adozona.hu
Vaterázás: hogyan adózunk 2012-ben?
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Vaterazas_hogyan_adozunk_2012ben_F7516E
Vaterázás: hogyan adózunk 2012-ben?
A közvéleményt élénken foglalkoztatja a kérdés: hogyan kell adózni a vaterás értékesítések után. A kérdést az tette aktuálissá, hogy sokan jövedelmük kiegészítésére használták fel az internetes aukciós portálokat. Közöttük nagyon sok munkanélküli, gyesen, gyeden lévő van, akik számára szinte ez az egyetlen jövedelemszerzési forrás. Persze megjelentek olyanok is, akik a törvényi szabályozatlanságot kihasználva előnyt kívántak kovácsolni a helyzetből.
Az adóhatóság kiemelt ellenőrzéseket kezdett ezen a területen, amit különösen indokolt, hogy sokan úgy gondolták, hogy a vaterás eladások után nem kell adózni. Mindenki lelkesen elkezdte találgatni, hogy mi számít üzletszerűnek.
Nézzünk egy konkrét példát: a magánszemély 4 milliós bruttó bevételre tesz szert úgy, hogy az eladott ingóságok beszerzési értékét nem ismerjük. Általános szabály, hogy adózni kell. Tehát aki 2011-ben vaterán ingóságokat értékesített, annak főszabályként 2012 tavaszán a 2011-es évről személyi jövedelemadó bevallást kell benyújtania. Nem mindegy azonban, hogy milyen jogcím alatt: ingó értékesítésként vagy önálló tevékenységből származó jövedelemként vallja be jövedelmét.
Hogyan számol az adóhatóság?
A NAV ügyfélszolgálatai a következő felvilágosítást adják jelenleg is. Az adóhatóság üzletszerűnek tekinti az internetes portálokon történő ingó eladást. Indoklása az alábbi törvényszövegen alapul:
Szja tv. 58.§ (8) bekezdés: „Nem alkalmazhatók az (1) – (7) bekezdés rendelkezései akkor, ha az ingó vagyontárgy átruházása rendszeresen vagy üzletszerűen végzett tevékenység (gazdasági tevékenység) keretében történik. Ekkor az önálló tevékenységre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.”
A probléma csak az, hogy ez a személyi jövedelemadóról szóló (Szja) törvény 2004-ben hatályos szövege. Az adóhatóság figyelmen kívül hagyja, hogy 2005-től változott a törvény szövege. Milyen adókötelezettséget vélelmez ennek alapján az adóhatóság? Önálló tevékenységből származó jövedelemnek tekinti az ingó értékesítést. Mivel a magánszemély költségként elszámolható bizonylattal nem rendelkezik, ezért 10 százalék átalány költséget számolna el. Így a jövedelem a 4 millió forint 90 százaléka, azaz 3,6 millió lenne.
Fizetendő adók:
• 27% egészségügyi hozzájárulás: 3 600 000 x 0,27 = 972 000 forint
• Személyi jövedelemadó: 3 600 000 x 0,78 x 1,27 x 0,16 = 570 586 forint
Összesen: 1 542 586 forint
Hogyan kell a törvény szerint számolni 2011-ben?
Az Szja törvény üzletszerű ingó értékesítésre vonatkozó szabályai 2005-ben változtak utoljára. Ez van érvényben a mai napig is:
Szja tv. 58.§ (8) bekezdés: „Nem alkalmazhatók az (1) – (7) bekezdés rendelkezései akkor, ha az ingó vagyontárgy átruházása üzletszerűen történik. Ekkor – kivéve, ha a magánszemély a bevételt egyéni vállalkozói tevékenysége keretében szerzi meg - az önálló tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. E rendelkezés alkalmazásában üzletszerű az átruházás, ha ellenérték fejében történik és az ügylettel kapcsolatban a magánszemélynek az általános forgalmi adó szabályszerűen bejelentkezett alanyként adólevonási joga megnyílik.”
A törvény szövegéből egyértelműem kitűnik, hogy az üzletszerű ingó értékesítésnek két feltétele is van:
• a magánszemélynek adószámot kell kérnie,
• adó (áfa) levonási joggal is kell rendelkeznie.
Ez azt jelenti, hogy még akkor sem üzletszerű az ingó értékesítés az Szja törvény rendelkezései értelmében, ha a magánszemély adószámot váltott ki, de az alanyi adómentességet választotta. Ezt erősítette meg az adópolitikáért felelős miniszter is a T/4662. számú 2012-es adócsomag részletes indoklásában.
Ez a törvényi szövegezés valóban egy kiskaput jelent. Aki beszerzi az árut, majd az interneten haszonnal eladja, az nyilvánvalóan üzletszerű tevékenységet végez a köznapi értelemben, és az áfa törvény gazdasági tevékenység fogalma szerint is, de nem végez üzletszerű ingó értékesítést az Szja törvény szerint. A hatályos alkotmány 7/A.§ (1) bekezdés (Általánosan kötelező magatartási szabályt az Alkotmányban megjelölt, jogalkotó hatáskörrel rendelkező szerv által kiadott jogszabály állapíthat meg.) szerint csak a jogalkotónak van lehetősége kötelező érvényű rendelkezést kiadnia. Mind az adóhatóságnak, mind az egyéb jogalkalmazóknak kutya kötelessége a hatályos törvények betartása. Ha az adóhatóság úgy véli, hogy joghézag van, akkor ezt jelzi a jogalkotó felé. A jogalkotó most is megtette a szükséges lépést és 2012-től bezárta a kiskaput. De 2011-ben még a törvényeknek megfelelően a következők szerint kellene elszámolni, bevallani az Szja szerint az ingó értékesítést:
Ha nincs költségszámla, akkor a jövedelem a 4 millió forint bevétel 25 százaléka, azaz 1 millió forint lesz.
Fizetendő adók:
• 27% egészségügyi hozzájárulás: 0 forint
• Személyi jövedelemadó: 1 000 000 x 0,16 = 160 000 forint
• az szja-ból 32 ezer forint adót nem kell megfizetni: - 32 000 forint
Összesen: 128 000 forint
A magánszemélyek jellemzően nem fizetik meg ingóértékesítéseik után a törvényben előírt adót. Aki viszont korrektül szerepeltetné bevallásában az internetes ingó-eladásokból származó jövedelmét, még véletlenül se a NAV ügyfélszolgálatán kérjen tanácsot arról, milyen módon kell adóznia.
Hogyan kell a törvény szerint számolni 2012-ben?
2012-től változik az üzletszerűség megítélése az szja-ban. Először is el kell különíteni a gazdasági tevékenységnek tekinthető értékesítéseket és a nem gazdasági tevékenység keretében történő eladásokat. Az elkülönítés nem egyszerű. Akkor minősül gazdasági tevékenységnek az értékesítés, ha a beszerzés eleve arra irányul, hogy a terméket haszonnal eladja a magánszemély. Ha például a magánszemély vásárol egy karambolos gépkocsit és ezt javítás után rövid időn belül jelentős haszonnal eladja, akkor ez gazdasági tevékenységnek minősül. Ha viszont a megjavított gépkocsit 2 évig használja, majd ezt követően adja el, akkor ez már nem minősül gazdasági tevékenységnek. Nem lesz könnyű az elkülönítés. Ezt észlelhették a jogalkotók is. Valószínűleg ezzel magyarázható, hogy évi 600 ezer forint ingó-értékesítésből származó bevételig nem kell bevallani az ebből származó jövedelmet függetlenül attól, hogy gazdasági tevékenység keretében végezte-e az értékesítést a magánszemély vagy sem. (Nem vonatkozik ez a szabály az ingóértékesítést egyéni vállalkozóként végző magánszemélyre.) Ha viszont e bevétel meghaladja az évi 600 ezer forintot, akkor a teljes összeg adóköteles, nem csak a 600 ezer feletti rész.
Nem lesz tehát akkora különbség a gazdasági és nem gazdasági tevékenység adózásában 2012-ben, mint azt az adóhatóság 2011-ig szerette volna. Mind ingó értékesítés, mind önálló tevékenységből származó jövedelem (gazdasági tevékenység) esetében a jövedelem (számla hiányában) a 4 millió forint 25 százaléka, azaz 1 millió lesz. A fizetendő adó nem üzletszerű ingó értékesítés esetén 2012-re nem változik, így 128 ezer forint lesz.
Fizetendő adók üzletszerű ingó értékesítés (önálló tevékenység) esetén:
• 27% egészségügyi hozzájárulás: 1 000 000 x 0,27 = 270 000 forint
• Személyi jövedelemadó: 1 000 000 x 0,78 x 0,16 = 124 800 forint
Összesen: 394 800 forint
Emlékeztetőül: 2011-ben az adóhatóság törvényi felhatalmazás nélkül 1 542 586 forintot szeretne beszedni vélelmezett üzletszerűség esetén. Ezzel szemben a jogalkotó 394 800 forintot tartott méltányosnak.
Mivel az adóhatóságnak viszonylag nagy mozgástere lesz a tekintetben, hogy gazdasági tevékenységnek minősíti-e a magánszemély tevékenységét, ezért szükség van arra, hogy 2012-ben a magánszemélyek átgondolják tevékenységüket. A vaterán értékesítő magánszemélyek számára – ha szeretnék megkímélni magukat a felesleges tortúrától -- ajánlatos, hogy például 2 millió forint felett már önálló tevékenységből származó jövedelemként vallják be értékesítésüket akkor is, ha valóban saját használt dolgaikat adja el.
Ha a magánszemély éves árbevétele nem haladja meg az 5 millió forintot, alanyi áfamentes lehet még akkor is, ha tevékenysége gazdasági tevékenységnek minősül. Az áfamentességi értékhatár fölött viszont mindenképpen tanácsos valamilyen vállalkozási formában végezni az internetes eladásokat.
Hozzászólások (3)
azért nevezik öket TolvajHivatalnak,rászolgáltak erre a névre és a kötélre MUHHÁHÁHHÁÁ dögvész rájuk és erre a romlott országra
Tisztelt T.J.!
Engem is az érdekelne, hogy 25% vagy 90%-os jövedelemmel számolnának. Kérem ha megtudott valamit ezzel kapcsolatban, írjon. Előre is köszönöm!
Kedves Angyal József!
Köszönöm a számomra hasznos információkat.
Egy kérdésem merült fel, amiben remélem tud számomra segíteni.
Őn azt írta hogy:
"Nem lesz tehát akkora különbség a gazdasági és nem gazdasági tevékenység adózásában 2012-ben, mint azt az adóhatóság 2011-ig szerette volna. Mind ingó értékesítés, mind önálló tevékenységből származó jövedelem (gazdasági tevékenység) esetében a jövedelem (számla hiányában) a 4 millió forint 25 százaléka, azaz 1 millió lesz. A fizetendő adó nem üzletszerű ingó értékesítés esetén 2012-re nem változik, így 128 ezer forint lesz."
Valóban így kell számolni? Mert az APEH oldalán az önálló tevékenységből származó jövedelem esetére a bevétel 90%-át említi jövedelemként.
"Mint ismeretes, az önálló tevékenységből származó bevételből a jövedelmet - a magánszemély választása szerint - vagy tételes költségelszámolással, vagy az igazolás nélkül elszámolható 10 százalék költséghányad levonásával kell kiszámítani. Tételes költségelszámolás esetén a kiadásokat számlával, bizonylattal kell igazolni. Ez már önmagában jelentős hátrány az ingó értékesítés szabályaihoz képest, mely szabályok szerint, abban az esetben, ha nincs meg a beszerzésről szóló számla (ami gyakran előfordul), a bevétel 25%-át terheli adó, míg önálló tevékenység esetén a bevétel 90%-a adódik jövedelemként."
Itt találtam:
http://www.apeh.hu/magyar_oldalak/regiok/eszakalfold/aktualis/e_kereskedelem.html?pagenum=8
Sajnos most nem tudom hogy 25% vagy 90%-os jövedelemmel kell kalkulálni.