hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így adhatja el használt ruháit a piacon

  • adozona.hu

Hogyan adhatja el egy magánszemély a piacon használt ruháit, s milyen szabályok szerint kell utána adóznia? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné szakértőnk válaszolt

Egy magánszemély minden héten egy napon a család használt ruháit árulja a helyi piacon. Ez az ingó értékesítés gazdasági tevékenységnek minősül? A beszerzés számlákkal nem igazolható. Kell-e és hogyan kell ezután adózni? Rá a 600 000 forintos bevételi határ vonatkozik? Ehót kell fizetnie a bevétel után? Mit kell, illetve kell-e a NAV felé bármit bejelenteni? Egy esetleges ellenőrzés során mit ellenőrizne a NAV? A piacon a piacvezető igazolást szeretne arról, hogy a magánszemély ruhát árusíthat. Milyen igazolásra gondol? – kérdezte olvasónk.

Aki a háztartásokban felesleges, vagy megunt dolgokat (bútor, ruházat, felszerelés, gyermekjáték, dísztárgyak, stb.) árusít magánszemélyként, a következőket figyelembe véve döntheti el, hogy kell-e, és hogyan kell adóznia:

– Vezessen nyilvántartást az elkelt holmikért kapott bevételekről. Közös (házastársi, családi) tulajdon esetén a bevételt a tulajdoni hányadok arányában megosztva kell, lehet számba venni.

– Ha a kapott bevétel (egy főre számítva) az adott évben nem több 600 ezer forintnál, nincs további teendő (nem kell adózni).

– Ha a megszerzésre fordított összeg nem állapítható meg – mert nincs róla bizonylat – akkor a bevétel 25 százaléka számít jövedelemnek.

– Amennyiben az ingóságok értékesítése nem gazdasági (nem üzletszerű) tevékenység keretében történt, az előzőek szerint megállapított jövedelem adója (szja) 16 százalék, de abból 32 ezer forintot nem kell megfizetni. Utóbbi szabályból levezethető, hogy nem keletkezik adófizetési kötelezettség, ha az ingó értékesítésből származó jövedelem az adóévben nem haladja meg a 200 ezer forintot.

Ez azt is jelenti, hogy ha az elkelt holmik szerzési értékéről nincsenek bizonylatok, 800 ezer forint bevételig (800 000x0,25=200 000, és 200 000x0,16=32 000) nem kell adót fizetni, és bevallási kötelezettség sincs. Ha azonban a jövedelem több 200 ezer forintnál, akkor azt az adóév végén be kell vallani, de a jövedelem után kiszámított adóból a 32 ezer forint levonható. Egészségügyi hozzájárulást (eho) nem kell fizetni.

– Ha valaki életvitelszerűen, például saját maga által készített (kézműves, pl. kerámia, kézimunka stb.) termékeket, vagy másoktól (akár hagyatékból) felvásárolt, összegyűjtött holmikat árusít, annak ez a tevékenysége már gazdasági (üzletszerű), ezért azt mindenképpen be kell jelentenie az adóhatóságnak, és adókötelezettségét az szja-törvény önálló tevékenységre vonatkozó szabályai, illetve az áfatörvény előírásai szerint kell teljesítenie. Tudni kell azonban, hogy ebben az esetben sem kell adóznia annak, akinek az éves bevétele nem több 600 ezer forintnál (6 millió forint bevételig pedig áfa alanyi adómentesség választható). Ha a bevétel meghaladja az évi 600 ezer forintot, akkor viszont a teljes összeg önálló tevékenységből származó jövedelemnek számít.

A piacvezető által kért igazolásra nincs adózási szabály (nem adózási kérdés), tőle kell megkérdezni, hogy mire gondol, milyen jogszabályra hivatkozással kér igazolást. A piaci árusításra vonatkozó előírásokat többek között az 55/2009. (III. 13.) Korm. rendelet tartalmazza.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink