hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Matolcsy: az egykulcsos szja-nak egyértelmű pozitív hatásai vannak

  • MTI
1

Az arányos, egykulcsos személyi jövedelemadó bevezetésének egyértelmű pozitív hatásai vannak a költségvetési bevételekre, a foglalkoztatásra, a gazdaság kifehérítésére, és talán a népesedési helyzeten is javított - mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter az Országgyűlés Számvevőszéki és Költségvetési Bizottságának rendkívüli ülésén csütörtökön.

A nemzetgazdasági miniszter kifejtette: a személyi jövedelemadóból származó költségvetési bevételek 1 százalékkal nőttek az eredeti tervhez képest. Mind a munkahelyteremtés, mind az adófizetési morál tekintetében javult a magyar gazdaság helyzete - tette hozzá.
   
Matolcsy György hangsúlyozta: a korábban várt 3 százalékos bővülés helyett 1,3-1,4 százalékos gazdasági növekedés volt 2011-ben, és  42 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma. A nemzetgazdasági miniszter kiemelte: kézben tartott, stabil és biztonságos költségvetése van Magyarországnak.
   
A bizottsági meghallgatáson a nemzetgazdasági miniszter emlékeztetett rá: tavaly az államháztartás GDP-arányos, eredményszemléletű hiánya, egyszeri tételek nélkül, 2,8 százalék volt a vállalt 2,94 százalékkal szemben.
   
A nemzetgazdasági miniszter közölte: tavaly az EU által figyelt eredményszemléletű államháztartási mérleg (ESA) 3 százalék feletti többletet mutatott. Ez Matolcsy György szerint a magánnyugdíj-pénztári reform által keletkezett többletbevétellel, illetve többletjövedelemmel magyarázható.
   
A nemzetgazdaság miniszter elmondta: keményebb, nehezebb, több kihívást jelentő év elé néz Magyarország. Hozzátette ugyanakkor, hogy továbbra is folyik Magyarország újjászervezése, ami már megmutatta első eredményeit.
   
Matolcsy György a bizottság előtt kijelentette: a Széll Kálmán Tervben vállalt, az idei évre vonatkozó 550 milliárd forintos kiigazítás 83 százalékát teljesítette már a kormány. Ezzel biztosítani lehet, hogy a költségvetési törvényben szereplő 2,5 százalékos hiánycél teljesüljön – tette hozzá.
   
Hangsúlyozta: jelentős tartalékok vannak az idei költségvetésben, a 100 milliárd forintos általános tartalékon felül 320 milliárd forintos tartalék van, amelyet csak ez év szeptember 30. után lehet majd felhasználni.
   
Matolcsy György szerint Magyarországra elsősorban az euróövezeti válság jelent kockázatot, hiszen ennek "kiszámíthatatlan hatásai vannak". Elmondta: a növekedési és az inflációs várakozásokra is hatnak ezek a kockázatok, bár egyelőre a kormány nem látja szükségesnek a célszámok módosítását. Úgy fogalmazott: a kormány, illetve a Nemzetgazdasági Minisztérium tudása szerint reális esély van a pozitív tartományú növekedésre, a félszázalékos bővülésre.

A nemzetgazdasági miniszter elismerésnek nevezte, hogy az Európai Bizottság szerint 2012-ben teljesül a 3 százalék alatti hiánycél. „Ritka ez a mondat a 2004 utáni szakaszban, amikor egyetlen évben sem lehetett ezt elmondani” - tette hozzá.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
wizes9886

Hej Matolcsy!
Ha kussolsz, nem tartanak hülyének, csak debil idiótának.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink