hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Hónapok óta nem folyósítják a nyugdíjakat

  • lapszemle

Mintegy tízezer, a felülvizsgálat alapján is annak minősített rokkantsági vagy rehabilitációs ellátásra jogosult hónapok óta nem kapja meg a juttatást, mivel nem sikerült kialakítani azt az informatikai rendszert, amely lehetővé tenné a folyósítást − tudta meg a Napi Gazdaság.

A Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatalnál (NRSZH) "elsüllyedt" a Poseidon-alapú elektronikus bázis, így azok sem kapják a rokkantnyugdíjat, akik "átmentek" a felülvizsgálaton − tudta meg a Napi Gazdaság. A korábbi struktúra a tervezettnél jóval egyszerűbben működött, a rokkantság százalékos arányában százalékosan folyósították a rokkantnyugdíjakat. A járandóság nyugdíj jellegét azonban megszüntették, így a megváltozott munkaképességűek most már csak akkor kaphatnak úgynevezett rehabilitációs ellátást, ha rehabilitálhatók, illetve akkor jogosultak rokkantsági ellátásra, ha a rehabilitációjuk nem javasolt, vagy ha rehabilitálhatók, de a kérelem benyújtásakor már csak öt év van hátra az öregségi nyugdíjig . Ehhez arra lenne szükség, hogy komplex orvosi vizsgálatok után ezúttal már más alapon kigondolt kategóriákba sorolják az érintetteket. Több esetben ez ugyan megtörtént − információink szerint "papíralapon és zsebszámológépekkel" −, de az NRSZH informatikai bázisának hiányában a még így is nagyjából tízezer, már a felülvizsgálaton átesett személy hónapok óta nem lát egy fillért sem a nyugdíjfolyósító igazgatóságtól. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának sajtóosztálya többszöri megkeresésünkre sem reagált, nem cáfolta és nem is erősítette meg értesülésünket.

Az érdekvédelmi szervezetek szintén panaszkodnak a partneri kapcsolat hiányára. Hegyesiné Orsós Éva, a Nyugdíjasok Országos Képviseletének elnöke a Napi Gazdaságnak elmondta, az elmúlt két évben a kormányzat számos intézkedést hozott, amelyek érintették az idősödőket és időseket, a nyugdíjkorhatár betöltése előtt állókat és a nyugdíjasokat, a mindenkori miniszterelnök tanácsadó testületeként működő Idősügyi Tanácsot viszont jelentős csúszással, csak 2011 őszén állították fel.

Hegyesiné szerint az új rendszer 2012. januári startja óta működésképtelen és nem szolgálja a kormányzati célokat, ahogy azt sem, hogy a felülvizsgálat után az ellátásra jogosulatlanok munkaerőpiacra való visszaterelésével akár 217 milliárd forintot lehetne spórolni a költségvetésnek. Szerinte számos homályos pont van még, mint például az is, hogy egyelőre nem látják olyan számban a rehabilitálhatóknak a munkalehetőséget, a képzéseket, amilyen számban most elveszítik korábbi juttatásaikat.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink