hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Rehabilitációs ellátásban részesülő katás vállalkozó: kaphat-e táppénzt?

  • adozona.hu

Kaphat-e táppénzt a rehabilitációs ellátásban részesülő katás vállalkozó? – kérdezte az Adózóna olvasója. Széles Imre társadalombiztosítási szakértő válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Rehabilitációs járadékban részesülő katás egyéni vállalkozó kaphat-e táppénzt?"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény (Kiva tv.) 10. § (1) bekezdése, illetve a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (Tbj.) 5. § (1) j) pontja értelmében a főállású kisadózó biztosított, és a társadalombiztosítás valamennyi ellátására jogosultságot szerezhet.

Ebből következően a főállású kisadózó keresőképtelensége esetén jogosult táppénzre, amelyet a havi 50 ezer (vagy választása szerint 75 ezer) forintos katához kapcsolódó ellátási alap (2017-ben havi 90 000, illetve 150 000 forint, míg 2018-ban havi 94 400, illetve 158 400 forint) figyelembe vételével, az általános szabályok szerint állapítanak meg számára.

Ugyanakkor a nem főállású kisadózóra a Kiva tv. 10. § (2) bekezdése alapján nem terjed ki a biztosítás, e jogviszonya alapján semmilyen társadalombiztosítási ellátásra – így természetesen táppénzre sem – szerezhet jogosultságot.

Mindezek alapján már csak azt kell tisztáznunk, hogy a kérdésben említett – rehabilitációs ellátásban (és valószínűleg nem járadékban, hiszen ez, az egyébként a 2007. évi LXXXIV. törvény alapján járó ellátás már „kifutott”) részesülő – kisadózó főállásúnak avagy nem főállásúnak minősül-e.

A Kiva tv. 2. § 8. pontjának e) pontja értelmében nem minősül főállásúnak az a kisadózó, aki 2011. december 31-én a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény alapján megállapított I., II., vagy III. csoportos rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjra volt jogosult, és a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. törvény (Mm.) 3233. §-a alapján rokkantsági ellátásban vagy rehabilitációs ellátásban részesül.

Tehát, ha az érintett számára a rehabilitációs ellátást nem az Mm. említett jogszabályhelye alapján állapították meg (és a Kiva tv. 2. § 8. pontjának egyéb esetei sem vonatkoznak rá), kisadózóként főállásúnak minősül és keresőképtelensége esetén megilleti őt a táppénz.

Ugyanakkor, ha a rehabilitációs ellátásban részesülő személy keresőtevékenységére tekintettel táppénzben részesül, az nem érinti a rehabilitációs ellátásra való jogosultságát. 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Előfizetési csomagajánlataink:


Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!

Kérdések és válaszok

Ingatlan-bérbeadás

Szipszer Tamás

adószakértő

Katás egyéni vállalkozó – NAV-ellenőrzés

Szipszer Tamás

adószakértő

Áfabevallás M lap kitöltése jóváíró számlák esetén

Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2020 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
hirdetés

exit_to_app Ön korábban már belépett a HVG csoport egyik weboldalán. Ha szeretne ezen az oldalon is bejelentkezni, ezen a linken egy kattintással megteheti.

close