adozona.hu
Az infláció a szegények adója: bajban a magyar kisnyugdíjasok
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Az_inflacio_a_szegenyek_adoja_bajban_a_magy_8X8A7C
Az infláció a szegények adója: bajban a magyar kisnyugdíjasok
Az átlag alatti ellátásban részesülő idősek nagyjából kétharmada vesztese az elmúlt tíz évnek – mondta a Népszavának Stikel János, a Nyugdíjasok Szervezeteinek Somogy Megyei Szövetsége elnöke, aki szervezetével a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatait felhasználó szakmai anyagban mutatta be, hogy 2011 óta hogyan alakult a nyugdíjasok és járandóságuk helyzete.
Pont tíz éve született meg a jelenleg is érvényben lévő törvény az inflációkövető nyugdíjemelésről. A döntéshozók a nyugdíjasok életszínvonalának megőrzésével indokolták a nyugdíjrendszer teljes átalakítását, ám az elmúlt évtized bebizonyította, a nyugdíjemelés ezen módja a legjobb esetben is csak befagyasztotta a 2010-es szintet, az átlag alatti járandóságot kapó szépkorúak nyugdíjainak értékét pedig nem őrzi meg – mutatott rá Stikel János.
A szakmai anyagból kiderült, 2019-ig 20 százalékos infláció mellett 30,1 százalékkal emelkedtek a nyugdíjak, köszönhetően a 2013-16. közötti időszaknak, amikor a negatív vagy alig nulla feletti inflációt meghaladóan nőtt az idősek járandósága, vagyis elvileg igaza lenne a kormánynak. Csakhogy a számok megmutatják, hogy az infláció másfélszeresét jelentő növekedés igazi nyertesei az átlag feletti ellátásban részesülők, s minél kevesebbet kap valaki az átlagnyugdíjnál, annál nagyobb a vesztesége – olvasható a Népszava írásában.
A nyugdíjszámítás svájci indexálásának visszaállítást ígéri a DK
A Demokratikus Koalíció (DK) továbbra is azt ígéri, hogy amennyiben jövőre miniszterelnök-jelöltje, Dobrev Klára alakíthat kormányt, akkor bevezeti a nyugdíjak svájci indexálását és fejenként 150 ezer forinttal kárpótolja a nyugdíjasokat.
Arató Gergely, a DK frakcióvezető-helyettese mai online sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy Magyarország az inflációmérték alapján listavezető Európán belül, mert "minden eddiginél nagyobbra", 5,1 százalékra nőtt a pénzromlás üteme. A második Lengyelország esetében ez 4,6 százalék, az EU átlaga pedig 2,3 százalék – tette hozzá.
Szakértők szerint a rekordmagas magyar infláció hátterében rossz kormányzati döntések és a Magyar Nemzeti Bank elhibázott politikája áll – jelentette ki a politikus.
Hozzászólások (0)