hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Üzemanyag-megtakarítás: kinek, mennyi adható adómentesen?

  • adozona.hu

Egy nemzetközi és belföldi fuvarozással foglalkozó cég minden tehergépkocsija 3,5 tonnát meghaladó. Hogyan kell kiszámolniuk az üzemanyag-megtakarítást a gépkocsivezetőknek (melyik két üzemanyag-fogyasztást kell összehasonlítaniuk), és azt milyen bizonylattal kell alátámasztaniuk? – kérdezte olvasónk. Juhász Tibor okleveles adószakértőnk válaszolt.

A személyi jövedelemadóról (szja) szóló törvény 27. paragrafus (1) bekezdésének b) pontja szerint a nem önálló tevékenységből származó bevételt az adóalap megállapítása előtt csökkenti a munkáltató által az alkalmazottja, a társas vállalkozás által a tevékenységében személyesen közreműködő tagja számára – a munkaköre (tevékenysége) szerint a munkáltató, a társas vállalkozás által üzemeltetett gépjármű vezetőjeként teljesített kilométer-futásteljesítménye alapulvételével – üzemanyag-megtakarítás címén fizetett, annak mértékét meg nem haladó összeg, de legfeljebb havi 100 ezer forint.

Jellemzően a fuvarozók jövedelemkiegészítéseként tartják számon, az üzemanyag-megtakarítás címén kifizethető havi 100 ezer forintot, pedig más is megkaphatja ezt a bevételcsökkentő juttatást, így a 3,5 tonna feletti járművek vezetőinek is jár.  

A törvény tehát nem korlátozza kizárólag a fuvarozókra ezt a lehetőséget, az üzemeltett jármű vezetőjéről és annak vezetői jogcíméről beszél. Minden vállalkozás élhet ezzel a lehetőséggel, amely járművet üzemeltet, nem feltétel, hogy a gépjármű teherautó legyen.

Mi az az üzemanyag-megtakarítás?

A jogszabályok pontosan meghatározzák, hogy egy céges autó vagy busz esetén az üzemeltető hány liter üzemanyag-fogyasztást tud elszámolni. Az autó fogyasztása azonban a legritkább esetben lesz pont annyi, amennyit a NAV elszámolni enged. Ha a valóságban a sofőr kevesebb üzemanyagot használ el, mint amennyit a norma elszámolni enged, akkor lehet kifizetni a különbséget, ha többet akkor azzal növelni kell a társaságiadó-alapot. Ha például a NAV norma szerint 100 litert fogyaszthatna az adott jármű, de csak 90-et fogyasztott, akkor 10 liter a megtakarítás. A 10 litert be kell szorozni a NAV által közzétett üzemanyagárral, s az lesz, amit megkaphat a sofőr.

Az üzemanyag-megtakarítás jogcímen történő kifizetés után havi 100 ezer forintig nem kell adót fizetni. 

Ki kaphatja ezt a juttatást?

Az szja-törvény a megtakarítás kifizetésének feltételeként csak azt szabja meg, hogy a jármű futásteljesítményét menetlevéllel, fuvarlevéllel kell igazolni. A menetlevelet a sofőr vezeti. A cégautó úti céljai, az autót vezető sofőrök és a kilométeróra-állások szerepelnek benne. A fuvarlevelet a küldemény feladója (vagy a szállítócég alkalmazottja) tölti ki. Egyrészt információkat ad a küldeményről, másrészt bizonyítja a szállítmány átvételét.

A megtakarítást a vállalkozás az alkalmazottja, illetve a személyesen közreműködő tagja számára számolhatja el. Tehát egy társas vállalkozó (bt. vagy kft. személyesen közreműködő tulajdonosa) is elszámolhatja saját magának. Egyéni vállalkozó ugyanakkor a saját maga számára nem tudja elszámolni a megtakarítást, de az alkalmazottjának kifizetheti.

A törvény azt sem teszi kötelezővé, hogy a megtakarítást csak járművezetői munkakörben dolgozó alkalmazott számára lehet kifizetni. Tehát nem kell járművezetői munkakörben dolgoznia, azt viszont igazolni kell, hogy a visszatérítés alapjául szolgáló utakon ő vezette a járművet. Ezt az adatot a fuvarlevél, menetlevél tartalmazza.

Milyen bizonylat szükséges?

Erről tételesen nem rendelkezik a törvény, de pontosan meghatározza az elszámolás alapját. A futásteljesítmény, illetve az üzemanyagszámla járműre vonatkozó mennyisége a kiindulási alap, és figyelembe kell venni a tank induló mennyiségét, illetve a még el nem használt, a tankban lévő mennyiséget, azaz a nyitó, a beszerzési és a záró üzemanyagállást. A norma szerinti literből ki kell vonni a futásra jutó üzemanyag-felhasználás mennyiségét literben.

Havi 100 ezer forintig az üzemanyag-megtakarítás nem számít bevételnek a magánszemélynél, amit kifizetési bizonylattal lehet folyósítani. Javasolt a bérelszámolás keretében a bérfizetési jegyzéken feltüntetni.

Fontos figyelembe venni, hogy a megtakarítás kifizetése nem kötelező, csak egy lehetőség. Az is elképzelhető, hogy a munkáltató kifizeti egy részét, de nem az egészet.

Az üzemanyag-megtakarítás tehát egy törvényesen kihasználható adómentes jövedelemjuttatási lehetőség minden olyan vállalkozás számára, mely valamilyen járművet üzemeltet. Érdemes kihasználni ezt a lehetőséget, ezzel is csökkentve a fizetésekre rakódó közterhek nagyságát.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Revolut

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Külföldi napidíj, árfolyam 2

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Személyi kedvezmény visszamenőleges érvényesítése

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink