hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Elmulasztott törzstőkeemelés – ezek a következmények

  • dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó

Az új polgári törvénykönyv 2014. március 15-ei hatálybalépésével a korlátolt felelősségű társaságok törzstőkéjének (jegyzett tőkéjének) minimum összege 3 millió forintra emelkedett. Mi történik azokkal a cégekkel, amelyek elmulasztották teljesíteni a kötelező tőkeemelést?

Az új Ptk. hatálybalépésekor már működő cégek törvényes működésük feltételeinek biztosítására 2016. március 15-éig kaptak haladékot, ezt a határidőt később 2017. március 15-éig plusz egy évvel meghosszabbították.

A haladék ideje alatt azoknál a társaságoknál, amelyek törzstőkéje nem érte el a 3 millió forintot, a tagoknak arról kellett döntést hozni, hogy a szükséges szintre emelik-e a törzstőkét, vagy átalakulnak olyan formát választva, amely feltételeinek a továbbiakban is megfelelnek, illetve végső esetben elhatározhatták a megszűnésüket is.

A törzstőkeemelésről a döntést taggyűlési határozatban 2017. március 15. napjáig kellett meghozni, a változásbejegyzési kérelmeket pedig 2017. április 14-éig kellett benyújtani a cégbíróságra.

A határidők lejárta után azok a társaságok, amelyek elmulasztották teljesíteni a kötelező tőkeemelést, számíthatnak rá, hogy a cégbíróság törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményez velük szemben.

A törvényességi felügyeleti eljárás célja, hogy a cégbíróság a cég törvényes működését kikényszerítse.

Ha az eljárás alá vont cég tagjai meghozzák a szükséges döntést és benyújtják a változásbejegyzési kérelmet akár a törzstőkeemeléséről, akár a megszűnésről vagy az átalakulásról, akkor a bíróság megszünteti a már megindult törvényességi felügyeleti eljárást.

Ha azonban az eljárás eredménytelen, akkor a mulasztó cégeket a bíróság megszűntnek nyilvánítja és elrendeli a kényszertörlésüket.

A kötelező törzstőkeemelést nem teljesítő cégek tulajdonosainak – minél tovább várnak a szükséges intézkedéssel, annál nagyobb – gondot okozhat ez a későbbiekben.

A törvényes állapot helyreállítása érdekében a cégbíróság a céget, illetve a vezető tisztségviselőt 100 000 forinttól 10 millió forintig terjedő pénzbírsággal sújthatja.

Kényszertörlés esetén pedig, ha a cég nem fizeti ki valamennyi hitelezőjét, a bíróság eltiltja a többségi befolyással és korlátlan felelősséggel rendelkező tagokat és a vezető tisztségviselőket.

Az eltiltás 5 évre szól, és az, akit eltiltottak, ez alatt az időszak alatt nem szerezhet gazdasági társaságban többségi befolyást, nem válhat gazdasági társaság korlátlanul felelős tagjává, egyéni cég tagjává és nem lehet cég vezető tisztségviselője.

A bíróság az eltiltott személyt nem csupán a kényszertörléssel megszűnő társaságból, hanem minden más cégből törli, ahol addig vezető tisztségviselőként be volt jegyezve.

A határidőt elmulasztó korlátolt felelősségű társaságok tagjainak érdemes tehát megfontolni, hogy még a cégbíróság eljárását megelőzően pótolják az elmaradt intézkedéseket.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, milyen megoldások léteznek a törvényes működés helyreállítására!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink