adozona.hu
Tömegesen szüntetik meg idő előtt élet- és nyugdíjbiztosításaikat a magyarok
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/tomegesen_szunetetik_elet_nyugdijbiztositas_SGHH5N
Tömegesen szüntetik meg idő előtt élet- és nyugdíjbiztosításaikat a magyarok
A havonta, vagy más rendszereséggel fizetendő életbiztosítások esetében az átlagos szerződéses időszak 10-12 év, ehhez képest a szerződések mintegy fele nem „éri meg” a tartam végét. A nyugdíjbiztosításoknál – a 2014-től fennálló adókedvezmény miatt – valószínűleg jobb lesz a fennmaradási arány, de itt is van lemorzsolódás. Nem túl jó a helyzet az önkéntes nyugdíjpénztárak esetében sem, hiszen csak a pénztártagok mintegy fele fizet rendszeresen. A Bankmonitor.hu nyugdíjszakértői szerint a szerződések idő előtti megszüntetése azonban komoly költséggel és pénzügyi veszteséggel járhat, ennek mértékével pedig sokan nincsenek tisztában.
Az idő előtti szerződésbontásnak a Bankmonitor.hu nyugdíjszakértőinek tapasztalata szerint számos oka lehet: nem volt elég megalapozott a döntésünk, amikor megkötöttük a szerződést, talán rosszul mértük fel az anyagi lehetőségeinket, vagy éppen gyorsan pénzre van szükségünk. Bármi is legyen az ok, mindenképp érdemes átgondolni, hogy a megszüntetés (szakszóval visszavásárlás) mellett milyen más lehetőségeink vannak még, ugyanis egy ilyen művelet jelentős pénzügyi veszteséggel járhat.
Az alábbiakban a magyar piacon elérhető szerződések általánosan jellemző feltételeit mutatja be, de fontos, hogy – amennyiben korábban ezt nem tettük – legalább most átolvassuk szerződésünk idevonatkozó részeit.
Ezeket kell keresnünk a szerződésben:
- visszavásárlás vagy díjmentes leszállítás, azaz díjmentesítés;
- részleges vagy teljes visszavásárlás;
- díjcsökkentés vagy a díjfizetés szüneteltetése.
Ha átmenetiek a pénzügyi problémáink vannak
Amennyiben csak átmeneti pénzügyi problémák miatt nem tudjuk teljesíteni megtakarításaink rendszeres befizetéseit, akkor számos lehetőség közül választhatunk.
Nem kérünk értékkövetést: lehetséges, hogy már az is segít, ha az adott évben elutasítjuk vagy nem vesszük igénybe az értékkövetési lehetőséget, azaz a fizetendő díj nem emelkedik majd az inflációkövetés miatt. Ez tipikusan az évforduló alkalmával történik.
Kérhetünk díjcsökkentést: ha van mód a fizetendő díj összegének csökkentésére, éljünk a lehetőséggel!
Díjfizetés szüneteltetése: a díjfizetés úgynevezett „szüneteltetése” jellemzően azt jelenti, hogy fél- vagy egy évig nem kell utalnunk a biztosítási díjat, tehát egy kis haladékot kapunk. A szüneteltetési lehetőséget általában akár többször is kérhetjük, a be nem fizetett díjakat pedig utólag nem kell pótolnunk.
A fenti lehetőségek közül bármelyiket választjuk, az alacsonyabb összegű vagy be nem fizetett díjak miatt értelemszerűen kisebb lesz a megtakarításunk, illetve az opciónak általában költsége is van. Feltétlenül ellenőrizzük azt is, hogy a különböző ügyfélbónuszok (ezek tipikusan az eltelt időszak hosszától függenek) jóváírását érinti-e a díjfizetés szüneteltetése. Ha igen, érdemes számolni!
Bármelyiket mentőövet választjuk a fentiek közül, mindenképpen fontos előny, hogy fennmarad a szerződésünk, az életbiztosítási védelmünk.
Mit tehetünk akkor, ha tartósan romlik az anyagi helyzetünk?
Díjmentesítés: ha eldöntöttük, hogy végleg nem akarunk tovább fizetni, de nincs szükségünk az addigi megtakarításaink elérhető részére, akkor a legjobb megoldás az úgynevezett díjmentesítés. Ezt általában 2-3 év eltelte után igényelhetjük, és ilyenkor a biztosítás díjfizetés nélkül, csökkentett szolgáltatásokkal marad fenn. A díjmentesítés a megfelelő opció akkor, ha már nem sok van hátra például a kamatadó-mentességig, vagy a nyugdíjcélú megtakarítások adójóváírásának visszafizetését szeretnénk elkerülni.
Visszavásárlás: ha nem kívánunk a továbbiakban fizetni, valamint az addig megtakarított pénzre is szükségünk van, akkor valóban nincs más út, mint a szerződés megszüntetése, visszavásárlása. Kis egérút azért itt is van: a legtöbb biztosító lehetővé teszi a rész-visszavásárlást vagy részleges pénzkivonást a szerződés számlájáról. Természetesen minél később bontjuk fel a szerződést, annál kedvezőbb feltételekkel tudjuk ezt megtenni.
A visszavásárlás legfontosabb hátrányai
Általában egy-két év után igényelhetjük, de az első években meglehetősen előnytelen feltételekkel, hiszen a biztosítók általában ekkor érvényesítik a költségeik legnagyobb részét. Ezen kívül elesünk az ügyfélbónuszoktól, amelyek pont a magas kezdeti költségek visszapótlását célozzák meg. Ráadásul, ha 10 éven belül bontjuk fel a szerződést, akkor ki kell fizetnünk a kamatadót is.
Jelentős veszteséget jelenthet az is, hogy nyugdíjbiztosítás esetén kamatostól vissza kell fizetni az addig igénybe vett adókedvezményt. A díjmentesítés és a visszavásárlás ezen felül költségekkel jár, érdemes tehát ezeket is figyelembe venni a döntés meghozatalakor.
Hozzászólások (0)