hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Járulékigazolás: mutatjuk, mit kell rajta feltüntetni – mi a helyzet a minimum járulék összegével?

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

A foglalkoztató a biztosítottakról – az egyéni vállalkozónak a biztosítással összefüggő adatairól – köteles a Tbj. törvényben meghatározottak szerint olyan nyilvántartást vezetni, amely tartalmazza a biztosított nevét, személyi adatait, tajszámát, a foglalkoztató adatait, a biztosítási időre és a szolgálati időre vonatkozó adatokat, a biztosítottól levont járulékok alapját és összegét. Adódik a kérdés, hogy a járulékigazolásnak kell-e adatot tartalmaznia a foglalkoztató által fizetendő minimum járulékról?

A foglalkoztató a jövedelemigazoláshoz csatoltan a tárgyévet követő év január 31. napjáig köteles a nyilvántartás adataival egyező igazolást kiadni a biztosított részére a tárgyévben fennállt biztosítási idő kezdetének és végének időpontjáról, a tárgyévre, illetve a tárgyévtől eltérő időre levont járulékok összegéről, valamint az egyes járulékokból érvényesített családi járulékkedvezményről [Tbj. 75. paragrafus (2) bekezdés]. A biztosítással járó jogviszony év közben történő megszűnése esetén az igazolást soron kívül kell kiadni.

A járulékigazolás tartalmát illetően, tehát mindkét jogszabályi hely a levont járulék összegéről szól. Adódik a kérdés, hogy a járulékigazolásnak kell-e adatot tartalmaznia a foglalkoztató által a Tbj. 27. paragrafusának (2) bekezdése alapján fizetendő minimum járulékról?

AJÁNLJUK FIGYELMÉBE szakértőnk új videós tájékoztatóját!
Az Adózóna válaszol: tulajdonos, ügyvezető, kisadózó – tb többes szereposztásban

Nos, a törvény szó szerinti értelmezése alapján nem kell, hiszen a tényleges és a minimális járulékalap közötti különbözet utáni járulék a foglalkoztatót terheli. (E tekintetben a 82. paragrafus szerinti járulékkülönbözet szabályait nem lehet alkalmazni.)

Ugyanakkor az adóigazgatási eljárás részletszabályairól szóló 465/2017. kormányrendelet 23. paragrafusának (1) bekezdése árnyalja a képet.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben ismertetjük a kifizető és a munkáltató milyen bizonylatot köteles kiállítani és a kifizetéskor átadni!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Felmondás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

minimum beosztható munkaidő

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

áfás átalányadózó egyéni vállalkozó nyilvántartása

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink