hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Megrendelőhöz kijáró számviteli munkatárs lehet-e kiküldetésben, téríthetők-e a költségei?

  • adozona.hu
2

Cégünk számviteli szolgáltatást végez vállalkozási szerződés keretében, egy könyvelő-bérszámfejtő iroda részére, kvázi alvállalkozóként – írja kérdezőnk, így folytatva: Ennek keretében egy munkavállalónk ezen feladatokat a fővállalkozó telephelyén végzi el, a fővállalkozó szoftverével, szoftverbiztonsági okokból. A fővállalkozó telephelye, ahol a szolgáltatásunkat végezzük, másik városban van. Cégünk munkavállalója a saját személygépkocsijával jár ki a fővállalkozó telephelyére a munka elvégzése céljából. Az elvégzendő munka mennyisége okán a munkaidejének körülbelül 95 százalékát ott tölti. Munkavállalónk munkaszerződése szerint a munkavégzésének helye ugyanakkor a cégünk székhelye. Munkatársunknak van egy 4 éves gyermeke, aki óvodába jár. Kérdéseink: 1. Milyen jogcímen adható a munkatársunknak költségtérítés a saját személygépkocsi használata okán a fővállalkozóhoz történő kijárással összefüggésben? 2. Lehet-e a munkavállaló kvázi folyamatosan kiküldetésben? Itt arra gondolva, hogy gyakorlatilag minden munkanap ki kell mennie a fővállalkozóhoz. 3. Milyen mértékű költségtérítés adható? 4. Indulhat-e a munkavállaló otthonról a fővállalkozóhoz a saját személygépkocsival, vagy a csak a cégünk székhelyéről, mint a munkaszerződés szerinti munkahelyéről indulhat-e ki a fővállalkozóhoz? Olvasónk kérdéseire Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A belföldi kiküldetés a munkáltató által elrendelt, a tevékenységével közvetlenül összefüggő feladat ellátása érdekében szükséges hivatali, üzleti utazás, ide nem értve a lakóhelyről munkahelyre történő bejárást.

Kiküldetésnek minősül az is, ha a munkavállaló, a munkáltató utasítása alapján, külső helyszínen végzi el feladatait, például tárgyalásra, ügyfélhez, postára megy, a kiküldetés időtartamától függetlenül.

A munka törvénykönyve alapján a munkáltató köteles a munkavállalónak azt a költségét megtéríteni, ami a munkaviszony teljesítésével kapcsolatban felmerült. Ilyennek minősül a kiküldésben résztvevő alkalmazottat megillető napidíj összege is.

Napidíjat a munkáltató minden kiküldetés során köteles fizetni, amennyiben a felmerült költségeket más módon nem téríti meg. 

Belföldi kiküldetés esetén a napidíj számlával igazolt összegként vagy költségátalányként számolható el. Átalány esetén a magánszemélyt naponta minimum bruttó 500 forint illeti meg, ami munkaviszonyból származó jövedelemként adóköteles.

Erre a költségtérítésre a munkavállaló akkor jogosult, ha a kiküldetés időtartama a 6 órát eléri és a munkáltató a kiküldetés helyszínén nem biztosít számára étkezést.

A felmerült költségek elszámolásához kiküldetési rendelvényt köteles vezetni a munkáltató, a jogszabályokban meghatározott módon.

Saját gépkocsi használat költségtérítésére a NAV által meghatározott módon van lehetőség a kiküldetési rendelvényen. Kiküldetés esetén a munkavállaló indulhat otthonról. A munkáltató a belföldi kiküldetésben levő dolgozójának a kiküldetési rendelvényben meghatározott km-távolság szerint az üzemanyag fogyasztási norma, az NAV által közzétett üzemanyagár, valamint a 15 Ft/km általános személygépkocsi normaköltség alapul vételével számított összeget fizetheti adómentesen. 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
Hunyadné SZV

A hozzászólónak abban teljesen igaza van, hogy felmerülhetne a munkaerő kölcsönzés, köszönjük a kiegészítést, viszont éppen amiatt nem tettem rá utalást a válaszban, mert a kérdező eleve azt írta, hogy a munkaszerződés szerint a munkavégzés helye a szolgáltatást nyújtó cégnél van.
Könyvelőirodáknál szokásos ez az eljárás, mivel a munkatársaikat nem kölcsön adni akarják -erre utal az is, hogy a megrendelő nem utasíthatja a szolgáltatást nála helyben végző könyvelőt vagy nem adhat neki más feladatokat-, hanem meghatározott feladatokat a megrendelő telephelyén végeznek el, leginkább technikai okokból. Kétségtelen, hogy ha egy munkavállaló szinte kizárólag egy megrendelőnél végez munkát, azt a munkaszerződéssel egyértelműen el kell határolni az esetleges kölcsönzéstől.

Tekintettel arra, hogy a munkavállaló munkaidejének 95 százalékát a megrendelőnél tölti, annak szoftverével és gépével dolgozik, felmerülhet, hogy a szolgáltatás melyet a bérszámfejtő cégnek nyújtanak munkaerő kölcsönzés, munkaerő üzletszerű, tartós rendelkezésre bocsátása. Ha a szerződés valós tartalma ez, akkor a megrendelő érintett telephelye a munkavégzés állandó helye, és nem kirendelésről vagy kiküldetésről van szó.
A Mt.45.§ (3) szerint a munkavállaló munkahelyét a munkaszerződésben kell meghatározni. Ennek hiányában munkahelynek azt a helyet kell tekinteni, ahol munkáját szokás szerint végzi.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Képzés költségének elszámolása

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Kiva választása – kedvezményezett átalukás – jogutód

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Kivás vállalkozás lakóingatlant értékesített

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink