hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Fontos kérdések a korkedvezményen alapuló nyugdíjszerű ellátásokkal kapcsolatban

  • Winkler Róbert nyugdíjszakértő

Rendszerint visszatérő kérdés, hogy van-e lehetőség a nyugdíjkorhatár betöltését megelőző korai nyugdíjazásra. A felvetett kérdéssel kapcsolatban a rövid válasz, hogy a nyugdíjkorhatár betöltését megelőzően, öregségi nyugdíj megállapítására kizárólag a nők esetében kerülhet sor, amennyiben rendelkeznek legalább 40 év jogosultsági idővel. Bár nem minősül saját jogú nyugdíjnak, azonban a nyugdíjkorhatár betöltését megelőzően lehetőség nyílik ún. korhatár előtti ellátás megállapítására, azon személyek részére, akik a szervezet fokozott igénybevételével járó, továbbá az egészségre ártalmas munkát végeztek és annak alapján korkedvezményt szereztek.

De mit is jelent a korkedvezmény?

Társadalombiztosítási szempontból korkedvezmény alatt azt kell érteni, hogy a korkedvezményt szerzett személyek a reájuk irányadó öregségi nyugdíjkorhatáruk betöltése előtt annyi évvel korábban szerezhetnek nyugdíjszerű ellátásra jogosultságot ahány év korkedvezményt szereztek.

Korkedvezménnyel kapcsolatos további írásokat az Adózóna oldalán itt talál.

Mint azt a fentiekben már említettem, a korhatár előtti ellátás nem minősül saját jogú nyugdíjnak, tehát az a személy, aki részére az ellátást megállapítják, nem válik nyugdíjassá, az ellátás kiszámítása, folyósítása és évenkénti emelése viszont a nyugdíjakkal azonos módon történik. Mivel a korhatár előtti ellátásban részesülő személy nem minősül nyugdíjasnak, ez egyben azt is jelenti, hogy az ellátás melletti esetleges keresőtevékenysége alapján további nyugdíjra jogosító szolgálati időt szerezhet, és 365 nap új szolgálati idő alapján a nyugdíjkorhatára betöltésekor kérheti majd a nyugdíj újraszámítását. Ennek hiányában a nyugdíjkorhatár betöltése napjától a korábban megállapított korhatár előtti ellátás automatikusan öregségi nyugdíjként kerül majd továbbfolyósításra.

2011. december 31-éig a megszerzett korkedvezmény alapján saját jogú nyugellátást lehetett megállapítani, azonban a korhatár előtti ellátásról és a szolgálati járandóságról szóló 2011. évi. CLXVII. törvény (Khtv.) 2012. január 1-jétől hatályon kívül helyezte a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (Tny.) korkedvezménnyel kapcsolatos rendelkezéseit azzal, hogy a korkedvezmény szerzése, átmenetileg, 2014. december 31-éig fenntartásra került.

2015. január 1-jétől a korkedvezmény rendszerét véglegesen megszüntették, ezen időponttól kezdődően, függetlenül attól, hogy a munkavállaló továbbra is ugyanazt a munkakört látja el, amely alapján 2014. december 31-éig korkedvezmény illette meg, 2015. január 1-jétől további korkedvezményt nem szerezhet.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mennyi ideig kell dolgozni nehéz munkakörülmények között, hogy korkedvezményt lehessen szerezni; milyen munkakörök alapozhatják meg a korkedvezmény szerzését; illetve hogyan lehet igazolni a korkedvezményes munkavégzést!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozások meghatározása

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink