adozona.hu
Osztalékelőleg, osztalékalap adója
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Vallalkozoi_osztalekalap_adoja_T4J025
Osztalékelőleg, osztalékalap adója
Egyéni vállalkozó fizethet-e osztalékelőleget? Ha igen, utalhatja-e a pénzt a magánszámlájára? Mikor kell megfizetnie az adót? Olvasónk kérdéseire Surányi Imréné adószakértőnk válaszolt.
Olvasónk részletes kérdése a következőképpen szólt: „Egyéni vállalkozó havi vállalkozói kivétje bruttó 120 ezer forint, mely után a járulékokat és az adóelőleget megfizeti havonta. Július hónapban szeretne vállalkozói osztalékelőleget felvenni, melyet magánszámlájára utalna, az utaláskor ezt a közlemény rovatban megjelölve. Értelmezésem szerint az egyéni vállalkozó, vállalkozói osztalékalap után csak tárgyévet követő év február 25-én (vagy a bevallás benyújtásakor) válik osztalékadó (16 százalék) és eho (14 százalék) fizetésére kötelezetté. Helyesen járunk-e el, ha a hónapban elutalt osztalékelőleg után nem állapítunk meg előlegfizetési kötelezettséget? Fizethet-e az egyéni vállalkozó osztalékelőleget? A magánszámlára utalást nem minősítheti-e a NAV vállalkozói jövedelemmé és adóztathatja meg utólagosan?”
Surányi Imréné mindenekelőtt leszögezte: az egyéni vállalkozóra a számviteli előírások nem vonatkoznak, nyilvántartási, adózási kötelezettségeit kizárólag a szja törvény határozza meg, ami azt jelenti, hogy esetében a társas vállalkozásoknál előforduló osztalék/osztalékelőleg nem értelmezhető (azaz a szja törvény 66. §-ában foglaltak nem alkalmazhatóak). A magánszámlára utalás sem befolyásolja önmagában az egyéni vállalkozó adókötelezettségét (így az adóelőleg-fizetési kötelezettségét), hiszen adott esetben, ha nem kötelezett pénzforgalmi számla nyitására, a vállalkozói tevékenységével összefüggő pénzforgalmát is a lakossági bankszámláján bonyolíthatja.
A vállalkozói jövedelem szerinti adózást alkalmazó egyéni vállalkozónak adóelőleget
– a vállalkozói kivét és
– a vállalkozói jövedelem után
negyedévenként kell fizetnie.
A vállalkozói kivét utáni adóelőleg mértéke 16 százalék. A negyedéves gyakoriságtól eltérően, ha az egyéni vállalkozó családi járulékkedvezményt kíván igénybe venni, akkor – saját döntése alapján – a vállalkozói kivét adóelőlegét havonta állapítja meg és vallja be.
A vállalkozói személyi jövedelemadó-előleg alapja az adóévben a negyedév végéig megszerzett összes vállalkozói bevétel alapján az erre egyébként irányadó rendelkezések szerint – így különösen az adóévben a negyedév végéig felmerült vállalkozói költségeket (a vállalkozói kivétet is ideértve), az értékcsökkenési leírás időarányos részét és az egyéni vállalkozói tevékenység révén keletkezett elhatárolt veszteséget figyelembe véve – meghatározott vállalkozói adóalap.
A negyedévenként fizetendő vállalkozói személyi jövedelemadó-előleg a vállalkozói adóelőleg-alap után számított vállalkozói személyi jövedelemadónak az a része, amely meghaladja
– a vállalkozói bevétel alapján az egyéni vállalkozó által az adóévre már megállapított adóelőleg(ek), valamint
– az egyéni vállalkozót - az adóévben már megfizetett, igazolt kamat alapján – a negyedév végéig megillető kisvállalkozások adókedvezménye
összegét.
A vállalkozói személyi jövedelemadó-előleg mértéke az adóelőleg-alap 500 millió forintot meg nem haladó összegére 10 százalék, a meghaladó részre 19 százalék.
Nem kell adóelőleget fizetni mindaddig, amíg az adóév elejétől összesítve, vagy egyébként, amely negyedévben a fizetendő összeg nem haladta meg a 10 ezer forintot.
Az egyéni vállalkozónak a negyedévenként fizetendő adóelőlegeket az adóbevallásában negyedéves bontásban – a negyedév utolsó hónapjának kötelezettségeként – kell bevallania.
Az előzőeken túlmenően, a vállalkozói osztalékalap adója 16 százalék. A vállalkozói osztalékalapot és annak adóját az adóbevallásban kell megállapítani. A vállalkozói osztalékalap a vállalkozói személyi jövedelemadó (mértéke a szja tv 49/B § szerint meghatározott vállalkozói jövedelem 500 millió forintot meg nem haladó részére 10 százalék, a meghaladó részére 19 százalék) levonása után fennmaradó vállalkozói jövedelemből a szja tv 49/C § (2)-(6) bekezdés rendelkezései szerint meghatározott összeg, amely után az adót a bevallás benyújtására előírt határidőig kell megfizetni, azaz a vállalkozói osztalékalap után nem kell adóelőleget fizetni.
Hozzászólások (0)