hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Rejtélyes koncepció az szja-módosításoknál

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

Rejtély, hogy milyen adópolitikai koncepció mentén írta át a törvényhozás a személyi jövedelemadó biztosításokra vonatkozó rendelkezéseit. Sem az egykulcsos adózás, sem a munkahelyvédelmi akcióterv nem indokolt változtatást, míg a hiánycél tartása szempontjából inkább kevesebb bevételre lehet számítani ebben a körben, és a módosítások nyomán az eddiginél is bonyolultabb szabályozás még az adózás egyszerűsítését célzó programhoz sem sorolható. Nem csoda, hogy az új előírások labirintusában sem a biztosítók, sem az ügyfeleik nem találják a kijáratot. Összefoglalják az eligazodáshoz szükséges legfontosabb tudnivalókat.

A biztosítás lényege a biztosítási szerződés, amelynek alapján a biztosító meghatározott jövőbeli esemény (biztosítási esemény) bekövetkezésétől függően bizonyos összeg megfizetésére vagy más szolgáltatás teljesítésére, a biztosított, illetve a másik szerződő fél pedig díj fizetésére kötelezi magát. A biztosítási esemény lehet különösen a szerződésben megállapított károsító esemény, halál bekövetkezése, meghatározott életkor elérése, testi sérülést, rokkantságot, egészségkárosodást vagy halált okozó baleset. A biztosítás jellegét tekintve lehet vagyonbiztosítás, felelősségbiztosítás, életbiztosítás, balesetbiztosítás, illetve ezek kombinációja. A személyi jövedelemadó (Szja) törvény a biztosítási szerződés alapján bekövetkező szja-kötelezettséget (vagy mentességet) – a biztosítási esemény, a biztosítási szerződés jellegétől, a díj fizetésére kötelezett, személyétől, illetve a biztosító szolgáltatására jogosult személytől függően – a biztosítási díj fizetéséhez, a biztosító által adott engedményhez, a biztosító által nyújtott szolgáltatáshoz, illetve teljesítéshez (úgynevezett „adóztatási pontok”) rendeli.

A biztosítási díj fizetéséhez kapcsolódó szabályok I.

A törvény 2013. január 1-jétől egyértelműen kimondja, hogy magánszemély biztosítottra kötött biztosítási szerződés alapján a biztosított magánszemély a biztosítási díj formájában adóköteles jövedelmet szerez, ha a díj fizetésére a biztosítás szerződőjeként nem ő maga, hanem más személy kötelezett [Szja törvény 3. § 89. pont].

E szabály alól azonban számos kivételt tartalmaz a törvény, amelyek alapján a biztosított helyett más által fizetett biztosítási díj után a legtöbb esetben csak akkor merül fel adókötelezettség, ha a kivételhez rendelt feltételek nem teljesülnek. Vegyük sorra a kivételeket:

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Adószámos magánszemély

Lepsényi Mária

adószakértő

Sátor bérbeadás

Nagy Norbert

adószakértő

Őstermelőnél kapott előleg

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink