adozona.hu
Művészeti tevékenység adózása
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Muveszeti_tevekenyseg_adozasa_WGK4YR
Művészeti tevékenység adózása
Hogyan adózik a művészeti tevékenységgel foglalkozó adószámos magánszemély és miként számolhatja el a költségeit? Olvasói kérdésre Surányi Imréné adószakértőnk válaszolt.
Olvasónk a következő kérdéseket tette fel: „Ha adószámos, de nem egyéni vállalkozó magánszemély grafikai munkákat végez magyar vállalkozásoknak, magyar és külföldi magánszemélyeknek, valamint külföldi vállalkozásoknak egyaránt, akkor az ő tevékenysége milyen jogcímen adóköteles? Feltételezem, hogy önálló tevékenység. Ekkor feltételezem, hogy felhasználói szerződést kellene kötnie az illető személyekkel. Esetében választható a 37/1997. kormányrendelet szerinti költségelszámolás is – de gondolom, erre is csak bizonylatok birtokában van lehetőség. Nem tudom, jól gondolom-e, hogy ilyen esetekben – amennyiben a költségekkel csökkentett, egy napra eső jövedelem meghaladja a minimálbér 30 százalékának az 1/30-ad részét, akkor biztosítottá válik az önálló tevékenységet végző magánszemély. Hogyan lehet megállapítani az egy napra eső jövedelmet ilyen esetben? Hogyan járjon el, ha nem kifizetőtől szerzi a bevételt? Ha külföldi vállalkozással áll kapcsolatban, akkor úgy vélem, hogy az USA-Magyarország közötti adóegyezmény 3. és 7. cikk együttes olvasata, mind a 12. cikk alapján Magyarországot illeti az adóztatás joga, amennyiben a grafikus magyar illetőségű. A szja-előlegen, illetve fizetési kötelezettségen túl milyen kötelezettségek terhelik még a magánszemélyt? Terhelik-e egyáltalán?”
Szakértőnk szerint az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvény szerint Magyarország területén természetes személy a szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló törvény szerinti letelepedés keretében üzletszerű – rendszeresen, nyereség- és vagyonszerzés céljából, saját gazdasági kockázatvállalás mellett folytatott – gazdasági tevékenységet egyéni vállalkozóként végezhet.
A szellemi, művészeti (szerzői jogvédelem alá tartozó) tevékenységet folytatók eseti megbízásokon alapuló jövedelemszerzési tevékenysége azonban úgynevezett „adószámos” magánszemélyként is végezhető. Ebben az esetben a magánszemélynek az önálló tevékenységre vonatkozó szabályok szerint keletkezik adókötelezettsége akkor is, ha a bevételeit számlák alapján kapja. A bevétellel szemben a személyi jövedelemadóról szóló törvény 3. számú mellékletében, továbbá művészeti tevékenység esetén a 39/1997. (XII. 29.) MKM-PM együttes rendeletben foglaltak szerint számolható el bizonylatok alapján költség, vagy választható 10 százalékos költséghányad levonása.
Feltételezem, hogy ez a magánszemély belföldi (magyar) illetőségű, külföldön nincs telephelye, ezért az önálló tevékenységéből származó jövedelme Magyarországon adóköteles.
Ha a magánszemély kifizetőnek minősülő személynek (magyar vállalkozásnak) dolgozik, a kifizető köteles az adóelőleg-nyilatkozat szerinti költség (tételes költségelszámolás választása esetén legfeljebb 50 százalék), nyilatkozat hiányában 10 százalék költséghányad figyelembe vételével az adóelőleget megállapítani, levonni, bevallani és befizetni. A kifizetőnek (foglalkoztatónak) nemcsak az adóelőleget kell levonnia, hanem biztosítási jogviszony fennállása esetén a járulékokat is meg kell állapítania, le kell vonnia, illetve szochót kell fizetnie.
A munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony keretében biztosítási jogviszony akkor jön létre, ha a foglalkoztatott tárgyhavi járulékalapot képező jövedelme eléri a minimálbér összegének 30 százalékát, illetve naptári napokra annak harmincad részét. Ha a díjazás kifizetésére nem havi rendszerességgel, hanem időszakonként, illetve a tevékenység befejezését követően kerül sor, a biztosítási kötelezettséget a díj kifizetésekor kell elbírálni.
Amennyiben a grafikai munkavégzés felhasználói szerződés alapján történik, az önálló tevékenységből származó jövedelmet (adóelőleg alapot) a teljes bevételből kell megállapítani. A járulékalap meghatározásához a szerződés szerinti személyes munkavégzés díjából megállapított jövedelmet (adóelőleg-alapot), a munkavégzés időtartamaként a szerződés megkötésétől a mű elfogadásáig tartó időtartamot kell figyelembe venni. Ha a napi járulékalap nem éri el a minimálbér harmincad részének 30 százalékát, járulékokat nem kell fizetni, de szochót igen. A szerzői jogi védelem alatt álló alkotás (grafikai mű) felhasználói jogának ellenértéke nem járulékalap és nem szocho-alap, ezért annak összege után a kifizető eho fizetésére köteles.
Ha a magánszemély felhasználói szerződés alapján külföldi vállalkozásnak dolgozik és az előzőek szerint nem válik biztosítottá, a szerződés szerinti személyes munkavégzés díjából megállapított jövedelem (adóelőleg-alap) után a szja-t és szochót, valamint a szerzői jogi védelem alatt álló alkotás (grafikai mű) felhasználói jogának ellenértéke után a szja-t és ehót kell fizetnie negyedévenként.
Ha a munkavégzés magánszemélynek történik, saját maga köteles a bevételből megállapított jövedelem után negyedévenként adóelőleget és ehót fizetni.
Megemlítem, hogy grafikusi tevékenység estén választható a 2005. évi CXX. törvény szerinti egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás-fizetés is.
Hozzászólások (0)