hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kifizetés nyeszről: adómentes vagy adóköteles?

  • adozona.hu
1

Milyen esetben adóköteles a nyugdíj-előtakarékossági számláról (nyesz) nyújtott kifizetés? Olvasói kérdésre Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: A nyugdíj-előtakarékossági számlákról szóló 2005. évi CLVI. törvény 8. paragrafusának (4) pontja szerint nyugdíjszolgáltatásnak minősül a nyugdíj pénzszámlán nyilvántartott követelés, a nyugdíj értékpapírszámlán és/vagy a nyugdíj letéti számlán nyilvántartott befektetési eszközök együttes összege, ha az előtakarékoskodó a felmondás időpontjában igazolni tudja, hogy jogosult az szja-törvény 3. paragrafusának 23. pontjában meghatározott nyugdíjra, és a felmondásra a számlanyitás adóévét követő harmadik adóévben vagy azt követően kerül sor. Az szja-törvény 1. számú melléket 6.5. pont c) része rendelkezik a nyesz adómentességi feltételéről, további feltételek ugyanezen pont 1-es, és 2-es alpontjában. Az 1-es pont 10 év várakozási időt ír elő. Amennyiben 2018-ban nyit valaki nyesz-számlát, a nyugdíjkorhatárt eléri a 2022. év végén. Igénybe veheti-e az állami támogatást az elkövetkezendő 4 évben? Hogyan kell értelmezni az szja törvény 44/B paragrafus (4) pontját?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Az szja-törvény értelmében abban az esetben adómentes a nyesz alapján nyújtott nyugdíjszolgáltatás, ha:

♦ az illető igazolni tudja, hogy az szja-törvényben nevesített nyugdíjra jogosult (például betölti a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt), és

♦ a magánszemély 10 év felhalmozási (megtakarítási) idővel rendelkezik.

Amennyiben a magánszemély betölti ugyan a nyugdíjkorhatárt, de nem rendelkezik 10 év felhalmozási idővel, úgy a nyugdíjszolgáltatás adóköteles.

Ha a kérdező 2018-ban köti meg a nyugdíj-előtakarékossági számlát, és 2022-ben nyugdíjba vonul, biztosan tudható, hogy az adómentes nyugdíjszolgáltatás egyik feltétele (10 év felhalmozási idő) nem teljesül, tehát ha 2022-ben nyugdíjszolgáltatást igényel, az adóköteles lesz.

A nyesz-t kötő magánszemély természetesen élhet az állami támogatás (adóról történő rendelkezés) jogával (2018-ban, 2019-ben, 2020-ban, 2021-ben és 2022-ben).

A 44/B § (4) bekezdése a következőket mondja:

„(4) Ha az adóévben a magánszemély nyugdíj-előtakarékossági számlája terhére nem-nyugdíj szolgáltatásról rendelkezett (ide nem értve az adóköteles nyugdíjszolgáltatásról való rendelkezést),

a) az erre az adóévre vonatkozó adóbevallásában nem teheti meg az (1) bekezdés szerinti nyilatkozatot, valamint

b) nyugdíj-előtakarékossági nyilatkozat(ok) alapján már átutalt (nyilvántartott adózott követelésállomány esetén a nyilvántartásba vételt követően átutalt) összege(ke)t – a nyugdíj-előtakarékossági számla vezetője által kiadott igazolás alapján – köteles húsz százalékkal növelten az erre az adóévre vonatkozó adóbevallásában bevallani, valamint az adóbevallás benyújtására előírt határidőig megfizetni.”

A kérdésben szereplő esetben – feltételezve, hogy a magánszemély 2022-ben nyugdíjszolgáltatást igényel – a (4) bekezdés kivastagított kivételszabálya alkalmazandó, hiszen adóköteles nyugdíjszolgáltatásról rendelkezik a magánszemély. Ez azt jelenti, hogy a (4) bekezdés szankciói nem alkalmazandók. Tehát a magánszemély:

♦ a 2022-es évről nyilatkozatot tehet, és

♦ a megelőző évek adójóváírásait sem kell 20 százalékkal növelten visszafizetnie.

A 2022-es kifizetésre (adóköteles nyugdíjszolgáltatás) ugyanakkor alkalmazni kell az szja-törvény 28. §-ának (17) bekezdésében szereplő rendelkezést, amely szerint a (17) bekezdés alapján megállapított jövedelem a magánszemély egyéb jövedelmének minősül.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Laci1955

Tisztelt Adószakértő! Először megadnám az írásuk URL-jét: https://adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Kifizetes_NYESZrol_adomentes_vagy_adokotele_MSHHPF
Az én kérdésem is hasonló, de azt szeretném kérni, hogy a választ jogszabály ismertetés nélkül, egyértelmű válaszként kaphassam meg.
Kérdésem arra az esetre vonatkozik, hogy a NYESZ tag már nyugdíjas ugyan, de nincs még 10 éves tagsága, hanem csak 4 éve tag:
felveheti-e bármiféle adó, EHO, stb büntető összeg fizetési kötelezettsége nélkül a tőkét, hozamot és azokat az adójóváírásokat is, melyeket még kapott a NAV-tól az eltelt évek folyamán? Vagy ha netán kell valamit fizetni, akkor mennyi annak a százalékos mértéke és mi a százalék alapja?
Köszönettel
László

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink