adozona.hu
Kérdések és válaszok: járulékalap, szocho-kedvezmény, Start-kártya
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Kerdesek_valaszok_TVC3UG
Kérdések és válaszok: járulékalap, szocho-kedvezmény, Start-kártya
Mennyi lesz a járulékalapja azoknak, akik 2012-ben megbízásos jogviszonyban látják el az ügyvezetői tevékenységet? Arányos munkabér után jár-e a szocho-kedvezmény részmunkaidőben foglalkoztatottnál? Munkáltatónak kell-e fizetnie a szakképzési hozzájárulást a Start-kártyások után? Három népszerű kérdés olvasóinktól és szakértőink válaszai.
A társasági szerződés nem rendelkezik az ügyvezető díjazását illetően, személyes közreműködésre nem kötelezi, "csak" megbízza a tagot az ügyvezetői feladatok ellátására. A 2012. januári változások figyelembe vételével mi a teendő? Az ügyvezetői tevékenységet megbízásos jogviszonyban teljesíti, vagyis január 1-től társas vállalkozóként legalább a minimálbér alapulvételével kell megfizetni a járulékokat. Mennyi lesz a járulékalap? Száz százalék vagy az szja tv.-ben az önálló tevékenységre vonatkozó szabályok szerint van lehetőség a 10 százalék költséghányad figyelembe vételére?
A Szja tv. szerint választható a 10 százalék költséghányaddal megállapított jövedelem, és ez a járulékalap is, de ha az kevesebb, minta a minimálbér, a járulékalap legalább a minimálbér.
Új kalkulátorok az Adózónán: |
Minimumadó 2012; Táppénz 2012; Cafetéria 2012; Bérkalkulátor 2012 |
2011-ben társas vállalkozó csak járolékot fizetett maga után. 2012-ben az alkalmazottainál végrehajtotta az elvárt béremelést. Utánuk természetesen igénybe is veszi a szocho-ból a kedvezményt. Férje 2011-ben 0 forint megbízási díjjal volt ügyvezető 2012. január hóban mindketten a minimálbér után fizetik a járulékokat társas vállalkozóként. 2012.02.01-től feleség munkaviszonyban végzi a kft. ügyvezetését heti 36 órában, férj heti 12 órában ugyanezt a minimálbér arányos részéért. Máshol nincs jogviszonyuk. Kérdésem: 2012.02.01-től a férj és a feleség vonatkozásában is igénybe vehető-e a szocho kedvezmény? Bt. beltagja 2011.12.31-ig II. csoportos rokkant nyugdíjas és eddig az időpontog betöltötte az 57. évét. 2012.01.01-től rokkantsági ellátást kap. Csak egy alkalmazottja van aki tavaly még segítő családtag volt, idén már részmunkaidős alkalmazott. Amennyiben társasági szerződést módosít és részmunkaidőben látja el a bt-ben a teendőit, az arányos munkabér után jár neki a szocho kedvezmény?
Az elvárt béremelés kapcsán a jogszabály rögzíti, hogy az adott kifizető az adófizetési kötelezettséget eredményező munkaviszonyra tekintettel terhelő adóból adókedvezményt vehet igénybe, amennyiben a munkabérek elvárt emeléséről szóló kormányrendelet szerinti elvárt béremelést - ide nem értve az elvárt béremelésnek akár csak részben is béren kívüli juttatás formájában történő megvalósítását - valamennyi folyamatosan foglalkoztatott munkavállalója tekintetében végrehajtotta.
Fontos tény, hogy ezen adókedvezmény vonatkozásában azokat a munkavállalókat lehet figyelembe venni, akik foglalkoztatása folyamatos, azaz a jogszabály alapján 2011-ben 2011. november 1 és december 31 közötti időszak bármely napján az adókedvezményt érvényesítő kifizetővel munkaviszonyban állt (természetes személy kifizető esetében ideértve különösen az általa egyéni vállalkozóként, mezőgazdasági őstermelőként vagy egyéb körülmények között munkaviszony keretében foglalkoztatott természetes személyt); vagy szintén 2011-ben a 2011. november 1-jén kezdődő időszak bármely napján az adókedvezményt érvényesítő kifizető belföldi kapcsolt vállalkozásával - akár csak egyetlen napig - munkaviszonyban állt (természetes személy kifizető esetében ideértve különösen az olyan egyéni cég által munkaviszonyban foglalkoztatott természetes személyt, amely egyéni cégnek a kifizető vagy közeli hozzátartozója a tagja, valamint a közeli hozzátartozója által egyéni vállalkozóként, mezőgazdasági őstermelőként vagy egyéb körülmények között munkaviszony keretében foglalkoztatott természetes személyt). Az Ön által ismertetett esetben sem a feleség, sem a férj nem állt 2011. november – december hónapban munkaviszonyban a kifizetővel, így a kedvezményeket nem vehetik igénybe.
A rokkantsági ellátásban részesülő beltag és alkalmazottja vonatkozásában – az Ön által leírtak szerint - már alkalmazható az alábbi szabály:
A 2011. november 1. és december 31. közötti időszakban természetes személyt munkaviszonyban egyetlen napig sem foglalkoztató kifizető az adókedvezményt igénybe veheti, feltéve hogy az említett időszakban egyetlen belföldi kapcsolt vállalkozása sem foglalkoztatott természetes személyt munkaviszonyban. E rendelkezés alkalmazását természetes személy kifizető esetében kizárja különösen, ha saját maga vagy közeli hozzátartozója (egyéni vállalkozóként, mezőgazdasági őstermelőként vagy egyéb körülmények között), vagy olyan egyéni cég, amelynek ő vagy közeli hozzátartozója a tagja, foglalkoztatott munkaviszonyban természetes személyt.
2012-ben a Start kártyások után a munkáltatónak kell fizetnie szakképzési hozzájárulást?
Igen, a Start kártyás foglalkoztatás esetén a munkáltatónak meg kell fizetnie a szakképzési hozzájárulást. Kedvezmény a szakképzési hozzájárulás fizetésnél nem érvényesül, az csak a szociális hozzájárulási adóra vonatkozik.
Ha Ön is szeretne kérdést feltenniés választ kapni, próbálja ki az Adózóna új szolgáltatását itt!
Hozzászólások (0)