Üzletrész értékesítésének adója és könyvelése

  • adozona.hu

Kft. tagja a 38 százalékos üzletrészéből 1 százalékot értékesít a társaság részére, piaci értéken. A piaci érték meghaladja a névértéket. Hogyan kell könyvelni? A kft.-nek egy év eltelte után milyen lépéseket kell tennie? A tagoknak átadott törzsbetét értéke nagyobb, mint az átadási ár. Kinek, és hogyan kell adóznia? Olvasónk kérdéseire Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

1. Az üzletrész-értékesítés könyvelése a jogi személy tagnál:

Üzletrész kivezetése nyilvántartási áron (az 1%-ra jutó nyilvántartási áron): T 379 K 17;

Az eladási ár nyilvántartásba vétele: T 384 K 379;

Az árfolyamnyereség elszámolása (a 379-es számla követel egyenlegének megfelelő összegben) T 379 K972 vagy a 379-es számla tartozik egyenlegének elszámolása árfolyamveszteségként: T 872 K 379.

2. Könyvelés a kft.-nél:

T373 K384

Lekötött tartalék képzés a számviteli törvény (Szt.) 38. § (3) bekezdés a) pont alapján: T413 K 414.

3. A kft. a visszavásárolt üzletrészt a Ptk. 3:175. § (3) bekezdése szerint a vásárlástól számított egy éven belül köteles elidegeníteni, a tagoknak törzsbetéteik arányában térítés nélkül átadni vagy a törzstőke-leszállítás szabályainak alkalmazásával bevonni.

A tagoknak történő ingyenes átadás könyvelése, könyv szerinti értéken, ha a visszavásárolt üzletrész a 373 számlán szerepel: T872 K 373.

A lekötött tartalék megszüntetése: T 414 K 413.

4. A visszavásárolt üzletrész magánszemély tagoknak történő ingyenes átadáskor, a tagoknak az szja-törvény 77/A § (1) bekezdése szerint adóköteles jövedelmük keletkezik. A jövedelem az értékpapírnak a megszerzése időpontjára megállapított szokásos piaci értékéből az a rész, amely meghaladja az értékpapír megszerzésére fordított igazolt kiadás (érték) és az értékpapírhoz kapcsolódó járulékos költségek együttes összegét. A bevétel adókötelezettségének jogcímét a felek (a magánszemély és az értékpapírt juttató személy, valamint az említett személyek és más személy) között egyébként fennálló jogviszony és a szerzés körülményei figyelembevételével kell megállapítani, és ennek megfelelően kell a kifizetőt, illetőleg a magánszemélyt terhelő adókötelezettségeket (ideértve különösen a jövedelem, az adó, az adóelőleg megállapítását, megfizetését, bevallását, az adatszolgáltatást) teljesíteni.

Ez utóbbi fordulat miatt a jövedelem jogcíme eltérő attól függően, hogy a juttatásban személyesen közreműködő tag, vagy személyesen közre nem működő tag részesül.

Ha az üzletrész személyesen közreműködő tagja részére kerül átadásra, úgy a tag értékpapír formájában szerzett jövedelme után – az szja-törvény 24. § (1) bekezdés c) pontjára figyelemmel – a nem önálló tevékenységből származó jövedelem szabályai szerint keletkezik adókötelezettség. Az ilyen jogcímen megszerzett jövedelem a Tbj-törvény 27. § (1) bekezdés a) pontja értelmében járulékalapot képező jövedelemnek minősül.

A társaság tevékenységében személyesen nem közreműködő tag esetében az üzletrész megszerzése az szja-törvény 28. § (1) bekezdés g) pontja alapján egyéb jövedelemnek minősül, amely a Tbj-törvény 27. § (1) bekezdés a) pontja értelmében nem tekinthető járulékalapot képező jövedelemnek.

Mind a személyesen közreműködő tag, mind a személyesen közre nem működő tagnak juttatott jövedelem után felmerül a szochotörvény 1. § (1) bekezdése szerint – figyelemmel a szochotörvény 5. §-ában megfogalmazott mentességet – 13 százalék szociális hozzájárulási adó kötelezettség a kft.-nél.

5. Az Szt. hatálya alá tartozó jogi személynek a részére történő juttatást az Szt. 84. § (2a) bekezdése alapján részesedésekből származó bevételként kell elszámolni, de halasztott bevételként időbelileg el kell határolni. A halasztott bevételt a kapcsolódó ráfordítás felmerülésekor – azzal arányosan – kell elszámolni részesedésekből származó bevételként. Akkor keletkezhet tehát adókötelezettsége, amikor a részesedés eladás, apportálás, a kft. megszűnése miatt kikerül a jogi személy nyilvántartásából.

A juttatónál az üzletrész ráfordításként elszámolt könyv szerinti értéke a Tao-törvény 3. számú melléklet B) fejezet 19. pont alapján a vállalkozási tevékenység érdekében elismert ráfordítás.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink