Kovács Béla szerint széles körű visszhangja lesz a törvénynek. A kormánypárti politikus hozzátette: a lehetőségek határain belül helyes úton indult el a kormány, amely az első számú felelőse lesz az áfa-csalások visszaszorításának.
Rámutatott: minden olyan lépés, amely az adócsalások visszaszorítását szolgálja az adminisztrációs terheket is megnöveli, de ezek a terhek arányosak az elérhető eredménnyel. Hozzátette ugyanakkor a mezőgazdaságon belül mindig a legnehezebb az ilyen terheket elviselni.
Gőgös Zoltán közölte: olyan próbaüzemes törvényről van szó, ami "megint nem sikerült". Izgalmas, hogy azt gondolja a kormány, 12 nap alatt rendet tesz abban, amiben másfél hónap alatt nem tudott. Ekkora kört érintő szabályozást "pofátlanság" miniszteri rendeletbe helyezni - jegyezte meg a szocialista politikus, aki arra sem lát ésszerű magyarázatot, hogy miért a fuvarozónak és nem az importőrnek kell ekáerszámot kérni. Gyakran mutatják be piti bűnözők elfogását, de a nagyokat nem akarják megfogni - mondta, és kifogásolta, hogy a témában feltett kérdéseire nem kapott választ.
Hozzászólások (0)