adozona.hu
Egyéni vállalkozó táppénzen – folytathatja-e az értékesítést az egyéni vállalkozó alkalmazottja?
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Egyeni_vallalkozo_tappenz_alkalmazott_szaml_XOAPCH
Egyéni vállalkozó táppénzen – folytathatja-e az értékesítést az egyéni vállalkozó alkalmazottja?
Egyéni vállalkozó táppénzen van. Alkalmazottja a vállalkozó táppénzes időszaka alatt folytathatja-e értékesítési feladatait, számlát kiállíthat-e anélkül, hogy az egyéni vállalkozótól a táppénzt megvonnák? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász válaszolt.
A kérdés részletesen így szólt: Egy vállalkozói jövedelemadózás szerint adózó egyéni vállalkozó munkabalesetet szenvedett, így táppénzen van. Van egy alkalmazottja, aki heti 20 órában van foglalkoztatva. A végzett főtevékenység motorszerelés, azonban emellett alkatrészeket értékesítenek webshopon keresztül, valamint személyesen is. Amíg a vállalkozó beteg, az alkalmazott el tudná végezni az értékesítés feladatait. Az lenne a kérdésem, hogy folytatódhat-e az alkatrész értékesítése a webshopon, illetve az alkalmazott által személyesen is, állíthat-e ki az egyéni vállalkozó a táppénz ideje alatt ezekről az értékesítésekről számlát anélkül, hogy megvonnák tőle a táppénzt? Előző kérdésem kiegészítéseként kérdezném, hogy milyen formában folyhat tovább a táppénzes időszak alatt az értékesítés az alkalmazott által? Ugyanis, ha jól értettem az előző kérdésre adott választ, akkor az alkalmazott folytathatja az értékesítést, viszont a vállalkozó nem állíthat ki róla számlát? Akkor hogyan keletkezik olyan bevétel, amellyel nem szűnik meg a táppénzre való jogosultság?
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) alapján keresőképtelen többek között az, aki betegsége miatt munkáját nem tudja ellátni.
Mindezek alapján az egyéni vállalkozó nem láthat el olyan tevékenységet a keresőképtelensége alatt, amely a vállalkozói feladatkörébe tartozik. Mindezek alapján az egyéni vállalkozó sem a motorszerelést, sem a webshopon az alkatrész értékesítést nem végezheti személyesen a keresőképtelenség alatt. Az alkalmazott természetesen folytathatja a fenti tevékenységeket.
A közelmúltban a gyakorlatban azzal találkoztam, hogy hogy volt olyan ellenőrzés, ahol azt állapították meg, hogy az egyéni vállalkozó számlát sem állíthat ki a keresőképtelenség alatt. Erre tekintettel nem javaslom, hogy számlát állítson ki a keresőképtelenség alatt.
Rendelje meg „Egyéni vállalkozók adózása, számvitele” című kiadványunkat! |
A kiegészítő kérdésre adott szakértői válasz
A korábbiakban leírtak kapcsán szeretném jelezni, hogy ha megoldható, akkor meghatalmazás által más személy végezze a táppénz alatt feltétlenül szükséges számlakiállítást, hiszen a keresőképtelenség időszakában a kérdésben szereplő vállalkozó nem folytathat keresőtevékenységet.
Az Ebtv. 47. § (2) bekezdése alapján nem jár táppénz
- a betegszabadság lejártát követő szabadnapra, heti pihenőnapra és munkaszüneti napra, ha az ezen napokat követő első munkanapon a keresőképtelenség már nem áll fenn,
- a táppénzre való jogosultság első napjának azon részére, amely alatt a biztosított keresőtevékenységet folytatott,
- a gyermekgondozást segítő ellátás folyósításának az idejére, ide nem értve a segély mellett végzett munka alapján járó táppénzt,
- a letartóztatás és a szabadságvesztés tartamára,
- a saját jogú nyugdíj folyósításának időtartamára,
- a korhatár előtti ellátás, a szolgálati járandóság, a táncművészeti életjáradék és az átmeneti bányászjáradék folyósításának az idejére, ide nem értve a korhatár előtti ellátás, a szolgálati járandóság, a táncművészeti életjáradék, illetve az átmeneti bányászjáradék mellett végzett munka alapján járó táppénzt.
Azaz az alkalmazott által szerzett bevétel nem szünteti meg a táppénzre való jogosultságot.
Hozzászólások (0)