adozona.hu
Őstermelők családi gazdasága: most még lehet sakkozni a jövedelemmel és felosztásával
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Ostermelok_csaladi_gazdasaga_most_meg_lehet_T1W4GX
Őstermelők családi gazdasága: most még lehet sakkozni a jövedelemmel és felosztásával
Viszonylag egyszerű lépéssel előnyükre módosíthatják az év során szerzett jövedelmük felosztását az őcsg-k. Ismertetjük, hogyan.
Kik lehetnek tagok?
Az őstermelők családi gazdasága olyan termelési közösség, ami
• önálló jogalanyisággal és a tagok vagyonától elkülönült vagyonnal nem rendelkezik,
• legalább két, egymással hozzátartozói láncolatban álló, mezőgazdasági őstermelő tag hozza létre,
• és benne a mezőgazdasági őstermelők az őstermelői tevékenységüket saját gazdaságukban közösen, valamennyi tag személyes közreműködésével, összehangoltan végzik.
Hozzátartozói láncolaton
a) a közeli hozzátartozói kapcsolatban lévő természetes személyek, valamint
b) az a) pont szerinti személyek hozzátartozói és
c) a b) pont szerinti személyek egyenesági rokonai által alkotott csoportot kell érteni.
Közeli hozzátartozónak minősül a házastárs, az egyenesági rokon, az örökbe fogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbe fogadó, a mostoha- és a nevelőszülő és a testvér.
Hozzátartozónak minősül a közeli hozzátartozó, az élettárs, az egyenesági rokon házastársa, a házastárs egyenesági rokona és testvére, és a testvér házastársa.
Átalányadózás
Az őstermelők családi gazdasága tagjai az átalányadózást abban az esetben alkalmazhatják, ha a családi őstermelői tevékenység keretében végzett őstermelői tevékenység bevétele az adóévben nem haladja meg a tagok (ideértve a képviselőt is) adóév utolsó napja szerinti létszáma és az éves minimálbér tízszerese szorzatának összegét, de legfeljebb az éves minimálbér negyvenszeresét, azaz 2023-ban 111 360 000 forintot.
Az 1 főre jutó bevétel azonban nem haladhatja meg az éves minimálbér tízszeresét, azaz 27 840 000 forintot. (Ezt nem befolyásolja, hogy a havi minimálbér 2023. december 1-jétől 266 800 forintra emelkedett.)
Így az év utolsó napjain a bevételek ismeretében a feltételek megléte esetén a tagok számát még lehet növelni, mivel az év utolsó napján meglévő taglétszám az irányadó.
A bevételből egységesen 90 százalék költséghányadot lehet levonni, vagyis a bevétel 10 százaléka lesz a jövedelem. E jövedelemből az éves minimálbér felét meg nem haladó rész – 1 392 000 forint – lesz adómentes jövedelem (szja-törvény 1. számú melléklet 4.26. pont).
Fontos tudni, hogy az adómentes értékhatár átalányadózás esetén nem az őstermelő bevételéhez, hanem jövedelméhez kötött!
Abban az esetben, ha például az őstermelők családi gazdaságának három tagja van, akkor a tagok az átalányadózást akkor alkalmazhatják, ha az általuk együttesen elért bevétel nem haladja meg az éves minimálbér 30-szorosát, azaz 2 784 000 *30 = 83 520 000 forintot. Ha 2023 májusában az őstermelők családi gazdaságába új tag lépett be, akkor az átalányadózás az éves minimálbér 40-szeresét meg nem haladó bevétel erejéig, azaz 111 360 000 forintig alkalmazható.
Nyereség felosztása
Az őstermelők családi gazdaságának tagjai szabadon dönthetnek arról, hogy milyen arányban részesednek a családi őstermelői tevékenység nyereségéből, illetve veszteségéből. A felosztás történhet egyenlő arányban, de a tagok dönthetnek úgyis, hogy eltérő arányban részesednek a családi őstermelői tevékenység jövedelméből (nyereségéből, veszteségéből). A tagok jövedelem felosztására vonatkozó döntését az őstermelők családi gazdaságának alapító szerződésében kell rögzíteni. Ezt is lehet még módosítani. Ezt a lépést akkor érdemes megtenni, ha 25 év alatti fiatalnak, vagy például 30 év alatti anyának lenne jövedelme.
A családi őstermelői tevékenységet folytató őstermelő e tevékenységéből származó bevételét és – tételes költségelszámolás esetén – azzal kapcsolatos költségét:
• egyenlő arányú felosztás esetén: a közösen elért összes bevételnek, illetőleg összes költségnek a tagok számával történő elosztásával;
• nem egyenlő arányú felosztás esetén: az őstermelők családi gazdaságának alapító szerződésében meghatározott módon állapítja meg.
A bevételek és költségek igazolására – a felosztási módtól függetlenül – bármelyik tag nevére kiállított bizonylat alkalmas. A gépjármű használatával összefüggő költségeket a tagok csak azonos elszámolási mód választásával vehetik figyelembe, azonban a tagok közül csak azét, aki a gépjárműhasználattal összefüggő költségek elszámolására az szja-törvény alapján jogosult.
Az őstermelők családi gazdaságát alkotó tagok, bár az őstermelői tevékenységet közösen folytatják, külön-külön kötelesek eleget tenni adókötelezettségüknek. A családi őstermelői tevékenység bevételeiről és költségeiről azonban elegendő egy nyilvántartást vezetniük [szja-törvény 6. számú melléklet 2. és 4. pont].
Elszámolás a taglétszám változása esetén
Az őstermelők családi gazdaságából év közben kiváló tag jövedelmét úgy kell meghatározni, hogy a kiválás időpontjáig megszerzett bevételt és – tételes költségelszámolás esetén – a költségeket fel kell osztani az addig közös tevékenységet folytató családtagok között. Ezen túl a tagok megállapodhatnak a kiválást megelőző időszakot érintő, de azt követően érkező bevételek és felmerült költségek megosztásáról is.
A közös gazdálkodást tovább folytató tagok és az esetlegesen év közben belépő új tag (vagy tagok) jövedelmét év végén úgy kell megállapítani, hogy az adóévben megszerzett összes bevételt és elismert költséget (tételes költségelszámolás esetén) a választott felosztási mód szerint (egyenlő vagy nem egyenlő arányban) el kell osztani az év végén fennálló taglétszámmal [szja-törvény 6. számú melléklet 5. pont].
A kiegészítő tevékenységből származó bevétel elszámolása
Amennyiben az őstermelők családi gazdasága kiegészítő tevékenységet (tevékenységeket) is végez és az ebből származó bevétel meghaladja a teljes családi őstermelői tevékenységből származó bevétel negyedét, akkor a kiegészítő tevékenységből/tevékenységekből származó teljes bevétel adókötelezettségét az önálló tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó szabályok szerint kell meghatározni. A kiegészítő tevékenységből származó jövedelem elszámolása során is az őstermelők családi gazdaságának alapító okiratában rögzített felosztási mód szerint kell eljárni [szja-törvény 6. számú melléklet 6. pont]-
Az elhatárolt veszteség elszámolása családi őstermelői tevékenység esetén
Az őstermelők családi gazdaságának tagjai – a korábbi szabályok szerint működő családi gazdaságok tagjaival analóg módon – változatlan tartalommal alkalmazhatják a tagságukat megelőzően végzett tevékenységük során keletkezett elhatárolt veszteség elszámolására vonatkozó szabályt. Eszerint a családi őstermelői tevékenység megkezdésének adóévét megelőzően elhatárolt veszteséget a tagnak a családi őstermelői tevékenységből származó, rá jutó jövedelemből, egyénileg kell levonnia [szja-törvény 22. § (3) bekezdés].
Hozzászólások (0)