hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mit kell tenni félbehagyott beruházás eladásánál?

  • Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló

Az utóbbi időszakban egyre többször találkozni olyan esettel, amikor a gazdasági megfontolásokkal vagy a pénzügyi helyzet módosulása miatt arra kényszerülnek a beruházók, hogy a korábban ésszerűnek látszó ingatlan beruházásaikat befejezés nélkül eladják, a projektjeikből idő előtt kiszálljanak. Ilyenkor számos adózási és számviteli kérdés merülhet fel, egy ilyen eset tanulságait tekintettük át. Hogyan követi az eseményt a számvitel és hogyan kell számlázni, illetve elszámolni az általános forgalmi adó?

Egy beruházást tervező társaság (Beruházó) 2001-ben külterületet vásárolt, amelyet később közművesített, a művelési ág megváltoztatására megkapta az engedélyt, majd az építési engedélye birtokában felépített egy üzemet, amit használatba vett 2007-ben. A telek másik részére 2007-ben építési engedélyt kapott, megkezdte a beruházást, alépítmények (aknák, garázsok), építése és alapozási munkák elindultak, majd megszakadtak. A föld feletti építkezést még nem kezdték meg, amikor a társaság üzletpolitikai megfontolásokból leállította az építkezést. A Beruházó úgy döntött, hogy egy ügylet keretében eladja az egész ingatlant ebben a formában egy másik társaságnak (Vevő Kft). Hogyan kell eljárni a létesítmény értékesítésekor? A felépítmény egyik része nem látszik, ennek területe látszólag üres, de a föld alatti beépítés összege jelentős, erre nincs még használatbavételi engedély. A helyzet sajátossága,- amint ez sajnos sokszor előfordul, hogy – a Beruházó a korábbi kötelezettségeit nem tudta kiegyenlíteni, a korábbi kölcsönszerződésből tartozásként fennmaradt összeget a Vevő Kft.-re engedményezték, valamint zálogjoggal biztosított követelés beszámításával történik a vételár kiegyenlítése.

A kérdés megítélésnél fontos a szerződés megítélése és a folyamat számviteli leképezése, valamint ezzel párhuzamosan az értékesítés adójogi következményeinek vizsgálata.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Családi kedvezmény válás után

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink