hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Bedöntse vagy megmentse tőkeszegény cégét? Így számoljon

  • adozona.hu

A gazdasági társaságok csökkenő saját tőkéjét bizonyos szint elérése esetén meg kell emelni, ellenkező esetben a vállalkozást akár törölheti is a cégbíróság. Mit is tehetnek ilyen esetben a cégvezetők? – erre a kérdésre keres választ legújabb bejegyzésében a Reconcept.

A legegyszerűbb megoldás, vagyis a tagok pótbefizetése egyben a legdrágább is (gondoljunk a tulajdonosi forrás után elvárt hozamra), ha egyáltalán kivitelezhető a mai tőkehiányos viszonyok közt. Gyakori, hogy ebben a helyzetben számviteli megoldás születik: felértékelik az eszközöket, és máris helyre billen a saját tőke. Persze ez a megoldás nem alkalmazható mindig, sőt! Nem sok ingatlan vagy telephely van, amely ma többet ér, mint amilyen értéken a könyvekben szerepel.

A tulajdonosnak érdemes lenne ilyenkor elgondolkodnia: pozitív-e még cége értéke? Ez az első figyelmeztető jel: lehet, hogy a társaság eladósodottsága veszélyes, és a számvitelileg negatív saját tőke mögött valós üzleti probléma áll. Egyszerűen megfogalmazva: a cég eszközei (például ingatlanok és az ezekre épülő üzleti tevékenység) kevesebbet érhetnek, mint a társaság kötelezettségállománya.

Érdemes folytatni?

Nem egyszerű a kérdés. Megválaszolásához cash flow-t kell modelleznünk, amelybe épp úgy be kell építeni a társaság üzleti teljesítményére, a partnerek fizetési kockázataira, a megrendelések és az áru, szolgáltatás, alapanyagok árainak alakulására vonatkozó feltételezéseket, mint a gazdasági környezet várt változásának hatásait. Az üzleti terv kiértékelésével el kell döntenünk, hogy a „saját tőke negatív oldalán szereplő kötelezettségállomány” (jellemzően: felhalmozódó szállítók, esetleg áfatartozás, forintban egyre növekvő hitelállomány) tartható mértékű-e. Ha erre a válasz igen, nincs nagy probléma, hozni kell a terveket, és legfeljebb egy kis átütemezéssel egyenesbe kerülünk.

Mikor nem érdemes folytatni?

Van olyan pillanat, amikor a tevékenység befejezése a legjobb döntés. Ha nem tesszük meg, a legtöbb esetben ezt a gazdasági élet kényszeríti ki később, amikor valamelyik tartozás végül felszámoláshoz vezet. Ennek tisztességesebb és adott esetben olcsóbb útja, ha a társaságot értékesíteni tudjuk (ritkább eset, de ne zárjuk, ki, hogy mondjuk egy versenytárs számára a cég még „menthető”), vagy végelszámoljuk – a hitelezőkkel egyetértésben.

Mikor érdemes folytatni?

Ha megfelelő finanszírozási struktúrában a társaság alaptevékenysége továbbra is eredményes lehetne, akkor van más megoldás! Egy előre jól kidolgozott, pénzügyi és jogi aspektusokból is körüljárt stratégia mentén le kell ülni a pénzügyi partnerekkel, és megegyezésre kell jutni. Ne feledjük, manapság senkinek sincs illúziója afelől, hogy egy esetleges felszámolási eljárás során pénzéhez juthat-e. Közösen ötletelni a partnerekkel nem szerencsés, kész forgatókönyveket kell eléjük tárnunk, hisz a megállapodáshoz el kell hinniük, hogy tudjuk, mit miért teszünk.

A hitelezők számára is világos és átlátható üzleti tervre épülő, megfelelően előkészített, végigtárgyalt, szoros együttműködés – legyen az tartozás átütemezése, egy részének elengedése, vagy hitel–tőke konverzió – mind-mind a társaság túlélését jelentheti.
A teljes cikk ITT olvasható.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kondipark adóvonzata

Nagy Norbert

adószakértő

Adószámos magánszemély

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink