hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nyugdíj és magánnyugdíj: így kell számolni 2013. január 1-től

  • Molnár László

Cikkünkből kiderül, hogy a magánnyugdíjpénztár-tagok teljes összegű tb-nyugdíjra jogosultak, s az is, hogy özvegyi járadék csak a visszalépők özvegyeinek jár.

(Cikkünk alapja az Európai Unió tisztviselőinek és más alkalmazottainak nyugdíjbiztosítási átutalásáról és visszautalásáról, valamint egyes nyugdíjbiztosítási tárgyú és más kapcsolódó törvények módosításáról szóló T/7414 számú törvényjavaslat, melyet a parlament elfogadott, jelenleg kihirdetésre vár.)

Korábbi cikkünkben ismertettük, hogy a magánnyugdíj-pénztári tagok számára 2011. december 31-étől a tagdíjfizetés nem kötelező, a tagoknak tagdíj helyett 2012. január 1-jétől ismét 10 százalék nyugdíjjárulékot kell fizetniük. Az említettek következtében a korábbiakban bemutatott magánnyugdíj-pénztári tagok nyugdíjszámítási képlete várhatóan, 2013. január 1-jétől az alábbiak szerint alakul.

A magánnyugdíj-pénztári tagok társadalombiztosítási nyugellátásának kiszámítása során 2013. január 1-jétől alkalmazandó szorzószámot a következők szerint kell kiszámítani:

Sz = h + (1-h) * 0,75,
ahol:
Sz = az alkalmazásra kerülő szorzószám értéke, és

h = a 2010. szeptember 30-át követően szerzett szolgálati idő (napban meghatározva)
                        a teljes elismert szolgálati idő (napban meghatározva)

Ezzel egyértelművé válik, hogy a tagok a 2011. november 30-át követő időre – figyelemmel nyugdíjjárulék fizetési kötelezettségükre – teljes összegű társadalombiztosítási nyugdíjra jogosultak.

A törvényjavaslat az özvegyi járadék vonatkozásában egyértelművé teszi, hogy az özvegyi járadék csak az átlépők özvegyeinek jár és a számítás alapja a Nyugdíjbiztosítási Alapba áthozott összeg.

A magánnyugdíj-pénztárból a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe visszalépett – elhunyt jogszerző után az özvegyi nyugdíjjogosultsági feltételeinek megfelelő személy – özvegyi nyugdíj helyett – özvegyi járadékra jogosult, ha annak összege magasabb, mint az özvegyi nyugdíj összege. Az özvegyi járadék összegét a kormány rendeletében meghatározottak szerint,

• az elhunyt jogszerzőnek a tagsági jogviszonya megszűnésekor fennálló, a visszalépő tagi kifizetésekkel csökkentett tagi követelése alapján kell kiszámítani, ha a visszalépő tagi kifizetések összegét nem a Nyugdíjbiztosítási Alapnak utalták át,
• az elhunyt jogszerzőnek a tagsági jogviszonya megszűnésekor fennálló tagi követelése alapján kell kiszámítani, ha a visszalépő tagi kifizetések összegét a Nyugdíjbiztosítási Alapnak utalták át.

Természetesen özvegyi járadék fizetése esetén özvegyi nyugdíj nem folyósítható.

Átmeneti szabályként a törvényjavaslat szerint az özvegyi járadék szabályait visszamenőlegesen kell alkalmazni, ha az a jogosultra nézve kedvező.

Ha a jogszerző 2011. február 28-át követően hunyt el, az özvegyi nyugdíj megállapítására, feléledésére irányuló, 2012. augusztus 1-jén folyamatban lévő eljárásokban az özvegyi járadékra való jogosultságot hivatalból vizsgálni kell.

Ha a jogszerző 2011. február 28-át követően hunyt el, és az özvegyi nyugdíj iránti kérelmet 2012. július 31-éig már elbírálták, de az özvegy özvegyi járadékra jogosult, az özvegyi járadékot a nyugdíjmegállapító szerv 2012. szeptember 30-áig, a jogosultsági feltételek teljesülésének időpontjára visszamenőlegesen hivatalból állapítja meg. A jogosultsági feltételek bekövetkezésétől 2012. szeptember 30-áig terjedő időre járó különbözetet egy összegben, az özvegyi járadék első folyósított összegével együtt, késedelmi kamattal növelt összegben kell folyósítani.

Az özvegyi járadékra vonatkozó rendelkezéseket a törvényjavaslat 2012. augusztus 1-jétől kívánja hatályba léptetni, és a nyugdíjmegállapító szervek részére 2012. szeptember 30-áig hivatalból, visszamenőleges felülvizsgálatot ír elő, ebből következően a törvényjavaslat elfogadását, kihirdetését követően közzé kell tenni a végrehajtást biztosító, részletes szabályozást tartalmazó kormányrendeletet.

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Társasági adó szerinti értékcsökkenés

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Gyedre jogosultság

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Hulladék fordított adózása

dr. Csobánczy Péter

közgazdász, jogász, adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink