adozona.hu
Fejlesztési adókedvezmény: mire kell figyelni?
//adozona.hu/tarsasagi_ado_innovacios_jarulek/Fejlesztesi_adokedvezmeny_mire_kell_figyeln_9Q9Q9X
Fejlesztési adókedvezmény: mire kell figyelni?
A 2014 és 2020 közötti uniós költségvetési ciklusban a jelenleg elérhető rendelettervezetek és a szabályozás iránya alapján az állami támogatásokra vonatkozó rendelkezések a nagyvállalatok számára több szempontból is jelentősen szigorodnak. Az új szabályozási környezet egyes támogatási programok átalakulását, illetve akár megszűnését is eredményezheti - figyelmeztet a Deloitte.
2013. december 31-én lejár például az Európai Bizottság jóváhagyása többek között az egyedi kormánydöntéssel odaítélhető támogatások rendszerére vagy a fejlesztési adókedvezményre vonatkozóan - idézi a Deloitte Kutatás-fejlesztési és Állami támogatások üzletágának igazgatóját, Márkus Csabát. Egyelőre nem végleges, hogy ezen támogatási rendszereket mikor hosszabbítják meg a körvonalazódó új állami támogatási szabályok alapján, a meghosszabbítás maga pedig legkésőbb jövő év közepéig lehet érvényben.
Ezért a cégeknek fontos felkészülniük arra, hogy amennyiben az elkövetkező években olyan projekt megvalósítását tervezik, amelyhez egyedi Kormánydöntésen alapuló támogatást (EKD) és/vagy fejlesztési adókedvezményt vennének igénybe, akkor:
• EKD esetében a következő 1-2 hónapban javasolt az ún. request list benyújtása. Ez arra nyújt lehetőséget, hogy a támogatási szerződés megkötésére és a támogatási döntésre, ezáltal a hatályos szabályok alapján történő jogszerzésre még 2013 vége előtt sor kerüljön.
• Fejlesztési adókedvezmény esetében a bejelentés legkésőbb 2013 decemberéig megtörténjen, kérelem esetében pedig olyan időben, hogy a minisztériumi döntés még 2013 vége előtt megszülethessen.
Fontos megjegyezni, hogy külön mérlegelés szükséges az olyan beruházási vagy kutatás-fejlesztési projektek ütemezésénél, amelyek méretüknél fogva az Európai Bizottság előzetes jóváhagyását igénylik.
Az új programozási időszakban megjelenő, többek között kutatást, technológiai fejlesztést, innováció megerősítését célzó, környezetvédelem és energiahatékonyság növelését ösztönző, valamint a foglalkoztatottsági szintet növelő projektek támogatására kiírt pályázatok legkorábban várhatóan a következő év második-harmadik negyedévétől érhetők majd el. A 2014-2020-as uniós programozási időszakra tervezett projekteket, beruházásokat ezért szintén érdemes átgondolni és az azokra történő szakmai felkészülést már az elkövetkező hónapokban megkezdeni a körvonalazódó EU háttérszabályok véglegesedése tükrében, amelyek meghatározzák a hazai pályázati-támogatási rendszer jövőbeni kereteit és mozgásterét - javasolja a Deloitte.
Hozzászólások (0)