31 találat a(z) feles bérlet cimkére

Feles bérlet Kérdés

Tisztelt Adózóna! A feles bérlettel kapcsolatosan lenne kérdésem. Adott egy földtulajdonos, aki feles bérletbe adja a földterületét (6 évre) egy bérlőnek, aki kompenzációs felárra jogosult őstermelő. Megegyeznek a termény 50%-ában. Ennek az 50%-nak meghatározzák a szokásos díját, amivel a haszonbérletet is el lehet számolni. A földtulajdonos nem tud mit kezdeni a kapott terménnyel, ő pénzben szeretné megkapni a bérleti díjat. Helyesen járnak-e el, ha a földtulajdonos adásvételi szerződéssel eladja az 50% terményt a bérlőnek, aki megveszi ugyanannyi értékben, mint a termény átadáskori értéke, és kifizeti a vételárat a földtulajdonosnak? A bérlő költségként el tudja-e számolni a feles bérlet összegét és a megvásárolt (visszavásárolt) terményt eladhatja-e kompenzációval a többi terményével együtt? A földtulajdonosnak lesz-e adófizetési kötelezettsége ebből az ügyletből? Figyelembe kell-e venni ebben az esetben az ingóság értékesítésére vonatkozó 600 000 Ft adómentes határt? Válaszukat előre is köszönöm! Krivikné H. Marianna

Föld feles bérlet minimum terményhányad Kérdés

Föld feles bérletnél meg kell határozni, hogy a bérbeadó tulajdonos mekkora hányadot kap a megtermelt terményből. Mekkora lehet ennek minimális és maximális mértéke? Köszönöm.

Feles bérlet, terményértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! A témával kapcsolatosan volt már két kérdésem: http://adozona.hu/kerdesek/2017_9_25_Felesberlet_termenyertekesites_sz_ejq és http://adozona.hu/kerdesek/2017_9_22_Feles_berlet_termeny_ertekesites__vkp További kérdés merült még fel a feles bérlet fejében kapott termény értékesítésével kapcsolatosan. A konkrét esetünkben a bérbeadónak van adószáma 1-es alanyi adómentes áfakóddal egyéb tevékenységre, melyben nem szerepel gabonaértékesítés, emellett őstermelő is, de nem műveli a földjét, így nincs érvényes betétlapja. Ez esetben, az előző két kérdésemre adott válaszok alapján jól értelmezem, hogy a terményt továbbra is megállapodás alapján magánszemélyként a 8-as adóazonosítójával értékesíti? Mivel egyéni vállalkozóként nincs benne a tevékenységében, őstermelőként pedig ezzel kapcsolatosan nem jogosult kompenzációs felárra és érvényes betétlapja sincs. Ugyanezen példánál maradva, ha annyiban módosul a bérbeadó, hogy továbbra is mentes adószámos és őstermelőként van érvényes betétlapja, mert bizonyos földjeit műveli, bizonyos földjét pedig feles bérletbe adja. Ez esetben is a bérletért kapott terményt magánszemélyként a 8-as adóazonosítójával értékesítheti megállapodás alapján? Köszönöm válaszát.

Feles bérlet, terményértékesítés bizonylata, áfatartalom Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem az értékesítés formájával és az áfával kapcsolatos lenne. A feles bérleti szerződés értelmében annak díját – megállapodás alapján – terményben egyenlíti ki a bérlő. A bérbeadó a terményt cégünk felé értékesíti. Mivel őstermelői tevékenységet nem végzett ezzel a terménnyel kapcsolatosan, őstermelőként ezt nem értékesítheti felénk, kompenzációs felárra ezzel kapcsolatosan nem jogosult (tudomásom szerint). Kérdésem, hogy akkor hogyan értékesítheti a terményt? Felvásárlási jegyet így nem állíthatok ki, akkor csak egy szerződés alapján történjék a vásárlás, és így nem kell kiállítani más dokumentumot, vagy mégis ki kell állítani bizonylatot, de milyet? Az elszámolásban a magánszemély 8-as adószámával értékesít? Mivel kukoricáról van szó, ami fordított áfás, van-e itt valamelyik félnek áfafizetési kötelezettsége? Nekem mint cégnek van-e jelentési kötelezettségem a 1708-as bevalláson? Köszönöm válaszát.

Feles bérlet haszonbérleti díja, FELIR azonosító szükségessége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem tájékoztatását. A mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvénnyel összefüggő egyes rendelkezésekről és átmeneti szabályokról szóló 2013. évi CCXII. törvény 66. §-ában szabályozott feles bérlet szerint kötött haszonbérleti szerződés után a haszonbérleti díj terményben jár a bérbeadónak. Ő viszont az elszámoláskor pénzben kéri a termény árát, hivatkozva a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 6:59. §-ára, mely szerint a szerződő felek a szerződésekre vonatkozó egyes rendelkezésektől egyező akarattal eltérhetnek. Jogszerű-e ez esetben a haszonbérleti díj pénzben történő kifizetése, illetve milyen adó-, illetve járulékfizetési kötelezettségei vannak a bérbeadónak és a bérbevevőnek? A haszonbérlet időtartama az 5 évet meghaladja, így az ügyletnek nincs szja-vonzata. A másik kérdés a FELIR azonosítóval kapcsolatos: valóban szükség van-e ebben az esetben a FELIR-számra, akkor is, ha a mezőgazdasági terményt az eladó nem saját gazdaságában előállított termékként és nem őstermelői kategóriában kívánja értékesíteni, hanem vásárolt termékként ingóértékesítésként? Válaszát előre is köszönöm!

Feles bérleti szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi ügyben kérném állásfoglalását: Egy földtulajdonnal rendelkező társaság feles bérleti díj fejében a mezőgazdasági tevékenységet folytató társaság részére átengedi a földterületek használatát, annak fejében, hogy szerződés szerint a művelési naplóban rögzített termény aratást követő x százalékát megkapja. A földterületet átengedő bérbeadó társaság ezen mennyiségű terményt mint " földbérleti díjat" megkapja a mezőgazdasági (ténylegesen földterületet használó) társaságtól. Kérdés: a termőföldet birtokló társaságnál a földhasználat átengedéséből kifolyólag milyen számlát kell kiállítani, amely ellenértéke lesz a másik társaság földhasználatának? Egyátalán kell-e kiállítani számlát? Törvény szerint szabad-e bérleti díjról számlát kiállítani? A másik társaság, amely a terményt mint vagyoni elemet átadja fizetés gyanánt a földtulajdonos társaságnak (önmagában ez nem terményértékesítés, erről számlakiállítás, ha jól gondolom, nincs) de ennek áfatörvény szempontjából milyen bevallási kötelezettsége van? Mindkét társaság áfakörös, a földterületet bérbeadó benne van az általános szabályoktól eltérő (bejelentkezett) ingatlan bérbeadás áfakörében. Segítségét előre is megköszönöm.

Részesművelés és feles bérlet: mi minősül bevételnek? Cikk

A föld hasznosításának részesművelés jogcímén történő átengedése nem feleltethető meg az Szja tv. szerinti termőföld-haszonbérbeadásnak, így a részesművelési szerződés alapján megszerzett bevétel nem tekinthető termőföld bérbeadásából származó bevételnek, az – attól függően, hogy ezt a tevékenységet a tulajdonos milyen formában végzi – önálló tevékenységből származó, illetőleg egyéni vállalkozói vagy mezőgazdasági őstermelői bevételnek minősül.

Feles bérlet Kérdés

Tisztelt Adózóna! A feles bérlettel kapcsolatosan konkrét példára szeretnék választ kapni. Földtulajdonos magánszemély 15 hektár területet akar feles bérletbe adni. Bérleti díjként a megtermelt termény 30 százalékában egyeztek meg. A bérlő szeretné elszámolni költségei között a bérleti díjat, a földtulajdonosnak is pénz kell és nem termény. Szeretnénk szabályosan eljárni, mert úgy tudom, hogy a feles bérletnél pénzbeli elszámolás nem lehetséges. A válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel H.Marianna

Feles bérlet bizonylatolása II. Kérdés

A 01. 05-ei, azonos című kérdésemhez kapcsolódóan kérdezném: A felesbérleti szerződés alapján átadott terméket úgy kell a bérlőnek kezelnie, mintha értékesítésről lenne szó, azaz meg kell állapítania a termény – áfát is magában foglaló – piaci értékét, és számlát kell kibocsátania róla. Kérdésem az, hogy ebben az esetben konkrét költség a bérleti díjról nem jelenik meg ebben az ügyletben? Ha jól értelmezem, akkor az összevezetéssel ez az ügylet nulla értékkel zárul. Ha nem így van, akkor kérhetnék egy példát? Köszönöm szépen!

Feles bérlet, kiegyenlítés pénzben Kérdés

Feles haszonbérlet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfás családi gazdálkodó terményben fizeti meg a földbérleti díjat, szerződés szerinti mértékben. A kérdésem az lenne, hogy mint bérlő, köteles vagyok-e számlát kiállítani az átadott terményről? Köszönöm válaszát! Kovács Adrienn

Feles bérlet – bérleti díj Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Feles bérlettel kapcsolatba az lenne a kérdésem, hogy a bérbevevő, aki őstermelő, élhet-e a pénzben történő bérleti díj kötelezettségével? Terményben állapodtak meg, de mivel a termett termény mennyiségére a bérlő szerződést kötött, így azt teljesítenie kellett, és így nem áll rendelkezésére a bérlő részére szükséges termény mennyisége. Amennyiben nem, akkor mi a teendője a bérbeadónak? Segítségüket köszönöm: Plaveczné

Feles bérlet Kérdés

Feles bérlet esetén a bérlő köteles a megtermelt termény szerződés szerinti hányadát a termőföld tulajdonosának átadni. Ez a bérbeadónál úgy viselkedik, mint a földbérleti díj. A kérdés az, hogy hogyan kell könyvelni a terményátadást feles bérleti szerződés esetén a bérlőnél? Készletre veszi saját termékként és eladásként, számlával, áfával adja át, vagy idegen készletként kezeli, tárolja, és "csak" átvételi bizonylat készül? Ebben az esetben az átadásra kerülő terményre jutó költséget földbérleti díjként könyveli?

Mezei leltár Kérdés

Tisztelt Sinka Júlia! Nagy érdeklődéssel olvastam a mezei leltárral kapcsolatos cikkét, amihez ezúton is gratulálok! Ezzel kapcsolatban az alábbi kérdésem van: Felek feles bérleti szerződést kötöttek, amely alapján a bérlő a termény felét köteles átadni bérleti díjként a bérlőnek. Erről a bérbeadó áfamentes számlát állít ki (ingatlan-bérbeadás, nem jelentkezett be áfakörbe). Másik tényállási elemként a bérleti jogviszony létrejöttekor, a birtokba adáskor a felek a meglévő mezei leltár vonatkozásában elszámolnak egymással oly módon, hogy azt a föld tulajdonosa (aki egyben a bérleti szerződés bérbeadója is) átruházza a vevőnek (aki egyben a bérleti szerződés bérlője is). Ezt a felek ingó adásvételnek minősítik (mivel a mezei leltár végleges átruházása és birtokba adása is megtörtént, az áfatörvény szerinti termékértékesítés feltételei álláspontom szerint fennállnak), és erre tekintettel erről áfával terhelt számlát állít ki az eladó, amelyet a vevő megfizet, az eladó bevall, és befizet a költségvetésbe. Ez így megfelelő gyakorlat? Köszönöm!

Külföldivel kötött feles bérlet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi összetett kérdésben szeretném a segítségét kérni. Társaságunk egy külföldi magánszeméllyel kíván 10 évre felesbérleti szerződést kötni, vagyis a földbérleti díjat minden évben terményben fizetnénk ki, amit – miután a magánszemélynek nincs szüksége a terményre – társaságunk visszavásárolná tőle. Kérdésem lenne, hogy amennyiben a külföldi magánszemély Magyarországon áfában regisztráltatja magát, és áfás adószámot kér (miután az éves bevétele 6 millió forint felett várható), a társaságunk által részére földbérlet címén kiadott terményt (például kukorica, repce, búza) számlázhatjuk-e részére fordított áfával, illetve a tőle visszavásárolt terményt ő is számlázhatja felénk fordított áfával? Amennyiben a bérbeadásnál az adómentességnél marad, akkor is érvényesül a fordított áfásan "beszerzett" terménynél a fizetendő és egyben levonásba helyezhető (vagyis egyenlegében nulla) áfa, vagy ennek áfáját csak abban az esetben helyezheti levonásba, ha a bérbeadásra az adókötelessé tételt választja? Másik kérdés a jövedelem adózása: a földbérlet Magyarországon, a fekvés szerinti országban adóköteles, így jól gondolom, ha 5 évnél hosszabb a bérleti idő, úgy adómentes bevétele lesz? Viszont az ingóság értékesítésére a belföldi vagy a külföldi szabályok szerint kell az adókötelezettséget megállapítania? Segítségét előre is köszönöm! Tímea

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink