hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Osztalékelőleg, osztalékalap adója

  • adozona.hu

Egyéni vállalkozó fizethet-e osztalékelőleget? Ha igen, utalhatja-e a pénzt a magánszámlájára? Mikor kell megfizetnie az adót? Olvasónk kérdéseire Surányi Imréné adószakértőnk válaszolt.

Olvasónk részletes kérdése a következőképpen szólt: „Egyéni vállalkozó havi vállalkozói kivétje bruttó 120 ezer forint, mely után a járulékokat és az adóelőleget megfizeti havonta. Július hónapban szeretne vállalkozói osztalékelőleget felvenni, melyet magánszámlájára utalna, az utaláskor ezt a közlemény rovatban megjelölve. Értelmezésem szerint az egyéni vállalkozó, vállalkozói osztalékalap után csak tárgyévet követő év február 25-én (vagy a bevallás benyújtásakor) válik osztalékadó (16 százalék) és eho (14 százalék) fizetésére kötelezetté. Helyesen járunk-e el, ha a hónapban elutalt osztalékelőleg után nem állapítunk meg előlegfizetési kötelezettséget? Fizethet-e az egyéni vállalkozó osztalékelőleget? A magánszámlára utalást nem minősítheti-e a NAV vállalkozói jövedelemmé és adóztathatja meg utólagosan?”

Surányi Imréné mindenekelőtt leszögezte: az egyéni vállalkozóra a számviteli előírások nem vonatkoznak, nyilvántartási, adózási kötelezettségeit kizárólag a szja törvény határozza meg, ami azt jelenti, hogy esetében a társas vállalkozásoknál előforduló osztalék/osztalékelőleg nem értelmezhető (azaz a szja törvény 66. §-ában foglaltak nem alkalmazhatóak). A magánszámlára utalás sem befolyásolja önmagában az egyéni vállalkozó adókötelezettségét (így az adóelőleg-fizetési kötelezettségét), hiszen adott esetben, ha nem kötelezett pénzforgalmi számla nyitására, a vállalkozói tevékenységével összefüggő pénzforgalmát is a lakossági bankszámláján bonyolíthatja.

A vállalkozói jövedelem szerinti adózást alkalmazó egyéni vállalkozónak adóelőleget

– a vállalkozói kivét és
– a vállalkozói jövedelem után
negyedévenként kell fizetnie.

A vállalkozói kivét utáni adóelőleg mértéke 16 százalék. A negyedéves gyakoriságtól eltérően, ha az egyéni vállalkozó családi járulékkedvezményt kíván igénybe venni, akkor – saját döntése alapján – a vállalkozói kivét adóelőlegét havonta állapítja meg és vallja be.

A vállalkozói személyi jövedelemadó-előleg alapja az adóévben a negyedév végéig megszerzett összes vállalkozói bevétel alapján az erre egyébként irányadó rendelkezések szerint – így különösen az adóévben a negyedév végéig felmerült vállalkozói költségeket (a vállalkozói kivétet is ideértve), az értékcsökkenési leírás időarányos részét és az egyéni vállalkozói tevékenység révén keletkezett elhatárolt veszteséget figyelembe véve – meghatározott vállalkozói adóalap.

A negyedévenként fizetendő vállalkozói személyi jövedelemadó-előleg a vállalkozói adóelőleg-alap után számított vállalkozói személyi jövedelemadónak az a része, amely meghaladja

– a vállalkozói bevétel alapján az egyéni vállalkozó által az adóévre már megállapított adóelőleg(ek), valamint
– az egyéni vállalkozót - az adóévben már megfizetett, igazolt kamat alapján – a negyedév végéig megillető kisvállalkozások adókedvezménye
összegét.

A vállalkozói személyi jövedelemadó-előleg mértéke az adóelőleg-alap 500 millió forintot meg nem haladó összegére 10 százalék, a meghaladó részre 19 százalék.

Nem kell adóelőleget fizetni mindaddig, amíg az adóév elejétől összesítve, vagy egyébként, amely negyedévben a fizetendő összeg nem haladta meg a 10 ezer forintot.

Az egyéni vállalkozónak a negyedévenként fizetendő adóelőlegeket az adóbevallásában negyedéves bontásban – a negyedév utolsó hónapjának kötelezettségeként – kell bevallania.

Az előzőeken túlmenően, a vállalkozói osztalékalap adója 16 százalék. A vállalkozói osztalékalapot és annak adóját az adóbevallásban kell megállapítani. A vállalkozói osztalékalap a vállalkozói személyi jövedelemadó (mértéke a szja tv 49/B § szerint meghatározott vállalkozói jövedelem 500 millió forintot meg nem haladó részére 10 százalék, a meghaladó részére 19 százalék) levonása után fennmaradó vállalkozói jövedelemből a szja tv 49/C § (2)-(6) bekezdés rendelkezései szerint meghatározott összeg, amely után az adót a bevallás benyújtására előírt határidőig kell megfizetni, azaz a vállalkozói osztalékalap után nem kell adóelőleget fizetni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink