hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A kölcsön elengedésének jogkövetkezményei

  • adozona.hu

Hogyan kell eljárni, ha a kft. által a tulajdonosnak nyújtott kölcsönt a tulajdonos nem tudja visszafizetni? Elengedheti a kölcsönt a társaság? – Erdős Gabriella adószakértő, a TaxMind Kft. munkatársa válaszolt.

Az elengedett követelés összege a társasági adóalapot növelő jogcímnek minősül a társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény 8. § (1) bekezdés h) pontja alapján, amely szerint az adóalapot meg kell növelni a behajthatatlannak nem minősülő, elengedett követelés összegével, kivéve, ha elengedése magánszemély vagy nem kapcsolt vállalkozás javára történik.

Amennyiben tehát az a bizonyos tulajdonos magánszemély vagy kisebbségi tulajdonos, akkor a követelés elengedésekor nem kell a társasági adó alapját megnövelni. Bármely más esetben viszont igen.

Amennyiben az elengedés ténye és indoka nincs megfelelően dokumentálva, az adóhatóság az ügyletet átminősítheti végleges pénzeszközátadásnak.

Végleges pénzeszközátadáskor főszabály szerint nincs társasági adóalap-korrekció sem az átadónál, sem a jogi személy átvevőnél, kivéve, ha a juttatás külföldi személy vagy az üzletvezetés helye alapján külföldi illetőségű részére történik, illetve, ha a tartozást elengedő rendelkezik a juttatásban részesülő nyilatkozatával, amely szerint a juttatás adóévében az eredménye a juttatás következtében elszámolt bevétel nélkül számítva nem lesz negatív.

Ha a juttatás nyújtója nem kap ilyen nyilatkozatot az átadás éves beszámolójának elfogadása előtt, akkor a véglegesen átadott pénzeszköz rendkívüli ráfordításként elszámolt összegével az adózás előtti eredményt növelnie kell (Tao. tv. 3. sz. melléklet, A/13. pont).

Amennyiben az elengedés magánszemély javára valósul meg, akkor nincs társasági adóalap növelési kötelezettség, a magánszemély jövedelme után viszont egyéb jövedelem jogcímén szja- és ehofizetési kötelezettség keletkezik.

Az ügylet kapcsán felmerülhet még az illetékfizetés kérdése is az Itv. 2. § (4) alapján. Amennyiben a tulajdonos, akinek a tartozását elengedik, jogi személy, az Itv. 17. §-a (1) bekezdésének n) pontja alapján nem kell illetéket fizetnie.

Magánszeméllyel szembeni követelés elengedése akkor illetékmentes, ha az elengedéssel megszerzett jövedelem szja-köteles [Itv. 17. § (1) c)].

Ugyanakkor az állami adóhatósághoz az Itv. 11. §-ának (2) és 91. §-ának (2) bekezdése értelmében be kell jelenteni a végleges pénzeszköz átadást, mivel az ügylet az ajándékozási illeték hatálya alá esik (bár mentes).

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

USA adószám alatt utólagos engedmény

Bunna Erika

adótanácsadó

Társasház

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink