adozona.hu
Az egyéni vállalkozók könyvelése: a pénztárkönyv és a naplófőkönyv titkai (1.)
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/egyeni_vallalkozo_bevetel_penztarkonyv_kolt_XDY48N
Az egyéni vállalkozók könyvelése: a pénztárkönyv és a naplófőkönyv titkai (1.)
A személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja-törvény) hatálya alatt előírt pénzforgalmi (egyszeres) könyvvitel szabályai sokban eltérnek a kettős könyvvitelből ismertektől. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az egyéni vállalkozók könyvvezetése egyszerű. Sokuk számára lehet hasznos segítség cikksorozatom, amelyben a leggyakrabban előforduló gazdasági események pénztárkönyvi, naplófőkönyvi elszámolását mutatom be.
Anélkül, hogy e keretek között átrágnánk magunkat a miérteken, fogadjuk el, hogy az egyéni vállalkozónak a tevékenysége elkezdéséhez is szüksége van némi pénzre és eszközökre – anyagokra, árura, gépekre –, és ezeket a könyvelésében (pénztárkönyvében, naplófőkönyvében, részletező nyilvántartásaiban) is meg kell jelenítenie. Ennek során az szja-törvény 10. §-ában és 5. számú mellékletében részletezetteket kell követnie.
Az egyéni vállalkozók számviteléről részletesen itt tájékozódhat! |
A pénztárkönyvnek nincs a bankszámla adatait rögzítő rovata. Ezért vezetését csak azoknak az egyéni vállalkozóknak ajánlom, akiknek a banki forgalma elhanyagolható. (A banki és a készpénzes forgalom elkülönítését nekik részletező nyilvántartás vezetésével kell biztosítaniuk.)
A pénztárkönyvvel való ismerkedésünk első lépéseként megnézzük, hogyan kell könyvelni a vállalkozó által a vállalkozásba bevitt pénzösszeget és eszközöket, azaz a nyitó tételeket.
A vállalkozó által a vállalkozásba bevitt összeg elszámolása
Adóalapba be nem számító bevétel és Bevétel összesen |
A betett tőke természetesen kivonható a vállalkozásból, ha arra már nincs szükség, a bevételek fedezetet nyújtanak a kiadásokra. A tőkekivét az adóköteles jövedelem alakulására nem gyakorol hatást.
Elszámolása:
Költségnek nem minősülő egyéb kiadások és Kiadások összesen |
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben részletezzük a vállalkozás indításához, továbbá a pénzbevételekhez és a pénzkiadásokhoz kapcsolódó könyvelési tudnivalókat!
Hozzászólások (0)