hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Társasági adóbevallás: példák a nem realizált árfolyam-különbözetre

  • Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló

A társasági adótörvény számos adózás előtti eredményt módosító tételt fogalmaz meg, amelyek közül különösen említésre méltók a nem realizált árfolyamkülönbözet elszámolására vonatkozó rendelkezések. Cikkünkben ezeket vesszük sorra példákon keresztül.

A társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény [Tao.] 7. § (1) bekezdésének dzs) pontja és (2) bekezdése, továbbá a 8. § (1) bekezdésének dzs) pontja adózás előtti eredményt módosító tételekre vonatkozó rendelkezéseket tartalmazza, amelyek alkalmazásáról az adózó dönthet. Cikkünkben e korrekciós tételek közül a Tao. 7. § (2) bekezdésében megfogalmazott rendelkezés alkalmazási körét, továbbá a 8. § (1) bekezdés dzs) pont b) alpont előírásának változását járjuk körül.

A Tao. 7. § (2) bekezdése szerint az adózó az adóévre vonatkozóan választhatja, hogy a mérlegfordulónapi értékeléssel meghatározott nem realizált árfolyam-különbözet alapján kizárólag a fedezeti ügylettel nem fedezett, külföldi pénzértékre szóló befektetett pénzügyi eszközei között kimutatott tulajdoni részesedést jelentő befektetései értékének módosításaként elszámolt összeget veszi figyelembe módosító tételként (a más befektetett pénzügyi eszközei és hosszú lejáratú kötelezettségei értékének módosításaként elszámolt összeget figyelmen kívül hagyja).

E választásnak azonban feltétele, hogy ezzel a módosítással az adóalap nem lesz alacsonyabb annál, mintha az adózó egyáltalán nem élne nem realizált árfolyam-különbözet miatt korrekcióval. Ez pedig, azt jelenti, hogy a módosítás következtében nagyobb adóalapot mutat ki annál, mintha nem élne módosítással. Ez akkor lehetséges, ha a külföldi pénzértékre szóló tartós tulajdoni részesedésein összességében nagyobb a vesztesége, mint a nyeresége, vagy e befektetéseken kizárólag veszteséget mutat ki, illetve, ha a veszteség és a nyereség azonos összegben mutatkozik.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben példákon keresztül részletesen bemutatjuk, mely esetekben, hogyan lehet a korrekciót alkalmazni.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Átalányadózó őstermelő

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő helyi iparűzési adó 2023

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő iparűzési adó megosztása

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink